Zdravím,
nemáte někdo šikovné fotečky pisanek z novgorodského nálezu? Nebo další nálezovky? Fotky z publikací Z. Váni mám....
Na netu jsem nic nenašel, obrázky velikonočních vajec ze současné či nedávné doby mě moc nezajímají, těch je na netu dost.
Díky za spolupráci.
Pisanki je dodnes v Rusku používaný název pro hlíněná malovaná vejce. Možná i v dalších slovanských zemích, třeba v Polsku. Kdysi to byl symbol života. V současné době je u nás každý zná jako velikonoční vajca, tj. kraslice. Akorát se používají mnohem dostupnější materiály...
Když si ve google.cz zadáš v oddílu obrázky - pisanki, vyjedou ti baterie kraslic.
jedna neglazovaná celá se našla na hradě v Olomouci a pár zbytků glazovaných v areálu Podhradí a předhradí. Do 21.1. jsou prezentovány na vystavě Sága moravských Přemyslovců na Špilberku, ale jdná se vskutku jen o zlomky. Kdyby byl zájem mohu sem hodit fotky.
Časově jsou zařazené tuším do 11.-12. století a původ je z Kyjevské Rusi, v tomto časovém rámci(a spíš ještě dříve) byla Olomouc s Kyjevem v docela čilých obchodních kontaktech.
To byla munice do praků. Malovali to, aby si nepřítel tu palbu taky trochu užil. Až později se přešlo k šutrům, nemalovaným a nezáživným. I přes určité nedostatky v designu si však kameny získaly značnou popularitu - mazaní židovští obchodníci je dokonce prodávali (viz Život Briana)