Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Barvení

Post by Bohuslav »

Bídlová má v své knize chybu , že při přípravě kypy popisuje přiliš slabou zásadu(NaHCO3- jedlá soda), je třeba použít silnější a to například NaOH.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Bez, listy a části stonků:
den první, pokus číslo jedna, dle bylináře mořidlo kamenec, radši vařím krátce, aby to nezhnědlo, ale je to zbytečná starost, jak píše Furby, buď velmi slabě béžová nebo spíš nic, možná se akorát jen trochu oprala předchozí barva.
den druhý, pokus číslo dvě, dávám tedy druhou možnost modré skalici, po hodině varu je mi jasné že zbytečně, nálev je sice hustý jak guláš, ale barva látky se vůbec nezměnila nebo jen nepatrně, o nějakém odstínu zelené nemluvě.
pokus číslo tři, do ještě vařící vody přidávám skalici zelenou, ať to chytne aspoň nějaký jiný odstín. Železo je jistota, nikdy nezklame. Po půl hodině dalšího varu vytahuji obarvenou látku, po uschnutí je výsledná barva šedá s nádechem do zelena, nepatrně tmavší než výchozí odstín. Taková vpodstatě měla být hned na ten první pokus, takže nakonec aspoň částečně úspěch.
Asi jsou letos ty bezy nějaký slabý. 8)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

A co to bylo za materiál? Len?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Ano, len.
Jinak jsem našla tenhle blog, a jsem z něj trošku v depresi, takhle krásný barvy se mi zatím nepodařily. :biggrin:
http://www.fler.cz/blog/barevne-odstiny ... ho-barveni
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

Tak jsme v depresi dva..
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Barvení

Post by Bohuslav »

Pampalíny wrote: Našel jsem recepty na modrou - jako např. z kůry jasanu. Je to taková blbost že jsem to i vyzkoušel... :)
Ty jsi někde sehnal jasan čtyřhranný (Fraxinus quadrangulata) , nebo jsi si ho objednal?
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Barvení

Post by Bohuslav »

Tady jsem nahrál něco z mé semestrálky.
Barvil jsem hedvábí světlicí barvířskou(bez předmoření) a košenilou , brazilským dřevem a mořenou barvířskou s předmořením kamencem s vinanem. Poté jsem nechal stárnou 21 dní pod UV lampou při 50 ° C a relativní vlhkosti vzduchu 60 % a druhý typ stárnutí jsem měl 42 dní při 90 °C a relativní vlhkosti vzduchu 80 % - obrázek s viditelnými změnami barvevnosti po starnutí hedvábných tkanin.
http://pictureup.cz/picture/verejny/110111014.jpg
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Ještě jedna zajímavá stránka s informacemi o barvení.
http://www.predeni.cz/stranky/barveni.h ... mi_barvivy_
že se červený zelí používá na modrý vajíčka, to vím, použití na látce nebo přízi by mohlo být zajímavé, ale je jasné, že to asi nebude barevně moc stálé
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Barvení

Post by Boza »

Víkendové barvení, cibule + modrá skalice, všechno je to len. Je vidět jak se lázeň vyčerpávala, provázek šel první, tuniky jedna po druhé. Pro porovnání nebarvená špulka provázku.
Attachments
IMGP1966s.JPG
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Tak se mi podařilo alespoň zčásti a alespoň letem světem přečíst většunu této diskuze.
Takže jsem zvědavá, jak mi vyjde ten bez na lnu, už se od včerejška máčí a dnes se bude vařit, zatím ta barva vypadá hezky, ale zatím neříkám hop.
Ohledně všech těch bobulovin, které tu byly zmíněné jsem si nevšimla, že by to někdo zkoušel třeba trnkama. Dejme tomu, že trnka obecná/ slivoň trnka, by mohla být také původním druhem a aspoň u nás je jí poměrně hafo.
Takže jsem hledala nějaké info a na této stránce a když se proklikáte tak i jiných to má paní Paukertová celkem pěkně rozepsáno. A zaujal mě i jeřáb, jak se tu nedávno řešila i černá barva:

http://www.paukertova.cz/view.php?nazev ... 2008030001

jeřáb ptačí Sorbus aucuparia
bot: N-H, světlé lesy, lesní lemy, paseky, hojný, v nejteplejších oblastech méně. Efektivita u plodů dobrá, sběr větviček a borky bude náročný
pfaf: mladé větvičky, černá
trnet: plody, kamenec, červená
trnet: borka, zelená skalice, černá a šedá

slivoň trnka, trnka obecná Prunus spinosa
bot: N-Po, meze, křoviny, lesní lemy, hojně. Efektivita sběru plodů docela dobrá, borka bude náročnější
NV: borka, hnědá
trnet: plody, kamenec, modrá
trnet: borka, hnědá
trnet: borka, zelená skalice, černá a šedá
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Z bezinek vyšla hned napoprvé naprosto perfektní lila barva. Bez mořidla, pouze se solí. Zatím drží dobře a vypadá taky tak, takže si netroufám na další barvení. Ovšem na vařečce zůstal nádherný purpur, kdyby byl i na látce, tak si teprve pískám. :)
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Konečně se mi podařilo zdokumentovat barvířské úsilí.
Směrem odspoda - původně smetanový len - bezinky první nálev
klubíčko vlny - bezinky druhý nálev
původně béžový len - viz útržek výše, stejný základ i pro všechny ostatní barvy - vratič, bezinky třetí nálev!! a stále barví, ale přítel tvrdí, že už to smrdí, tak to musím vylejt..
žlutý len - kurkuma, barveno jednou
hnědý len - kurkuma, ořechy, ořechy
šedozelený len - lisí bez, barveno jednou
špulka nití bavlna žlutá - ořechy, barveno jednou

Již barvený len skutečně hůř chytá barvu, ale zase to ve výsledku dá jiné odstíny, než na čistě bílém základu, viz zrovna ty beziny. Některé barvy jako vratič na to nechytly vůbec, a nebo se to strašně vymývá, takže jsem to radši přebarvila.
Taky to hrozně bledne, jak tu ondyno Bohuslav měl ten pokus s látkama a světlem, nechala jsem to ležet kousek od okna cca pár týdnů, vlhkost 70-80%, a na obrázku je vidět, jak je to oproti původní zlatožluté barvě v přeložení vybéžověné. Z druhé strany, kde nepůsobilo světlo, je barva téměř původní, to samé oříšky.

P.S. Tečka nakonec, zkoušela jsem i to zelí. Není to moc ekonomické. Žádná modrá..respektive dlaždičky, igelitka, vana a vařečka jsou modré, klubíčko je žel pouze špinavě žedofialové. :mrgreen:
Attachments
DSCF1055 III.jpg
Opoč
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Uh.Hradiště

Re: Barvení

Post by Opoč »

U těch Bezinek počítej s tím že to časem začne šednout.
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Opoč: jasné, tož aspoň zase bude důvod na další barvení :biggrin:

Jinak teď dokvétají poslední zlatobýly, natrhala jsem jich pár na zahradě a je z nich fakt krásná barvička, taková zlatozelenohnědá, velmi sytá a výrazná, dokonce to možná předčí i kurkumu. Na vlně jistě, len jako vždycky chytl hůř, ale je to vidět. Měly by se použít jen ty kvetoucí zlaté vrcholky, mořila jsem to kamencem, ale teď to zkouším i bez mořidla, asi to půjde také.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

a máš zlatobýl kanadský nebo obecný?
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Post Reply