Výrobky ze slámy, trav, lýka, kůry, proutí apod.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Arannka wrote:Ani se nedivím, že ten monoxyl praskl, když byl loni v zimě spuštěný na vodu a do poloviny naplněný. :roll: Pak stačí trochu mrazu...
A nejen loni :|
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Arannka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 113
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Arannka »

Tomu nerozumím, vžyť je to asi drahá věc. Dostávají dotace, tak proč se o to nestarají?
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Kontaktuj radši Théra na r.ther(at)s­eznam.cz bude to rychlejší :)
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Arannka wrote:Tomu nerozumím, vžyť je to asi drahá věc. Dostávají dotace, tak proč se o to nestarají?
Bo, když jsme říkali at se vytáhnou, že prasknou, správca řekl, neprasknou, díky tomu že je nalétá voda uvnitř sa tlaky vyrovnají..Nějak si neuvědomil, vlastnosti zmrzlé vody.
Další rok už jsme to neřešili a nepřipomínali.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Zajímavý způsob stavění plotu

Image

Popiska: British Library, Cotton Julius A. VI, folio 8. Originally published/produced in Christ Church Canterbury (?), early to mid 11th century.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

Kain wrote:Dovoluji si tvrdit, že právě takto monoxyly nevypadaly. Jsou velmi plytké a hrubé (měly by mít tenčí stěny). Dva lidé na něm jet sice mohou (a musejí, jeden by ho utáhl jen stěží), když jsem však přistoupil do již obsazeného monoxylu, stoupl počet lidí na 3 a váha nás tří byla řekněme 250 kg. Monoxyl se prakticky okamžitě potopil. A to se jednalo o naprosto klidnou hladinu jezera. Na rychlejší řece s vlnami by se potopil pravděpodobně i při posádce dvou lidí. Jestli tě zajímají monoxyly, pak zkus knihy o expedici Monoxylon nebo kontaktovat CEA Všestary.
Jak se dělají monoxyly v Amazonii jsem viděl. Mají to vcelku rychle hotové. Sekerou udělají vnější tvar a navrtají do něj mělké dírky. Pak se to teslicí dlabe zevnitř, dokud se dírky neobjeví. Ty pak zakolíkují a příčnými trámky monoxyl roztáhnou do šířky. Výroba jim trvá tak dva dny
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Boza wrote:Zajímavý způsob stavění plotu

Popiska: British Library, Cotton Julius A. VI, folio 8. Originally published/produced in Christ Church Canterbury (?), early to mid 11th century.
To nebude plot ,je tam ještě popisek "Stacking firewood"
Takže to bude spíš ukládání dřeva v listopadu.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Aha, díky, příště si popisek přečtu. Trochu mě jen mate že to vypadá jako by byly ty dřeva naskládané jen na sebe jakoby v jedné rovině.

Hodně podobný ale barevnější je ještě v Cotton Tiberius B. V, Part 1, folio 8.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Nakreslené je to v obou případech tak ,že ty kůli jsou zaražené dost u sebe ,že by se tam vešla jen jedna řada klád.
Ty kompozice obrázků jsou ,ale dost stejný.Tři muži se ohřívají,jeden drží kleště a vyrábí asi hřebíky na držení těch opěrných klád a pátý přikládá do ohně.

Jinak zde na http://www.imagesonline.bl.uk si doporučuji založit účet a pak vyhledávat především podle signatury ,jinak totiž ty obrázky maj dost rozházený.
Co je škoda ,že celkově snížili kvalitu poskytovaných obrázků ,co jsem měl nějaké uložené starší a teď jsem na ně koukal on-line kvůli těm popiskám,tak je to docela citelná změna :cry:
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Rád bych si nechal vyrobit takovouto nůši - http://posner.library.cmu.edu/Posner/bo ... &file=0088 (Holham bible 1327-40) Anglie fol.9r
Nemám přesně jasno, jestli by byla spíš proutěnná nebo z toho lýka.
Netušíte nějakého řemeslníka, který dělá takhle věci na zakázku?

Díky za porady
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

na mě to působí spíš jako loubky nebo něco podobného. Mám kontakt na chlapíka co dělá košikařinu na zakázku ale ideální je se s ním osobně setkat - Moravská Třebová nebo v létě nějaký jarmark(skanzeny a tak). Není drahý ale hrozně svéhlavý a projevuje neuvěřitelnou snahu udělat to jinak než chceš protože se mu to zdá lepší a chce ti pomoct :)
pan Plch: 461312002
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Ten vlevo, který se mi zdá nejlépe vykreslený, je nejspíše lýko + proutí (kostra).
Na loubky je to příliš široké.
Ale možná, že si malíř chtěl ušetřit práci a dělal to širší :)
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Mohlo by to být taky z orobince...
Tady http://seznam.lidovaremesla.cz/ si zadej do materiálu "pletiva" a můžeš košíkáře přehazovat vidlema :wink:
Nebo ještě tady jich pár najdeš: http://gajdy.cz/index.php?str=rubrika&cislo=10
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Díky moc za rady.

Tak jsem teď mluvil s jedním výrobcem a řešili jsme jestli to udělat z loupaného či neloupaného proudí. Říkal, že pro ten středověk by mělo spíš být to neloupané. Já tomuto absolutně nerozumím, poradíte opět :roll: Díkiss
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Osobně bych volil neloupané, už proto, že to vypadá líp (myslím odlišně od dnešní běžné košíkářské produkce) a taky proč by tehdy někdo volil náročnější způsob výroby u tak běžné "spotřební" věci, ale jinak není důvod, proč by to nemohlo být i z loupaného proutí.
Post Reply