Ano, na to pozor - na druhou stranu se občas rez přidávala cíleně, mám pocit že do inkoustu z duběnek. Je to v té knize Barvení pomocí rostlin (viz výše), akorát jsem tu knihu někam založil a nemůžu ji najít
BTW teď jsem nasbíral plnou tašku osemení z ořechů (sice trochu nahnilého, ale zase o velikosti menších broskví ), takže v týdnu zkusím zase barvit...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Jak známo, dub neopadá, takže časem kouknu a kdybych našel, tak ti mohu nějaké nasbírat. Co budeš dělat - inkoust?
Mě to taky lákalo kvůli černé barvy, protože tu se mi zatím nepovedlo vyrobit a přeci jen je to na karetkách vynikne.
Ano, inkoust - ne na barvení látky, toho bych asi musel mít mnohem víc, spíš na psaní nebo vybarvování rytin v parohu a kosti apod. Zatím jsem to dělal směsí popela/sazí a oleje nebo vypaloval, teď bych rád zkusil ty duběnky.
Bozha: s těma šlupkama z ořechů opatrně, nemusí jich být moc, dvě větší hrsti a 60 deka vlny má tmavo-hnědě čokoládovou barvu. Šlupky vařeny 3 hodiny, necht do druhého dne , přecedit, přidat sůl a vařit ve vývaru tři hodiny vlnu, nechat do druhého dne, pak vlnu vyndat, ustálit v octové vodě a je hotovo. Na len je potřeba těch šlupek asi trochu víc.
Hrála jsem si teď nedávno s bezinkama, barvila jsem konopný motouz (původní barva přírodní). Nakonec k mému překvapení nevyšla normální bezinkově všechnomodrofialová, ale jakási zvláštní šedozelená, téměř se to neobarvilo. Nechápu. Vařila jsem to cca 6 hodin, jako ustalovač ocet a sůl, na 2 litry asi 3 plné hrsti bobulí. Může hrát nějakou roli třeba i to, že nebyly čerstvé, ale sušené?
Pampalíny: to konopí bylo téměř nevybělitelné. (a to jsem si s tím taky pěknou chvilku hrála) Má někdo jiný ještě nějaké zkušenosti s tímhle materiálem? Třeba cibulové šlupky mi naň chytly celkem dobře.