Stránka 1 z 1

kovanie gotickeho stitu

Napsal: stř 25. bře, 2009 6:10
od Vladan
Prosímtě!!! Čti to fórum celé a ne, že sem jen plácneš nové téma. Je tu téma "Štít tvaru sférického trojúhelníku" tak se realizuj tam a nespamuj novými zbytečnými tématy.

Napsal: stř 25. bře, 2009 12:32
od Bohuslav
Štít bych spíš nekoval

Napsal: stř 25. bře, 2009 17:39
od Wothan
Případně pro raně gotický štít (stále ještě poměrně dlouhý, odvozený z pozdní mandle) by bylo možné použít takové paprskovité kování líce štítu - železné nebo bronzové. Ani u tohohle typu ale zpravidla nenajdeme kování hran. U mladších typů bych se kováním vůbec nezatěžoval.

Napsal: stř 25. bře, 2009 18:21
od KŘIŽÁK
Okování hran je zbytečné,pokud se se štítem naučíš správně pracovat.

Napsal: stř 25. bře, 2009 19:34
od Zdeslav
Diskuse o kování na štítech probíhala poměrně dlouhá diskuse mimo jiné i u nás na foru:

http://dobakarlova.brodec.org/viewtopic ... 9&start=30

Osobně jsem zastáncem toho, že ve vrcholném středověku se štíty neokovávaly. Nikde jsem zatím nenarazil na něco co by jasně dokazovalo opak.

Napsal: stř 25. bře, 2009 19:40
od Wothan
Křižák: proto také máme občas ta lícová kování, ale obvodová na stejných štítech chybí. Přesto ale asi v RS i VS byla většina štítů zřejmě úplně neokovaná (vyjma umba v RS a pukléřů). Ono to dřevo a kůže vydrží hodně a pokud to člověk nedrží trpě před sebou vydrží i ty hrany, pravda.

Napsal: čtv 26. bře, 2009 6:47
od KŘIŽÁK
Kování se objevuje u starověkých štítů,kde se ovšem předpokládá ofenzivní charakter-u některých keltských štítů je podle uložení v hrobu okována pouze spodní hrana...i římské štíty byly okovány-tam se předpokládá a je doložena ofenzíva-a taky si voják kvůli formaci nemohl občas dovolit štít jakkoliv natáčet.štíty okovávali i germáni.u wikingů jsou doloženy drobné plíšky nanýtované na některých místech hrany štítu-tady může jít o reparaci.Jen ten středověk nic.Jenže štít je spotřební...slabý plech stejně nepomůže a silný zvedá váhu...
Co s debatou,přesunete ji?

Napsal: čtv 26. bře, 2009 16:51
od Bestian
Jistě že kování, zvlášť horní hrany štítu zvýší jeho odolnost, to je snad logické, pokud se meč nebo sekera zasekává často do horní hrany začne docházet ke štípání dřeva. Pokud na kování nutně trváš, jako možnost navrhuju ho skovat pod několiv vrstev lnu, či surovky. Ale v rámci dobovosti bych hrany zesiloval právě třeba jen další vrstvou kůže lemující okraj, tak jak to je vidět třeba zde na foru v návodu na potahování štítu.

Napsal: čtv 26. bře, 2009 17:10
od Boza
Markus: samozřejmě to zvyšuje odolnost - pokud nastavuješ štít jako beranidlo přímo proti ráně. Jenže oproti rozšířeným představám se takhle štít nepoužívá :) Křižák to IMHO shrnul docela dobře.

Napsal: čtv 26. bře, 2009 20:51
od Boza