
Díky za radu a pomoc

Moderators: Maršálek, Heinrich von Rheinhausen, Bestian
Nesouhlas stejně jako Kain, jak už upozornil on, i tzv. německé právo bylo zvykové, jen kodifikované dříve. Pokud ovšem neupřesníme dobu, o níž diskutujeme, je to trochu o ničem. Abych byl konkrétní, budu tedy mluvit o "střetu" dvou právních kultur v souvislosti s kolonizacíMüscha wrote:Není to nesmysl.
Existovalo tu staré "slovanské" právo a postupně ho nahrazovalo to německé.
Slovanské právo bylo většinou zvykové a v německém právu se často daný akt potrvrzoval smlouvou.
Všeobecné dějiny státu a práva jsou jenom stručným přehledem vývoje práva v jednotlivých zemích v souladu s jejich historií a tradicemi. Takže bych dal v případě tvých otázek přednost konzultacím s L. Janem, Klímou (UHK).JARWIKS wrote:Jak jsem potom psal- zajíma mě skutečnost využívání "německého práva" a rozdílů oproti právu českému u kolonizace v druhé pol. 12. a po celé 13. st. v souvislosti z výše zmíněnou knihou od Klápštěho, ovšem ve smyslu zakládání vesnic, nikoliv města. (Magderburské právo jako právo českého města je jasné).
Reagovali jste poté spíš na Muschu,ta problematika co jsem myslel je o trochu něčem jiném. To co mě primárně zajímalo, byloviz vztahy popsané níže-jaké tyto vztahy byly, založili-li se vesnice dle práva Českého, což autor zmiňuje, ale nerozebírá.
Tudíž ještě jeden dotaz, ta kniha Pane maršálku, co jsi doporučil, nevíš zda se zabívá aj těmito vztahy??
Nu trochu nám stím objasňováním na semináři pomohl Libor Jan, kdy je potřeba tady toto "německé právo" chápat nikoliv jako právo, spíš jako nějaké ekonomické vazby a smlouvy mezi zakladatelem, lokátorem a dědičným nájmem kolonizatorů usazených na půdě, s příklonem k nižším soudním pravomocem, povinnostem a privilegii z toho vyplynulých pro pro budoucího rychtáře v osobě lokátora.
A termín Německé právo jak jsem psal již víše- užívám jakožto zobecnění, které se začalo jednak dneska užívat, a je jednak na několika listinnách, výslovný odkaz dle Německého práva škoda že teď přesně nevím vkterých to bylo, zkusím to v té knize znovu najít a dát odkaz na CDB.
Jinak mnoho z těch smluv se nám taktéž nedochovalo, a mnoho bylo ústních, třebas pozdější době dopsaných.
Asi takhle, autorka je archivářka ve Strakonicích a je dost erudovaná, aspoň potud pokud jsem to měl možnost posoudit během rozhovoru.Mokohtavenotaxe wrote:Znáte knihu Bavorové erbu střely od Simony Kotlárové?
Nakladatelství Veduta
Dá se přirovnat k edici Lidových novin - Šlechtické rody Čech, Moravy a Slezka? Je horší, lepší nebo nestojí za nic?
Prima, takže nejspíš přibude do mé knihovny.Siegfried wrote: Jinak kniha je dobrá, ikdyž ona není příliš spokojena s obálkou a volbou obrazové dokumentace, za kterou nese odpovědnost vydavatel.
Jinak je to historička tedy nefabuluje, ale cituje prameny .))
Asi takhleSiegfried wrote:Další věc je jestli tě zajímá tenhle rod jehož dobou největší slávy je třinácté století a de facto odchází do ústraní s příchodem jana Lucemburského a smrtí Bavora III. Kniha se zabývá skutečně jen tímto rodem...