Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

K pochvám - mám dlabanou pochvu z lípy, vyloženou vlnou a potaženou kůží nalepenou klihem. Předtím jsem měl jen dřevěnou, bez vlny, potaženou kůži nalepenou chemoprenem.
S tou vlnou to rezne opravdu výrazně méně, jen nedoporučuji vyložit to nalepenou vlnou - lepší by byla tenká kůže se sestřiženou srstí. Samotná vlna se cuckuje a mačká.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ono to na tom nemusí být nutně ani lepené - mám některé dřevěné pochvy potažené bez lepení - za mokra. Po vyschnutí to k tomu dřevu přilnulo a zbytek podrží kovová nákončí.
Rekrut
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Rekrut »

Jo ja mam dubovou pochvu ze dvou dilu a kuzi jsem ustrich, sesil, promacel lihem a natahnul po seschnuti se ani nehne. Vodou sem nemacel bo schne dyl a ja ji potreboval rychle suchou, teda tu kuzi. Ve vnitr zadnou vlnu nemam, byl sem linej ji tam dat :-)
Opoč
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Uh.Hradiště

Post by Opoč »

Nemáte někdo prosím detailní fotku řemení na mandláku.Prosím pošlete přes SZ.Dík moc
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Nedávno jsem si koupil Hawkův březový štít a experimentoval jsem s koženou puklicí. Z původního krátkého článečku (doplňujícího články od Abaddona) mi nakonec :-X vznikl obsáhlý článek, kde jsem se snažil zakomponovat také většinu rad z tohoto fóra.

A proto Vás moudří a zkušení prosím o případné věcné přípomínky k tomuto článku (není kompletní a berte to něco jako předvydání, které bude doplněno). A prosím o případný souhlas s Vašimi citacemi, použitými radami (spíče uveďte že nesouhlasíte - apriori předpokládám, že vše mohu použít) - a Wothana prosím o souhlas s uveřejněním výňatku z Curia Vítkov (zdroj je uveden)?

Cílem je nejen ukázat možnost výroby kožené puklice, ale i zpracovat cca 30 stran této diskuse, která by se mohla časem stát nepřehledná.

Článek (bude-li zájem) vyjde i na LH.

článek je zde - http://www.slovane.cz/view.php?cisloclanku=2006080006
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

hm, dobrý...jen ten štít z té litvy není vikingský, ale slovanský. Nebylo by špatný uvést link i na ruskou mutaci článku od Beatsona.Pro začátek dost dobrý a přehledný...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

frenk wrote:hm, dobrý...jen ten štít z té litvy není vikingský, ale slovanský. Nebylo by špatný uvést link i na ruskou mutaci článku od Beatsona.Pro začátek dost dobrý a přehledný...
pošli link :wink:
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

jo a kdyz uz tak Wothanburg (nikoliv Wothanburk) ale klidne rovnou Curia Vitkov
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

těch linků je víc, nejlepší je asi http://asgard.tgorod.ru/libri.php3?cont=_shields.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Pampalíny =D> =D> =D>

Jak vidím,použil jsi ještě jinačí způsob potažení než-li my,kdy jsme surovku přetahli přes okraj poklice, připevnili poklicu kolíčky a teprve potom odstřihli přebytky.Přičemž jsme ju dopředu netvarovali. Také na toto téma budeme mít článek, ale až někdy během podzimu, takže až bude hotový, tak ti dám vědět, a přehodil by se tam ten Link na nás, přímo na link článku.

Ten vosk je velice zajímavý nápad :wink:

Jinak velice pěkně zpracované :wink:
Last edited by JARWIKS on Wed 30. Aug, 2006 19:13, edited 1 time in total.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Když uvedeš zdroj, nevidím v tom problém.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Hezké shrnutí a zajímavé nápady. Jen si dovolím upozornit, že můj proutěný štít je pletený košikářským stylem, nikoli způsobem obvyklým pro zmíněné orientální štíty.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Knecht wrote:Hezké shrnutí a zajímavé nápady. Jen si dovolím upozornit, že můj proutěný štít je pletený košikářským stylem, nikoli způsobem obvyklým pro zmíněné orientální štíty.
A nemáš fotku?


Jinak vaše připomínky byly aktualizovány + nějaké opravy a nové fotky.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Jo, zkusím ti něco poslat, tuším že ti taky slibuju fotku kistěnu.