Matěj wrote:A ten první klobouk je opravdu datován do poloviny 15.stol.? Už jenom tím kanelováním a rytím bych ho datoval do období pozdějšího.... plácnu tak do 1470.
No, on ten rozdíl 20 či 30 let je v podstatě nepatrný a neexistuje-li zápis, že si někdo nechal vyrobit právě tento klobouk, je přesná datace nemožná. Ten klobouk zcela nepochybně není z poč. 15. stol. a pravděpodobně ani z jeho konce. Ale jedná se o velmi honosnou pěchotní přilbu. Vyrobit ji z jednoho kusu (kovářsky svařovaná zjevně není) a ještě takto ozdobit, musel být pořádný kumšt.
Podle druhého klobouku (s hřebenem) mi teď Petr Brožek dělá repliku. Je však s podivem, že je u originálu uvedeno, že je ze dvou kusů kovářsky svařených. Ona totiž naprostá většina gotických přileb je z jednoho kusu (šalíře, šlapy, většina klobouků) a při pochopení dobové technologie se jeví jako složitější spojovat dva plechy kovářsky. U podobného klobouku (mnohem hnusnějšího tedy) co je teď na výstavě v Hradci Králové, je uvedeno také, že je zdvou kusů kovářsky svařených. Zvenčí však svár není zřejmý, zato však nanýtovaná a zabroušená záplata ano.
Datovat přilby a zbroje je věc velmi obtížná. Typickým příkladem je třeba italský armet. Některé dochované kusy z 1. pol. 15. stol. jsou prakticky stejné jako ty z konce 15. stol. Příkladem může být armet z Opočna, který je datován do samého konce 15. stol. Na Ucellově obrazu s bitvou u San Romana (bitva 1432, obraz kol. 1455) jsou však prakticky stejné armety.
http://www.wga.hu/art/u/uccello/4battle/1battle1.jpg
A co třeba armety z konce 14. stol. (např. na Churburgu) současníci psích čenichů? Vývoj byl dost nerovnoměrný.