Plátová zbroj a její části

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

Pro období, které sis vybral bych to dále do plechů moc nehnal, raději skonči u helmy, kyrysu (chceš-li ho) s vycpávanicí a pro bezpečnost maximálně rukavice. Kyrysy se během první půlky 15. s. pomalu stěhovaly z výzbroje jízdy i k pěchotě, ale to neznamená, že by je tehdy měl každý druhý pěšák, chvilku to trvalo.

O kyrysu ve výzbroji městské pěchoty se zmiňuje Jan Durdík v článku o hotovosti chebského venkova. Konkrétně tam měl ve srovnání doloženého měšťana z Jeny (nepamatuji se přesně), který měl k roku 1404 kyrys (asi jen přední plech?). Pokud chceš kyrys, vol nejlépe jen přední plech bez šorcu, buď úplně hladký nebo s jedním středovým žebrem.

Tohle je tuším stětí sv. Jakuba, italská práce z r. 1371. Na jezdci vpravo je dobře vidět řemení předního plechu - jeden v úrovni pasu, dva křížem přes lopatky.
Image

Jak může vypadat tvůj kyrys zepředu - žádný šorc, jedno žebro (tady je i naznačený hák pro kopí, ten vynech): provařený náhrobek Waltera von Hohenklingen, zabitého 1386 u Sempachu (náhrobek je samozřejmě o něco mladší).

Image
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Mno většinu už jsme ti toho řekli, já bych na trup volil asi prošívanici a na ní límeček (ke klobouku) nebo drátěnou košili. (Rukavice pak jako úlitbu bezpečnosti) Přední plech už je docela dost luxus :) když si prohlédneš tohle http://www.glasgowmuseums.com/showExhib ... id=8#slide (ta barbuta k této zbroji nepatří měl by tam být armet) tak si všimni, že ten přední plech je (nepočítaje lamely na suknici) složen ze dvou dílů spojených tím řemínkem vepředu.
Horní díl co vede do ramen končí někde na pupku zhruba, takhle http://www.churburg.com/pics/rundgang/r ... rg_rot.jpg (tohle je samozřejmě trochu jinak udělané je to lamelové tamto je v celku, demonstruji na tom délku, datace je cca 1370) Dolní díl (co má na sobě tu suknici) v tom jejich spojení umožňuje určitý pohyb ve smyslu úklonu stranou. Takže já bych použil jen ten samostatný horní díl a pokud si chceš hrát na pěšáka co se zahojil na mrtvém pánovi tak si tam nech třeba dírky po té přípravě na hák :)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...