
Jen si tam nejsem jistá v názvosloví jedné kyseliny, nemám u sebe anglickou příručku chemie, ale to si jistě poradíš!
Duběnko-železitý inkoust – (1)
Duběnka – 5 gramů
Zelená skalice – 1 gram
Arabská guma – 1 gram
Voda – 200 gram
Rozemelte duběnku na jemný prášek a vsypte do poloviny vody. Za několik týdnů se na povrchu utvoří souvislá vrstva. Tuto svrchní vrstvu stáhněte a tekutinu přelijte přes filtr. Rozpusťte gumu v malém množství vody a přidejte k přefiltrované tekutině. Rozpusťte zelenou skalici ve vodě a přilijte do tekutiny. Přidejte 1 gram kyseliny uhličité (?) aby se na povrchu již nevytvářel povlak.
neznámý zdroj
Duběnko-železitý inkoust – (2)
Duběnka – 30 gramů
Zelená skalice v krystalickém stavu– 20 gramů
Arabská guma – 20 gramů
Voda – 600 gramů
Rozemelte duběnku na jemný prášek a vsypte do misky. Přilijte polovinu vody a nechte máčet. Ve zbytku vody rozpusťte zelenou skalici a gumu. Do této tekutiny přilijte duběnku namočenou ve vodě. Tekutina zčerná a je připravena k okamžitému používání ale dosáhne maximální intenzity černé barvy pokud bude pravidelně promíchávána v období následujícího jednoho až dvou měsíců. Po tomto období ji nechte pár dnů usadit, přefiltrujte a nalijte do lahvičky na inkoust. Abyste se vyvarovali tvorbě povlaku přidejte silný duběnkový extrakt (cca 5% z celkového objemu) a vařte 5 minut. Příliš mnoho zelené skalice způsobí, že inkoust bude rezavě hnědý a může i narušit strukturu papíru. Velké množství duběnky zesvětlí odstín inkoustu ale učiní ho odolným k vidě a alkoholu.
neznámý zdroj
Duběnko-železitý inkoust – (3)
Jak vyrobit dobrý inkoust. Vezmi 5 uncí nejlepších duběnek, roztluč je v hmoždíři, nikoliv však na malé kousky a dej je do čtvrtky čisté dešťové nebo měkké pramenité vody a nech je odstát za časté míchání 4 až 5 dní. Pak vezmi 2 unce arabské gumy, 1 unci dvakrát rafinovaného cukru, 1 kus indiga a přidej do tekutiny, zamíchej a nech stát dalších 4 až 5 dní. Pak vezmi 2 unce dobré zelené skalice, čím větší tím lepší a po propláchnutí od nečistot dej ke zbytku směsi. Přidej ještě kus čisté gumy o velikosti vlašského ořechu k ustálení barvy a můžeš používat.
neznámý zdroj
Duběnko-železitý inkoust – (4)
„..Zelená skalice je sulfát železa dostupný v každé drogerii jako potravní doplněk. Ve svém přírodním stavu má skalice zelený nádech, z čehož plyne nesprávná asociace s mědí. Tanin nebo kyselina tříslová je hnědá látka, která se nachází v kůře či listech stromů. Středověcí písaři měli vlastní oblíbené zdroje jako žaludy, skořápky vlašských ořechů a nejčastěji malé výčnělky které rostou na dubových listech v reakci na vajíčka určitých parazitujících vos… jede díl práškové arabské gumy, dva díly skalice, tři díly rozemleté duběnky a 30 dílů vody, vše v objemu…“
Paul Werner, “Dragon’s Blood and Ashes“, Calligraphy Idea Exchange, volume 1, number 2