Záležitosti křesťanské víry

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)

Post by Ratatosk »

A co se to svědomí kouknout z pohledu etologů-sociobiologů a matematiků? Lidské chování (i zvířecí) jde krásně modelovat (známé teorie her, vězňovo dilema apod.) a ty modely vychází velmi pěkně a přesvědčivě pro lidi i zvířata. Existuje několik základních stategií chování (no vlastně jen 2 základní:-) -holubice a jestřáb). A všechno je to založené na recipročním (a v menší míře příbuzenském) altruismu. Pokud se člověk (i zvíře) nebude chovat altruisticky (bude zastávat strategii "jestřáb"), tak ho společnost dříve či později zničí, protože takový jedinec je nebezpečný a společnosti škodí. Takže svědomí by se dalo brát, jako povědomí o tom, jak se ve společnosti chovat a podléhá evoluci (přirozenému výběru) stejně jako třeba fyzické vlastnosti a tudíž povědomí o altruistickém chování je u lidí (i zvířat) hluboce zakořeněné, jelikož ho nutně potřebují k přežití. Mohlo by být do určité míry i dědičné pomocí genů, nejem naučené nebo přenosné jako memy... ale to už je spekulace jak prase :)
Je o tom zajímavá a čtivá kniha s názvem Původ cnosti, kde je mimochodem i křesťanství vysvětleno pomocí recipročního altruismu :twisted:

Jestli to tu někdo zmínil přede mnou, tak se omlouvám, že to opakuju, většinu této debaty jsem nečetla :biggrin:
Jo a netvrdím nic o tom , do jaké míry, s touto hypotézou souhlasím, tak mě neberte jako jejího skálopevného zastánce:)
Last edited by Ratatosk on Mon 13. Oct, 2008 17:09, edited 1 time in total.
Vím, že nic nevím. O:)
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Kain wrote:
JARWIKS wrote:Kaine ona to takhle neřekla. :wink: To si jen teď interpretuješ jak se ti to hodí. Stejně jako u soudu budeš, intepretovat pokud k tomu bude možnost, tak aby jsi svého klienta obhájil :wink:
Kolik smajlíků tam musím dát, abys pochopil, že jde o rýpnutí? :)
Mě tunu :twisted:
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Ratatosk wrote:A co se to svědomí kouknout z pohledu etololů-sociobiologů a matematiků? Lidské chování (i zvířecí) jde krásně modelovat (známé teorie her, vězňovo dilema apod.) a ty modely vychází velmi pěkně a přesvědčivě pro lidi i zvířata. Existuje několik základních stategií chování (no vlastně jen 2 základní:-) -holubice a jestřáb). A všechno je to založené na recipročním (a v menší míře příbuzenském) altruismu. Pokud se člověk (i zvíře) nebude chovat altruisticky (bude zastávat strategii "jestřáb"), tak ho společnost dříve či později zničí, protože takový jedinec je nebezpečný a společnosti škodí. Takže svědomí by se dalo brát, jako povědomí o tom, jak se ve společnosti chovat a podléhá evoluci (přirozenému výběru) stejně jako třeba fyzické vlastnosti a tudíž povědomí o altruistickém chování je u lidí (i zvířat) hluboce zakořeněné, jelikož ho nutně potřebují k přežití. Mohlo by být do určité míry i dědičné pomocí genů, nejem naučené nebo přenosné jako memy... ale to už je spekulace jak prase :)
Je o tom zajímavá a čtivá kniha s názvem Původ cnosti, kde je mimochodem i křesťanství vysvětleno pomocí recipročního altruismu :twisted:

Jestli to tu někdo zmínil přede mnou, tak se omlouvám, že to opakuju, většinu této debaty jsem nečetla :biggrin:
Jo a netvrdím nic o tom , do jaké míry, s touto hypotézou souhlasím, tak mě neberte jako jejího skálopevného zastánce:)
Ty vado veverka soráč, ale toto si budu muset přečíst až budu totálně naložený v lihu. Tobě ta jednodenní střízlivost vlezla na mozek jak pozruju. Táááákže bodyguard hlásí, že je potřeba kontrolovat jízdenky :twisted:
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Theodora wrote:
Kain wrote:
JARWIKS wrote:Kaine ona to takhle neřekla. :wink: To si jen teď interpretuješ jak se ti to hodí. Stejně jako u soudu budeš, intepretovat pokud k tomu bude možnost, tak aby jsi svého klienta obhájil :wink:
Kolik smajlíků tam musím dát, abys pochopil, že jde o rýpnutí? :)
Neboj, já pochopila, že jde o rýpnutí, ale chuť kopnout Tě jsem teda měla. :lol:
Navíc nezapomeň, že tuhle diskusi čte kde kdo a když to nepochopí Pulec, který nás oba zná, je málo pravděpodobné, že to pochopí ostatní. Já osobně Tvůj perverzní smysl pro humoc oceňuju, ale po ostatních to chtít nemůžeš. A pak to vypadá, že ten, kdo nechápe, jsi Ty. A to nechceš, že ne? 8)
Muhaha, Kaine. Většinou tvé vtipy sice chápu, ale tentokrát jsem prostě měl zkrat, nebo byl moc věrný. Ale jinak ta tuna smajlíků pořád platí.

Děkuji Theo, žes to tak hezky vysvětlila :wink:
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Jarwiksi, zdá se mi, že z toho děláš ještě větší drbárnu, než už je :wink: A když už, nestačí třeba, když reaguješ na příspěvek na té samé straně, jen odkázat na autora a nekopírovat úplně všechno? :wink:
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Veverka: etologie je tu pro každého:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Rab wrote:Jarwiksi, zdá se mi, že z toho děláš ještě větší drbárnu, než už je :wink: A když už, nestačí třeba, když reaguješ na příspěvek na té samé straně, jen odkázat na autora a nekopírovat úplně všechno? :wink:
Když já jsu líný v případě toho, že drbu drbu věnovat těch dalších 10 sekund tomu aych ty citace utřídil.

A Ad. drbárna drbárna to teď už doopravdy je. :biggrin:
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)

Post by Ratatosk »

JARWIKS wrote: Ty vado veverka soráč, ale toto si budu muset přečíst až budu totálně naložený v lihu. Tobě ta jednodenní střízlivost vlezla na mozek jak pozruju. Táááákže bodyguard hlásí, že je potřeba kontrolovat jízdenky :twisted:
Když drbárna, tak drbárna....hele Pulec, žádná jednodenní střízlivost mi na mozek neleze, ale občasné navštěvování jistého ústavu, který založil Kája IV., mě očividně přes příliš poznamenalo :biggrin: :badgrin: :badgrin: :roll: Těš se, těš na kontrolu...to bude jízda (ani se neptej do jaké stanice) :biggrin: :badgrin: :twisted: :wink:
Vím, že nic nevím. O:)
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Theodora wrote:Nemohl by nám své svědomí definovat Kain? :wink:
"své" svědomí bych u Právníka vynechal :mrgreen:
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

Bohuslav wrote:
Theodora wrote:Nemohl by nám své svědomí definovat Kain? :wink:
"své" svědomí bych u Právníka vynechal :mrgreen:
Když mě by zrovna Kainovo svědomí moc zajímalo :wink:
"Myslíš, že vzdálenost může dělit přátele? Když chceš být s Rae, nejsi už vlastně s ní?" (R. Bach)
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Svědomí,soucit.......pro,theisty projevy nesmrtelné duše.....
Pro atheisty ???......dobrý pokus Veverko

Přemýšlím ,co se to děje,hry slov,třepetalky reklam, nic uchopitelného,nic pevného,slova pod rukama mění význam.
Že by se ujímal vlády vzdušný Vodnář,vyléval z vaničky ryb s vodou i Jezulátko?
Dávní rohatí bohové Býk a Beran byli zatlačeni na temnou stranu.
Co přichází?
Udrží nás kotva víry v divokých poryvech Vodnářských bouří?
Chrámy nového boha se plní ,barevné vějičky v regálech marketů.
U víry předků zůstávam ,pomalu cizinec v novém světě.
Kotvu svou nechávám u Boha bohů,celý ten zvířetník ,to jsou jen formy
Jediného
Smrt je smyslem života.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Ty vždycky večer něco bereš? Nebo je to u tebe normální? :roll:

Theodora:
Mě by také leccos zajímalo, ovšem byl jsem odmítnut :wink:
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

Jiří: já už básničky nepíšu, tak Ti odpovím cizí :wink: :

Jest Panna Marie vzata na nebesa,
a země odlétla jak sivá holubice z lesa,

země zmlklá, tesknější jest každý den.
I ptají se mne oči divizen

a vzpínají se ke mně divizen zlaté ruce,
o jaké že slunce zpívá tu muce,

a ptají se mne červené a obtěžkané štěpy,
zda lidé jsou mrtvi neb hluši a slepi.

Že nezří a nevědí, k jakému boji
země se třesouc a vzdychajíc strojí;

země si věru nejkrasší oblékla šaty,
líbezně voní, spánky má létem zlaty,

oči pokojny, vlhky, sladky,
v náručí plno darů, jako před velkými svátky;

ale přesmutna je země, neb ona vidí,
co vidí slunce a mračna, čeho nevidí srdce lidí.

Srdce lidí černa jsou a studena i slepa,
páchnou jak voda stojatá, jak shnilá řepa.

A země má šaty a vlasy slzami nasáty
plačíc se stromy a vinicemi a zvířaty,

plačíc s klasy a hmyzy, s ptáky v ústech lesa:
oblak veliký trhá se v nebi, oheň z něj klesá,

země to ví a čeká s velikým bolestným klidem,
pláče, vše vědouc, že křičeti nesmí to lidem...

Bohuslav Reynek: Úzkost
"Myslíš, že vzdálenost může dělit přátele? Když chceš být s Rae, nejsi už vlastně s ní?" (R. Bach)
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

:roll: Co je? Že by úplněk? :badgrin:
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

Ten je až zítra v deset večer. :wink:
"Myslíš, že vzdálenost může dělit přátele? Když chceš být s Rae, nejsi už vlastně s ní?" (R. Bach)