Zdravím z poněkud jiného času i světadílu.
Narazil jsem okrajově na malý problém s erby. Předpokládal jsem, že tu podobné téma již budete mít, a jelikož jsem na nic nerazil dovolil jsem si ho založit.
O co mi jde: hledám erb pánů ze Šumburka. Po chvilce hledání jsem jeden objevil - šlo o lva ve skoku v zelené a červené barvě ve zlatém poli. Kupodivu to ale nebylo to co jsem hledal. Podnětem k mému hledání byla pečeť Fridricha ze Šumburka z roku 1281. Na ní je půlený štít v jehož pravém poli se nachází upravený hrabišický erb a v levém, a to je to o co mi jde, pokosem dvě břevna. Chtěl jsem si najít tento (pravděpodobně původně šumburský) erb celý a nejlépe v barvě (klidně jen popis), ale nic jsem neobjevil. Vzhledem k tomu, že nejsem v heraldice žádný odborník a ani nemám doma dostatečně odpovídající literaturu, napadlo zeptat se tu.
Tedy měli by jste k tomu někdo něco?
k jakému období? jinak doporučuji pečetní typáře konkrétních pánů, protože rodové erby se v průběhu času měnily a dnes jsou ve většině erbovníků jejich psolední podoby
Maršálku: Jenže typáře jsou černobílé a to je problém, sám jsem to zkoumal u našeho rodu a je to přesně ják jsi psal, Erb je 16. stol ale typář vypadá za prve jinak a je dohledatelný do dávnějších dob, ale je bezbarvý, tak jsem použil jednu fintu, že jsem odvodil barvy od velmi podobného erbu doloženého z doby 14/15. stol., ale je to celkem prasárna a navíc rod je ze Slavonského království a tam byli skoro všechny erby variaci na jeden takže nevím jak tento postup např. v českých zemích použit (tak kritika na mě )
Ledenický z Ledenic wrote:Maršálku: Jenže typáře jsou černobílé a to je problém, sám jsem to zkoumal u našeho rodu a je to přesně ják jsi psal, Erb je 16. stol ale typář vypadá za prve jinak a je dohledatelný do dávnějších dob, ale je bezbarvý, tak jsem použil jednu fintu, že jsem odvodil barvy od velmi podobného erbu doloženého z doby 14/15. stol., ale je to celkem prasárna a navíc rod je ze Slavonského království a tam byli skoro všechny erby variaci na jeden takže nevím jak tento postup např. v českých zemích použit (tak kritika na mě )
Naše heraldika, na rozdíl od západní (užívající brisur), odlišuje různé rozrody a vedlejší linie nejčastěji změnou barev. U mnoha známých rodů nejsme pro absenci potřebných pramenů stále doložit jejich barvy, nebo konkrétní podoby pro konkrétní uživatele. Navíc si ještě ve 14. st. mohli sami majitelé erbů jejich podobu volně upravovat, nebo zcela měnit, domácí heroldský úřad, který to právně ošetřuje a reguluje je záležitostí až pozdního 16. st.
Mokohtavenotaxe wrote:O co mi jde: hledám erb pánů ze Šumburka. Po chvilce hledání jsem jeden objevil - šlo o lva ve skoku v zelené a červené barvě ve zlatém poli. Kupodivu to ale nebylo to co jsem hledal. Podnětem k mému hledání byla pečeť Fridricha ze Šumburka z roku 1281. Na ní je půlený štít v jehož pravém poli se nachází upravený hrabišický erb a v levém, a to je to o co mi jde, pokosem dvě břevna. Chtěl jsem si najít tento (pravděpodobně původně šumburský) erb celý a nejlépe v barvě (klidně jen popis), ale nic jsem neobjevil. Vzhledem k tomu, že nejsem v heraldice žádný odborník a ani nemám doma dostatečně odpovídající literaturu, napadlo zeptat se tu.
Tedy měli by jste k tomu někdo něco?
O pánech z Šumburka najdeš docela v knize od Velímského: Hrabišici Páni z Rýzmburka...
Mám tam i překresy pečetí...http://www.hradosek.cz/en/attractions/7 ... -ryzmburka
Ted ji nemám po ruce, ale kdyžtak ti z ní můžu něco oskenovat.
S barvami erbů je celkově potíž...
V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Páni ze Šumburka jsou větví prastarého fransko-durynského rodu von Schonburg.Některé větve žijí dodnes v hraběcím a knížecím stavu. Jejich znakem byly kosmé pruhy na štítu a to stříbrno-červené. Znak je pro dobu Karla IV. v erbovním souboru na hradě Lauf u Norimberka. I v české větvi existovaly vyjímky - 1353 Albert nebo 1411 Aleš, kteří měli pruhy šikmé. Něco je třeba i na http://de.wikipedia.org/wiki/Sch%C3%B6n ... eschlecht)