Vzhledem k slibně se rozvíjejícímu franskému kontingentu /alespoň dle naší diskuse/ navrhuji založit samostatnou diskusi ohledně franských mečů. Je to téma dobře ohraničené časově i místně a zasahuje i do soudobé slovanské střední Evropy a do Skandinávie, takže bude zajímavé pro široký okruh přispěvatelů. Napadlo mě, že by nebylo špatné ukázat na vyobrazeních, archeologických nálezech či povedených replikách jak by takový karolinský meč měl /anebo neměl/ vypadat.
Navrhuji dávat sem relevantní informace, obrázky, odkazy atd. souvisjící s franskými meči karolinské doby za laskavého dohledu našich moderátorů .
Na začátek bych dal schema Petersenovy klasifikace mečů
Last edited by Sidney on Wed 27. Jun, 2007 13:40, edited 5 times in total.
Na stránkách http://www.dietraumschmiede.de/arch/arch.htm jsem narazil na článek o meči z Fridingenu. Jde o 7. st. , německo, damasková čepel a poměrně subtilní celoželezná hlavice, která myslím přesně dokumentuje tezi pana Košty /KOŠTA, J. 2004: Výpověď souboru raně středověkých mečů ze staromoravského centra v Mikulčicích. Diplomová práce. Praha. http://www.volny.cz/arches-straz/sbornik-mece.pdf / o vývoji hlavic ranně středověkých mečů mečů od čistě ozdobných lehkých hlavic s použitím dřeva a jiných nekovových materiálů přes menší celokovové až po masivní železné hlavice karolinských mečů.
Tady jsou ropzměry meče
Gesamtlänge: 88cm
Klingenlänge: 75 cm
Klingenbreite: 58 mm
Grifflänge: 10 cm
Klingenstärke (stärkste Stelle): 4mm
Gesamtgewicht: 873g
Schwerpunkt 21,5 cm vor der Parierstange.
Tady je obrázek repliky tohoto meče, s hlavicí z bronzu či mosazi
No, to jo. Teď hurá na výkres a s výkresem za ... no to ještě nevím.
K těm iluminacím, podotýkám že to jsou prostě všechny zřetelné hlavice mečů co jsem našel při nepříliš namáhavém hledání. Zbývá ještě hafo kreseb kde je hlavice příliš nezřetelná nebo je celková kresba příliš deformovaná na to aby se dalo vyvodit něco jiného než že postava drží meč, někdy větší než ona
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Taková je většina kreseb, ty kde jsou detaily meče nebo pochvy zřetelně vidět jsou spíše vzácností.
Kam s tím? No to bude trochu problém peněz, protože buď dám do kupy dost peněz na damask nebo damaskovou tapetu na homogenním jádru nebo budu muset najít nějaký jiný homogenní meč, jenže se obávám že se stejně nevyhneme navařovaným břitům, což bude větší problém než ten damask. Nakonec ale stejně budeme potřebovat nějaké jednodušší meče na boj, ten damask bych chtěl ostrý.