

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen
Relevantní literaturou Ti budiž především Březinová, H.: Textilní výroba v českých zemích ve 13.-15. století. Praha-Brno, 2007. Je to v podstatě seznam všech podstatných nálezů u nás a nalezené látky mívají různou i složitější vazbu (kepr různého typu). Textové prameny pak probírá Winter. (Dějiny kroje... Praha, 1893). Typ vzorování pro tuto dobu u nás se ale dokazuje obtížně. Ale pokud má být odpověď na otázku konkrétní: Ano, vzor použij a chybu neuděláš, ikdyž konkrétním nálezem (fragmentem textilie se stejným vzorem) to nedoložíš. (Snad kromě např. světlejších a tmavších pruhů, viz jeden nález v Březnové).Visenna wrote:Co se týče bližší specifikace vlněné látky a kostýmu....
No co k tomu dodatPosadowski wrote:Co se týče dalších skutečností výše uvedených bych si dovolil polemizovat.
Doložení barevnosti látek není v podstatě vůbec problematické, barvy se dochovávají a dají se dobře doložit. Dochované fragmenty však obvykle nejsou již opticky barevné jak byly původně a barvy se zjišťují nákladnou chemickou analýzou, takže se to moc nedělá. Tam kde se to ale dělalo je to dobře zdokumentované (Březinová, nebo Crowfoot-Pritchard, nálezy v Londýně)
joj byla tam větší plocha ,ta šup tam s tím uvěláme ji barevnouPosadowski wrote:Stejně tak bych naprosto nesouhlasil s výše zmíněným vzorováním deky/oděvy. Prostě na těch dekách se to zobrazuje, protože se většinou jedná o větší plochy, kde to nerozbíjí obraz.
No na začátek 14. století ano ,ale později ,kdy se vzorované látky začly nejspíš více prosazovat ,tak najdeš i nevzhledně na illuminacích.(1.jsou více třeba v Romanci o Alexandrovi 1344 Anglie) Třeba na církevních oděvech docela dobře najdeš vzorované látky i na ten začátek 14. století.A máme docela dost i zachovaných vzorů ,ale na tuhle dobu ,krom nějakých těch pohřebních rouch ,to jsou převážně ty liturgické oděvy.S plochou bych to moc nespojoval.Posadowski wrote: Ano, na iluminacích se to hledá obtížně, s doložením ostatními prameny ale žádná potíž není.
Ale o tom píše výše Posadowski, viz. odkaz na Březinová 2007.Kateřina_z_Landštejna wrote:Obsahem dotazu však není vyšívání a potiskování látek, ale to, zda vlněná látka může být vzorovaná - tedy s motivem "rybí kosti", kostky a podobně.
A k tomu, bohužel, prameny spíše chybí. Až na např. londýnské nálezy, zde již někým zmíněné.