Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

..a do paďous..jasně že kanadský..ups :oops:
obecný jen sušený, na ten dojde v zimě
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Jeden téměř novoroční dotaz: nepěstujete čirou náhodou někdo indigovník? Tedy modřil barvířský alias indigofera tinctoria. Kupodivu jsem zjistila, že je to v čechách poměrně nedostupná věc co se týče zahradnictví a obchodů se semeny. Mohla bych si to objednat ze zahraničí, ale platit mezinárodní poštovné za něco co stojí necelé čtyři dolary se mi nechce. Kromě toho nemám PayPal, takže i po administrativní stránce by to bylo složitější. V nejhorším na to stejně nakonec dojde. Ale v případě že by někdo měl semínka, nebo odnož, /třeba i za nějaký drobný úplatek/, budu ho do smrti velebit. :biggrin:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

občas se sehnat dá, v nabídce semen exotických rostlin jsem ho určitě už viděl. ale nevím už ve které a bude to delší doba.

pokud budu objednávat indigo z Indie tak se ti zkusím zeptat na semínka.

teda pokud to půjde, neb bolševické zákony EU mi možná semínka nedovolí dovézt bez dalšího papírování a na to bych se potom vykašlal...
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

Nemám, ale občas žasnu jaké rostliny a semínka se dají sehnat na Aukru. Zkus to tam.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Díky, Aukro zkusím.
Jo, a naštěstí jsem si vzpoměla, že známá říkala, že teď někdy do Indie pojede. Tak jsem psala a prý letí zítra..týjo to je klika..tak slíbila, že pokud nezapomene a někde to uvidí, tak mi dva sáčky semen přiveze. Doufám, že nezapomene a že s tím na celnici nebude mít problém. :roll:
Ale ono většinou k tomu snad přistupují jinak, pokud to máš pro svou soukromou potřebu a není to žádná chráněná rostlina. I když jak je to teď s normama EU to netuším.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

no správně nesmíš dovážet takřka nic, ale s pytlíkem semínek je to obvykle v pohodě. Pokud nepojmou podezdření že je to něco chráněnégo, ale když jsem slyšel jak se vozí i CITES věci tak je to v pohodě. U mne by byl problém, že v případě legálního dovozu přes celnici by veškeré papíry asi vyžadovali.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Re: Barvení

Post by Mysakk »

teď právě prodávaj na Aukru semínka indigovníku.

Myšák
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

jjo, chytla jsem je :)

v souvislosti s tím mě napadá otázka, používal se k barvení skutečně jen Indigofera tinctoria, nebo i jiné druhy indigovníku? Vypadají všechny hodně podobně. Nebo je to jediný modřil doložený historicky? A ohledně toho zpracování barvy, kdesi jsem našla zmínku, že nejdřív si evropané mysleli, že indigo je minerál, protože se do Evropy dovážel v takových cihličkách, teprve později tuto věc osvětlil Marco Polo ve svém cestopise:
"mají také hojnost velmi dobrého indiga, které dělají z jistých travin, odstraní z nich kořínky a ponoří je do velikých kádí plných vody, kde je nechají až shnijí, pak z nich vytlačí šťávu a položí je na slunce, kde je nechají tak dlouho až uschnou a vytvoří se jakési těsto, které nakrájí na kousky a již v této podobě je dováženo k nám"
to vypadá docela jednoduše..
no..a pak ten samotný barvicí postup, docela by mě zajímal ten původní s tou lidskou močí, ale nikde jsem se ho nedopátrala :-k
neporadíte někdo?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

Barvení s použitím moči popisuje přece ve své knížce Bidlová, ne?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

aha..takže ještě sehnat Bidlovou, snad jí mají v knihovně, děkuji. :biggrin:
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

jo tak, to já předpokládal že máš, když děláš do barvení. Ona je to prakticky jediná knížka co u nás k tomu vyšla a ačkoli některé návody tak docela nevycházejí, je dobré ji mít. Kdybys nesehnala, mám taky stažený její článek o barvení, který měla dřív na stránkách pražské botanické zahrady a před vydáním knížky zmizel. není tak obsáhlý, ale taky pomůže. Případně se dá ten močový návod oskenovat, to bude tak jedna stránka.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Barvení

Post by zoone »

Zajimavy zdroj košenily, ale mnohem vic me pobavila rostlina, ktera toto barvivo dava :badgrin: :badgrin:

http://www.prodejbylin.cz/kosenila_ostatni/index.html

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

O víkendu jsem úspěšně vyzkoušel metodu barvení lněné látky cibulovými slupkami na ZELENO podle Bidlové. Spočívá v předmoření látky zelenou skalicí a následném barvení klasicky v odvaru ze slupek.
Postup (podle knížky):
1) na 100g látky půl polévkové lžíce zelené skalice. Rozmíchat ve vodě, hodit tam látku, vařit 30 minut, vymačkat, vymáchat
2) cibulové slupky ve váhovém poměru 1:1 s látkou namočit do vody na 24h, pak svařit, přecedit
3) látku hodit do odvaru a vařit aspoň 30min, pak vymáchat a usušit

Dodržel jsem dávkování jak se jen dalo. V tomto poměru uváděla autorka tmavší zelenou (další váhový poměr už měl házet khaki.
Po namoření ve skalici byla látka špinavě žlutá až rezavá. Cibulové slupky jsem máčel asi o trochu míň než 24h (odpoledne jsme je tam hodil a druhý den dopoledne vařil), ale už studený výluh byl velice silný a vydatný. Popravdě se mi moc nechtělo věřit, že by temně rezavá mohla na špinavě žluté udělat zelenou, ale...výsledek předčil očekávání. Dokonce natolik, že látka byla už po cca 10 minutách vaření v barvě skoro dokonale černá. To mě trochu zneklidnilo, takže jsem ji radši vytáhl dřív. Důkladně jsem ji vymáchal a vymačkal a byla pořád skoro černá. Dal jsem ji tedy sušit na přímé prudké slunce, což se u barvení nedoporučuje, protože čerstvá barva vybledne - to jsem právě doufal. A povedlo se, během odpoledne se z té černé stala temná zelená, pořád mnohem tmavší než jsem chtěl, ale už opravdu zelená, ne černá se zeleným nádechem.

Závěr - ano, funguje to, dokonce i na len, který je na barvení mrcha. Buď jsem dal zbytečně moc skalice, nebo mám nějak extra výkonnou cibuli, nevím - každopádně příští barvení většího kusu (tohle byl menší, na podklad na prapor a hlavně na vyzkoušení) budu asi dávkovat trochu "chudší" a snad tak docílím jasnější zelené.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

Už jsem ti gratuloval včera, nicméne moje zkušenost je následující:

80% barvení je věcí materiálu - lnu. Dva lny ve stejném nálevu. Jeden se obarví a druhý mírně zašpiní.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

To asi jo. Naštěstí mám ještě zásobu té samé látky, takže aspoň tohle budu mít zaručené. Spíš uvažuju jestli dát příště míň skalice, míň cibule, nebo míň obojího...ale zase, příště budu mít mnohem víc látky a přitom větší hrnec prostě nemám (takový ten vysoký megazavařovák), takže možná bude ta barva jakoby míň vydatná, když jí bude skoro stejné množství na víc látky?
Taky asi příště nebudu mít takové váhové množství slupek...ona ta látka má dost vysokou gramáž (kdo zná můj stan - to je ona). Takže asi nechám radši to vyšší množství skalice (která má mít ztmavovací účinek a které není problém dát kolik jen chci) a barva bude váhově chudší, jakoby na světlejší barvení. V kombinaci by to mělo hodit nějakou světlejší zelenou.
No, uvidíme - nezbývá než to zkusit.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply