Zbroje,prošívanice,atd.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderátoři: melkel, Jura, Wothan, Kain, Rab, Begbie

Odpovědět
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

prošívanice

Příspěvek od Rodgir de Maille » pon 01. srp, 2005 21:46

Doporučte mi materiál na prošívanici, za rozumnou cenu, lněné plátno už mě nabaví... :) ale aby to bylo OH, přemýšlím o kůži, ale ta je dost drahá. :-k 8)

abaddon
Site Admin
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od abaddon » pon 01. srp, 2005 22:07

vojensky vlneny deky z army shopu, ale taky se neshaneji nejlip...

zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zoone » pon 01. srp, 2005 22:09

Seraf: tak to bys měl spíš kožené brnění :)
Jinak se mi zdá to lněné plátno jako ideální varianta. Taky by záleželo na použití. Pokud ho hodláš použít pod kroužkovku, tak je vcelku jedno z čeho ho vyrobíš...(pokud se nebudem příliš ohlížet na LH)
Pokud ho hodláš použít jako jedinou ochranu, tak by na horní vrstvu mohla přijít kůže. Nevím ale o žádných nálezech, které by nám o tom něco říklay... Hold je to všechno organické a tudíž dobře rozložitelné :lol:
Asi bych zapojil tvořivost... Co vymyslíš dnes, mohli vymyslet i tehdy :)

wondra

Příspěvek od wondra » úte 02. srp, 2005 10:19

A cim tu vlnu nejlepe proprat? A jak? Nemusi to byt LH - nenecham nikoho aby tu pripadnou prosivku "rozebiral" a zkoumal.
Abaddon: vidis, po tech vlnenych dekach bych se take mohl poohlidnout, nekdo mi rikal ze se na to supr hodi

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wothan » úte 02. srp, 2005 10:52

Jo, určitě jsi viděl Ježoura ve zbroji - jeho prošívka je vespodu z těch dek.

Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Příspěvek od Jura » pon 05. zář, 2005 8:10

Myslíš dnešní Maďarsko?

Jiskra

Příspěvek od Jiskra » pon 05. zář, 2005 19:48

Nevíte někdo jak proprat to ovčí rouno?

cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cossack » úte 06. zář, 2005 8:27

Kdysi jsem si dovezl pár surových ovčích kůží z Rumunska.Vyšly tam na pakatel, ale strašlivě smrděly. Nejdřív jsem je proudem vody z hadice zbavil všech hrubých nečistot a pak mýdlem s jelenem několikrát propral.Nevím jestli je mýdlo s jelenem pro ranný středověk košer ale funguje spolehlivě.

Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pampalíny » úte 06. zář, 2005 8:34

Princip mýdla je znám již dlouho (jak dlouho ovšem netuším). Jde vlastně o to navázat na sebe organické mastnoty. Večer sem mohu opsat něco ze skript organické chemie, ale podstata je vždy stejná.

Použití moderních prostředků (ovšem "jelen" už je taky skoro LH :mrgreen: ) jen celý proces urychluje a zkvalitňuje.

Jiskra

Příspěvek od Jiskra » úte 06. zář, 2005 13:41

Lehce OT: Tak me napada jake mydlo (ted je spousta vyroben tzv rucnich mydel) by bylo LH nebo alespon blizko :) ? S cim, jake latky atd?

Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Müscha » úte 06. zář, 2005 20:47

Natrhej si mydlici a můžeš mydlit :wink:

Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pampalíny » stř 07. zář, 2005 10:38

Mydlice lékařská (Saponaria officinalis)
Mydlice lékařská je vskutku renesanční rostlina. Se stejným úspěchem může být použita v medicíně, v kosmetice i v domácnosti. Ačkoli její léčivé vlastnosti byly známy již v antickém Řecku a ve středověku, v minulém století se prodávala hlavně jako prostředek na praní jemných tkanin, hedvábí a vlny pod názvem "mýdlový kořínek".

více zde - ovšem z lékařského hlediska http://www.ordinace.cz/article.php?articleId=522&full=1

nebo

SAPONARIA OCYMOIDES L. - mydlice bazalkovitá
http://rostliny.nikde.cz/view.php?cislo ... 2005071102

Mýdlo http://www.floracr.cz/detail.asp?IDdetail=86

Význam a zajímavosti:
Mydlice lékařská obsahuje velké množství saponinu, což je látka, která pění ve vodě a má mírné čistící účinky. V minulosti se z rozlámaných kousků kořene namočených ve vodě připravoval prací prostředek. Po vynalezení technologie výroby mýdla se mydlice přestala používat. Přesto ji ještě dnes občas používají restaurátoři k čištění historických oděvů nebo choulostivých starých tapet.
Důkaz obsahu saponinu se dá provést jednoduchým a zajímavým pokusem: hrst čerstvých květů případně listů (v kořenech je obsah saponinu největší, nicméně daleko lepší je pořídit si květy nebo listy, abychom neničili důležité podzemní části rostliny) rozmačkáme, rozdrtíme nebo rozkrájíme a dáme do PET lahve, kterou posléze naplníme přiměřeným množstvím vody. PET láhev uzavřeme a zatřepeme s ní. Obsah se silně zpění právě díky vysokému obsahu saponinu.

A teď jsem zjistil, že roste v rodišti největšího Moraváka Palackého, takže zajedu natrhat :c)

Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel

Příspěvek od Sidney » stř 07. zář, 2005 13:49

Doporučoval bych kroužky nebo lamely, maďarskou šavli, hrotitý spangenhelm ze čtyř nebo 8 kusů s kroužkovým závěsem a reflexni luk. Nebo aspoň něco t toho. Aspoň tak nějak bych si takového avara/maďara představoval

zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zoone » čtv 08. zář, 2005 21:59

Tak jsem uvažoval o budoucí podobě mojí velkomoravské kožené zbroje a jako nejlepší možnost se mi jeví použití proužků vařené kůže velikosti větších šupinek našívané na hrubé lněné plátno. Co se do velikosti týče by byla do půl stehen a s krátkým rukávem.
Jak se na to tváří široké kolégium?

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wothan » čtv 08. zář, 2005 22:09

Nijak, protože vážně nevím jak má vypadat velkomoravská zbroj a vlastně to neví nikdo :) Ale jako spekulace s použitím dostupných organických materiálů...

Odpovědět