Zajímavá zpráva - podle nového vyhodnocení nálezu pozůstatků dřevěné svatyně na hradišti Gross Raden tato zřejmě neměla podobu chrámu, jak byla před pár lety rekonstruována in situ, nýbrž šlo jen o kultovní okrsek (rozměrů 7 x 11 m) vymezený dřevěnou ohradou, po obvodu zdobenou stylizovanými řezbami (tzn. je třeba si odmyslet střechu, ostatní zůstává). Uvnitř se mj. našlo 6 koňských lebek.
Je potom zajímavé srovnání s velmi podobným útvarem v Mikulčicích, kde byl odkryt základový žlab kultovní ohrady vymezující prostor 26 x 11 m, se zvlášť vyčleněnou východní částí uvnitř s pohřby dvou koní (jednoho překrytého navíc amputovanýma lidskýma nohama) a dalším koňským hrobem vně objektu těsně u stěny.
Last edited by Rab on Fri 21. Oct, 2005 7:04, edited 1 time in total.
Až já začnu rejpat... Jistěže se v Mikulčicích prkna ohrady nezachovala tak jako v bahně velkoradimského (Sternberského) jezera, ale jde o typologickou příbuznost, kdy základový žlab v Mikulčicích - Klášteřisku byl vyhlouben pro ohrazení tvořené nějakými dřevěnými prvky.
Last edited by Rab on Fri 21. Oct, 2005 7:05, edited 1 time in total.
Ha, povedl se mi úplně nechtěný štulec Ne, mně jen uvízl v hlavě nějaký posvátný okrsek, božiště z Moravy ohraničené skutečně masivní dubovou palisádou, ale nevím z hlavy odkud. Tak jsem si na to vzpoměl, to je celé, nebuď zbytečně paranoidní
Mohlo to být v Encyklopedii slovanských bohů a mýtů (Profantovi) nebo např. Slované (Beranová). Pokud vím, tak nálezy jsou pouze jednotlivé z různých míst. Ale jinak samozřejmě masky bývaly velmi důležitou všeobecnou součástí různých svátků a vůbec kultovních záležitostí, a nosily je všechny vrstvy obyvatelstva. Ostatně dodnes se tyto zvyklosti v pozměněné podobě dochovaly např. v podobě Masopustu...