

Moderators: melkel, Joe, Wothan, Alexandr, Knecht, Raiden, Maršálek, Viktorie, Kain
No já nevím, ale pokud na sebe něco váže vodu a zároveň ji odpuzuje, tak se mi to zdá dost divné, ale nepřu se, těmhle věcem nerozumím.Pike wrote:Při vší úctě, zkusím to napsat ještě jednou. Lanolin vodu nepřitahuje. Ta citace Vrbackého nic takového nepraví. Naopak, vodu odpuzuje, jako každý slušný vosk.
Chemickým činěním se značná část lanolinu odstraní (aby bylo co dávat do mastí a krémů), takže kůže pak saje vodu o to ochotněji.
Proč ovce tahá vodu víc než jiné kožešiny netuším - přiznávám.
nevím jak to mají ostatní, ale mě tahá vodu právě řemen, ne rouno! Resp. vzhledem ke vlastnostem vlny může být rouno také mokré, ale já to na omak ani nepoznám. Každopádně když pak kožešinu otočím, tak se nestačím divit, že vpodstatě spím na vodní posteliLenka wrote:Mimoto vodu tahá rouno a ne řemen. Jestli po činění zůstane v kožešině sůl, tak v řemeni, ne v rounu, takže pokud to není lanolínem, tak solí určitě ne. Budu teda dál hledat čím.
Tady je možná drobný problém. Tu vodu totiž nenatahuje vlna, ale kůže - tedy to čemu ty říkáš řemen.Lenka wrote:A ještě k tomu proč některá kůže tahá vodu víc a některá míň: Obsah lanolínu v rounu se pohybuje mezi 5 až 20% a stopá sjemností vlny, takže 2 ovce se srovnávat nedají, pokud nejsou z jednoho stáda.
A jiné kožešiny navíc tu vodu netahají, přesto, že se při činění používá taky sůl. Je to jenom u ovčin. Takže s tou solí se mi to fakt moc nezdá. Mimochodem někdo tady radil "zkus to olíznout". A zkoušeli jste olíznout lišku nebo králíka, chutná stejně.
Stejně ti ji dovezu. Ono u toho chemického činění se může zdát, že se celkově zhoršuje. V určitém směru je to pravda. Naše koželužny jsou na vysoké úrovni, pokud je srovnám s Ruskem, Polskem, Pákistánem a podobně. Jenže po revoluci nastopil trend lehkých pohodlných kožíšků, řemen musí být lehký a měkký, takže se více brousí. Trvanlivost jde stranou na úkor vzhledu a váhy a někdy i hřejivosti. Jeto stejné jako s ostatním zbožím. Nejlepší činění i zpracování co znám mají kožichy z Německa.Métá?xestse Ohnéssese wrote:Ale jo věřím... spíš nemám tu zkušenost... přeci jen kupovanou mám jen jednua podle toho se to blbě hodnotí, že...
Já myslím, že lanolín je jen u ovčin. Někdo tady dříve psal, že mu vodu tahají hlavně chlupy a řemen je suchý, takže to bude asi různé. Pokud to máš na vlhké zemi nebo trávě, tak to navlhne asi vždycky, chce to seno, jehličí, nebo deku. Když kůže napínám, vtírám do nich kartáčem vodu, některé vsáknou hned, do některých ji mám problém vetřít. Jsou to hlavně ovčiny panofix, barvené oxidačními barvami, nevím, jestli to má nějaký vliv na to, že vodu odpuzují. Rozhodně do nich ale tu vodu nakonec dostanu. Každá kůže dříve nebo později navlhne. Možná by pomohla nějaká imprgnace. Třeba včelí vosk, ten se používá často jako přísada do prostředků na ošetřování kůže. Dělají se i nepromokavé úpravy ovčin, ale to jsou velury na bundy, není to vhodné na spaní.Mokohtavenotaxe wrote:Tady je možná drobný problém. Tu vodu totiž nenatahuje vlna, ale kůže - tedy to čemu ty říkáš řemen.Lenka wrote:A ještě k tomu proč některá kůže tahá vodu víc a některá míň: Obsah lanolínu v rounu se pohybuje mezi 5 až 20% a stopá sjemností vlny, takže 2 ovce se srovnávat nedají, pokud nejsou z jednoho stáda.
A jiné kožešiny navíc tu vodu netahají, přesto, že se při činění používá taky sůl. Je to jenom u ovčin. Takže s tou solí se mi to fakt moc nezdá. Mimochodem někdo tady radil "zkus to olíznout". A zkoušeli jste olíznout lišku nebo králíka, chutná stejně.
Lanolin v chlupech (vlně) je pro nás vlastně dobrý, neboť díky němu nemáme mokré záda, když si na takovou kožešinu lehneme. Chlup je totiž stále suchý, ale řemen by se dal ždímat jak tu vodu táhne. Ale možná že také vlhne jen proto, že se z ní skrz ten chlup nemůže voda (která se do ní dostala díky soli!) odpařit.
Kromě ovčiny jsem tenhle problém hodně zaznamenal i třeba u komerčních sobů. Což je typ chlupu podobný jako na našich jelenech. Mám ale za to, že tam je obsah lanolinu podstatně nižší.
awe wrote:nn, bylo to na poslednim letnim taboreni... a tam nijak mokro nebylo. Pod tema kozkama jsem mel na zemi plachtu a nekolik vrstev vlnenych dek. Pricemz ty deky byly na omak suche... az kdyz jsem otocil kozesinu (seshora - ze strany chlupu - taky nepusobila mokre), tak jsem zjistil, ze remen je jak houba
Jsem přesvědčen, že to tak není. Podobné vlastnosti chlupu má podle mého minimálně i bizon či zubr.Lenka wrote: Já myslím, že lanolín je jen u ovčin.
Nic takového jsem tady nečetl. Schválně jsem prošel ještě jednou všechny příspěvky v tomto tématu a to co píšeš tam není! Buď si lidé stěžují, že obecně průmyslově činěné ovčí kožešiny tahají vodu, nebo naopak, že s tím problém nemají.Lenka wrote: Někdo tady dříve psal, že mu vodu tahají hlavně chlupy a řemen je suchý, takže to bude asi různé.
Nic takového přirozeně neděláme. Já sám už tábořím ve stanu s kožešinami 20 let a že bych položil kožešinu rovnou na zem by mne nenapadlo ani když jsem začínal.Lenka wrote: Pokud to máš na vlhké zemi nebo trávě, tak to navlhne asi vždycky, chce to seno, jehličí, nebo deku.
Zvláštní to není, jen píše o tom o čem my všichni. Chlupy mohou pohltit vzdušnou vlhkost aniž by to na nich bylo znát (ostatně i díky tomu máme všichni v takové oblibě vlnu a vlněné deky na tábořeních), ovšem tuto vlastnost nemá již kůže (řemen) - navíc ta které byla činěna s využitím soli do sebe ještě vodu natahuje. Mým názorem je, že do sebe tahá dokonce i vodu, kterou do sebe původně natáhl chlup (vlna).Lenka wrote: To je zvláštní, jak se tam ta voda dostala, že? Smile Zvrchu ne, zespod ne,