Svatobor 2008

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

A jinak, samozřejmě odhlédněme ted i chvílu od nepříjemností:

Počasí objednané velmi hezky, teplota ve vodě byla taky mokrá, žrádlo a pití ham ham, bitva o kládu luxusní, bitva když odhlédneme od těch nepříjemných zranění taky hezká. Takže samozřejmě dík organizátorům za akcu. :)
User avatar
Aki-Petteri Heikkilä
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 173
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 8 Dolní Chabry
Contact:

Post by Aki-Petteri Heikkilä »

Předně se chci Cmeldovi taky omluvit za tu poznámku ze začátku tohole tématu!

Jinak se SISI naprosto se vším do puntíku souhlasím... Zlomenina a modřina je jedna věc, po čase se vrátí, ale přijít někdo o oko, to už se do pořádku nedá... a nebude tím mít zkažený život jen postižený, ale i jeho rodina a přátelé a v neposlední řadě i ten, co to způsobil... Jak mi jednou řekla jedna žena, které si vážím: "Zranit je hloupé, zranit někoho je ještě hlolupější"
Nevěř ostnatému drátu, byť by se stokrát tvářil jako stonek růže... K.Kryl Image
User avatar
Aki-Petteri Heikkilä
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 173
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 8 Dolní Chabry
Contact:

Post by Aki-Petteri Heikkilä »

Vím, viděl sem to, tohle sem myslel obecně... mnohá zranení k tomu bohužel nemají daleko... tady taky stačilo ten danax lehce zvednout a radši se nedohadovat, co by se mohlo stát...
Nevěř ostnatému drátu, byť by se stokrát tvářil jako stonek růže... K.Kryl Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ohledně té sanity - potvrzuji uvedené ceny, je to třeba jedna z nejdražších položek naší bitvy a to přesto, že jí tam máme jen po čas bitvy a chvíli po ní (v závislosti na tom kolik toho musí ošetřovat), ale z důvodů, které tu už padly jsme zrovna tohohle výdaje nikdy nelitovali. Letos to díky tomu turnaji bude ještě víc, proto že tam bude muset být o hodinu nebo dvě déle, ale s tím holt nic nenaděláme.

Ohledně těch zmínených kontrol - do bitvy se kontroluje hlavně dobovost výstroje a výzbroje, ale opravdu nebezpečný šrot se vyháže taky. Ona není bohužel pravda, že by se nám zranění vyhýbala, jen se zatím poslední léta úspěšně vyhýbáme těm vážným. Nicméně je to jak psal Melkel - doblba opakujeme, že je to jen divadlo a většina lidí (včetně těch vzpomínaných Poláků) to prostě ochotně respektuje. Trochu asi pomáhají i ty kroužkové komplety, které se u nás používají a které se na starší období použít bohužel nedají. Ta vzpomínaná přísnější kontrola a testy zbrojí se týká spíše toho připravovaného nedělního hard-turnaje. Nechtěl jsem se vyjadřovat k bitvě na které jsem nebyl, tak jen když už jste se o nás zmiňovali upřesňuji.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Pulec: to sice jo, ale jen v prvním střetu.
To all: Myslím, že je to všechno trochu zbytečná hysterie. Všichni jsou po té bitvě rozrušení a považují za nutné se k tomu vyjádřit. Všeobecně se ví, že Svatobor je tvrdá bitva, každý tam jede, aby ukázal, že se nebojí, a pak tohle. A zajímavé je, že třeba Ondráš sám nekňučí, protože s tím tam šel. Skoro bych řekl, že by asi bylo lepší vychladnout a hodnotit to trochu s odstupem. Nechci se zastávat pořadatelů třeba s tou sanitkou, ta by byla dobrá, ale jinak mi nepřijde, že by něco odflákli. Prostě mají jen jinak nastavené parametry, zvou Maďary a Poláky, prostě tak...


Jo a perlička na závěr - Max v podstatě zakázal kopí a co se nestalo - na počet zranění to nemá vliv.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

ja myslim ze to vliv ma, ty kopi vzbuzujou respekt a ten ty lidi ztratili, vzpomen si na lode
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Dokonce myslíš pozitivní? Že by kopí v bitvě vzbudily respekt a proto bylo v konečném důsledku méně zranění? Já to myslel tak, že bitva bez kopí není bezpečnější (přestože se na ně často nadává), ale ty jdeš ještě dál...

Tak či onak pořadatelé bezpečnost opravdu řešili, kontrolovali, pilovali hrany, ta nebezpečnost pochází z povahy bitvy a účastníků.

Jo a ten týpek, co třeba Ondráše bodnul, není žádný nezkušený mladíček, nepochybuju, že to neudělal schválně, a okamžitě zahodil zbraň a začal se zajímat, co mu je. To ho sice moc neomlouvá, ale aby ta informace byla kompletnější...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: vyjádření

Post by Sidney »

Max SIGURD wrote:

- hrot kopí ukončen minimálně 4cm širokou plackou, což splnilo účel a eliminovalo kopí celkove.
také jsem zastánce kopí. Má někdo představu kolik zranění kopím třeba za loňský rok bylo?

Kopí v rozumných rukách je velice účinná a zároveň bezpečná zbraň. Určitě bezpečnější než hákování danaxem :)
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

z doslechu

Post by zoro »

Tak vážení,
tentokráte jsem Svatobor vynechal, bylo to smutné, ale nemohl jsem jinak, povinnosti volali jinde. Dneska přijdu na fórum, že si přečtu o tom jak se kdo zase na bitvě ožral a jak to dopadlo a co zjistím? Upřímně musím říct, že když jsem si přečetl, že byli nějaká zranění, nepřekvapilo mě to. Když jsem si přečetl jaká, tak jsem si řekl, že to je pěkně v háji.
Protože, pokud se s tím něco neudělá, dostanou lidi pocit beztrestnosti za takový prasárny a potom to bude na každý akci.

A k tomu předloktí: Někdo tady napsal, že ta rána mohla patřit někomu jinému a ruka byla v cestě. Taková rána, která zlomí ruku je zbytečně brutální i do těla nebo do štítu, protože z toho co tady čtu, by v jiném případě nepomohli ani kroužky a měl bys klíční kost v prdeli.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: z doslechu

Post by Sidney »

Takovou ránu holt nesmíš krýt klíční kostí :)

Promiň Kaine
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

cmeldo: Hlavně si prosím tě na příští ročník vezmi žebřiňák a tažné voly, aby to měli lidi co nejvíc LH. :biggrin:
I když možná ty voly seženeš i na místě. :biggrin:
cmelda
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov
Contact:

Post by cmelda »

Prosím všechny diskutující, aby mluvili k problému, vážně, bez emocí, bez invektiv.
Otvíral jsem tohle vlákno proto, že mi záleží na vyřešení tohoto problému.
Nechci aby diskuse sklouzla jinam

Děkuji za pochopení

Čmelda
Rekrut
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Rekrut »

cmelda wrote:Prosím všechny diskutující, aby mluvili k problému, vážně, bez emocí, bez invektiv.
Otvíral jsem tohle vlákno proto, že mi záleží na vyřešení tohoto problému.
Nechci aby diskuse sklouzla jinam

Děkuji za pochopení

Čmelda


No mam obavy, že se tohle nikdy k úplné spokojenosti nevyřeší. Je pravdou že se dají přímout opatření, které pomohou snížit riziko zranění při bitvách ale vyloučit nepujdou nikdy. Ke zraněním dochází i při nacvičených soubojích ne tak potom ve scénářové bitvě.
Věřím, že organizatoři, teda Sigurdi, zase příští rok zlepší úroveň Svatoboru jak ohledně zdravotnického personalu na place tak i v přijmutí bezpečnostních pravidel při bitvě.
Co se tyče zranění, které vystupující utržili na place, prostě stát se múže cokoliv a je to varováním pro nás všechny, že nemame být tvrdí při scénářové bitvě ale můžem se vyblbnout při turnaji. Tam de člověk proto aby si mohl dokázat že je lepši než ten druhý a určitě to ukojí jeho soutěživou touhu. Ja osobně sem dost línej a do turnaju nechodím :mrgreen:
zeman
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by zeman »

[quote="Kain"]Pulec: to sice jo, ale jen v prvním střetu.

Myslím , že Kain má částečně pravdu.Po zrušení linie nastane mazec.Sám jsem v druhé části programu(linie) stál na pravém křídle které se rozpadlo a ocitl jsem se rázem uprosřed asi deseti lidí kteří do mě bušili ze všech stran (zejména tedy zezadu). Rozbití protivníkovy linie je ale cílem útoku , s tím se musí počítat. Na druhou stranu je pravda (už jsem to jednou psal) že každý by si měl uvědomit že všichni účinkující pravděpodobně musí v pondělí do práce nebo do školy.Možná bych to ale ve dvaceti vnímal jinak,to chápu.
Jinak díky pořadatelům i účinkujícím, byl to vynikající zážitek, příště přijedeme určitě zase - s ještě lepším vybavením.
zeman
cmelda
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov
Contact:

Post by cmelda »

Když jsem zahajoval tohle diskusní vláknou, chtěl jsem iniciovat:
- jednak širokou diskusi na téma zranění při bitvách
- a za druhé "popíchnout" Maxe k diskusi se mnou

Druhé se dnes beze zbytku naplnilo, sešel jsem se s Maxem a s Hrochem a všechno jsme si vyříkali. Netvrdím, že došlo k bezvýhradnému konsensu ve všech detailech, nicméně obě dvě strany dostaly prostor k tomu aby mohly sdělit vše co měly na srdci.

Moje očekávání ohledně široké diskuse na tomto fóru se naopak nenaplnilo. I když jsem se snažil nadhodit několik myšlenek k diskusi, neobjevily se žádné konstruktivní návrhy, které by Sigurdové již dříve neznali či s nimi již dokonce neuvažovali pro příští ročník Svatoboru.

Pokládám tedy za zbytečné další debaty v tomto diskusním vlákně, které jsem (záměrně) začal poněkud provokativním až hysterickým příspěvkem. Nerad bych v této hysterii dále pokračoval a proto žádám moderátory či admina o uzamčení tohoto vlákna.

Pokud máte cokoliv dalšího ke Svatoboru, použijte prosím možnosti které jsou nabízeny na webu http://www.sigurd.cz/ v sekci Kontakt resp. Guestbook - z vlastní zlušenosti vím, že to je ta nejvhodnější a nejrychlejší forma.

Ať už mé příspěvky vyzněly jakkoliv, stále tvrdím že Svatobor je skvělá akce (minimálně tedy ročníky 2007 a 2008, kterých jsem měl tu čest se účastnit v roli diváka/fotografa)

Čmelda
Locked