Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Opoč
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Uh.Hradiště

Re: Barvení

Post by Opoč »

Zelená mě pěkná vyšla z kopřiv i z břízy, jenom mě rozčiluje že jeden den vyjde krásná zelená ( nebo i žlutá ) a druhý den při zachování postupu i použití stejných materiálů ( listí z téhož místa ) vyjde úplně jiná :)
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Hm. Zajímá mě modrá barva. S borytem to nedopadlo dobře, po výsadbě vyrašilo jen pár rostlinek, a ty sežrali slimáci. Co jsem si zasadila doma do truhlíku, tak taky vzešly jen některé. A to by to měl být plevel. Ale dobrá.
V jednou bylinkáři jsem našla info, že modrá barva by se měla dát získat i z listů čekanky a v jistém beletristickém díle o jehož serioznosti nemohu soudit zase, že sasové dělali tyrkysovou barvu z květů blatouchu. Je to úplná blbost, nebo se o tom dají najít zmínky jinde? Přiznám se, že krom tohoto jsem jinde nic nenašla. 8-[
Pokud by to byla pravda, pak mi není jasné, proč by se nebarvilo taky čekankou. Byl tu už nějaký takový pokus?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

Modrá barva

a) černými a modrými plody, které ale časem zešednou
b) indigovými rostlinami (borytem, indigem a ještě nějakou rostliou v Asii)

Ostatní je blbost. Našel jsem recepty na modrou - jako nepř. z kůry jasanu. Je to taková blbost že jsem to i vyzkoušel... :)

Já mám borytu docela hodně , ale přiznám se že s ním nebarvím, nemám na to čas. Raději si na to koupím už extrahované barvivo a boryty mám na semeno a pro radost.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Tak jasně, že bych si mohla koupit už připravenou barvu, ale když už tak už. :biggrin:
Docela by mě zajímal ten recept s tou zkvašenou močí. Že to smrdí, to by mi nevadílo, kvůli sousedům stejně nemůžeme větrat, tak to frknu na balkon ať si taky užijou. Zase pořád mi to přijde lepší varianta než čpavek.
Jenže jak dlouho se to musí nechat kvasit? A jako to zkvasí samo, nebo se do toho taky něco přidává?
V sobotu u nás sekali louku, takže jsem toho využila, a sesbírala vratiče, že si obarvím len na žlutozeleno. A když jsem to sekala do vývaru, tak z těch stonků skutečně tekla taková nádherná sytá zelenožlutá barvička. Ale výsledek nic moc. Len už měl takovou přírodní béžovou barvu, a vlastně se to změnilo jen lehce na žlutozelený nádech. Přitom toho matroše byla celá igelitka cca na dva metry látky. Tak toho bylo docela dost. Namořila jsem to a přidala sůl, pooctovala..vážně nevím co dělám blbě, na vlnu mi chytá všecko bez problémů, ale ten len, s tím docela bojuju. :-k
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Barvení

Post by Knecht »

Vratič jsem nezkoušel, ale svého času mě takhle zklamala třezalka - dvě tašky květů, ruce fialové až po zápěstí a výsledná látka béžová.

Nakonec jsem to barvení břízou ani bezem minulý (vlastně už předminulý) víkend nestihl, ale doufám že se k němu ještě dostanu než to opadá :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

No koupit extrahované barvivo je pro mne pouze přeskočení jednoho kroku. Sběr listů borytu je myslím v červnu a v tom období nemám čas vůbec na nic.

Barvení je věda a nějaké závěry k němu budu přednášet na Malešově v září. Ale jsou to jen dílčí poznatky.

Mimochodem - Kremer prodává březové listí sušené jako barvivo :) Takže to nějak musí fungovat.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Možná to beru moc vážně, ale i takové hledání bylin k barvení může být někdy docela dobrodružné a když už máme to políčko, tak si chci vyzkoušet místy i to pěstění, to pak ta barva zahřeje u srdce mnohem víc /když se teda povede/.:)

K bezu se chystám dneska, jen na pár ozdobných lemů, mám připravený hrnec na těstoviny nacpaný až navrch listy, měla by z toho vylézt tmavší šedozelená, tož doufám že to dopadne lépe než předchozí pokus.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

Z bezu jsem před týdnem získal obstojnou hnědou :badgrin: :badgrin: :badgrin: :badgrin:

Doporučuji vařit ten bez spíše jen krátce!
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Byšek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Litoměřice

Re: Barvení

Post by Byšek »

Pampalíny wrote:Sběr listů borytu je myslím v červnu a v tom období nemám čas vůbec na nic.
opravdu?? a já čekám na září až to pořádně vyroste, abych měl větší úrodu.

Možná je tohle jeden z důvodů proč mi to posledně nevyšlo.
Byšek, Velesův lid
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

Aha, možná jsem si to popletl. U víceleté rostliny se musí sbírat určitě před květem, což je ten červen.

Pro mě je akorát záhda to, že boryt má být dvouletka a já má rostliny i 4 roky staré :) Každopádně podíl barviva v tkáních bude velmi proměnlivý.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Krátce? Budu průběžně kontrolovat. Ale hnědá by koneckonců taky nebyla marná.
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Barvení

Post by Yff »

Ještě mě tak napadá, k čemu je vlastně dobrá ta modrá skalice? Protože mělo by to být k tomu, že zvýrazní modrou a zelenou barvu, jenže když tak o tom přemýšlím, v mně známých postupech na modrou se přece vůbec nevyskytuje, a zelená..ta přírodní zelená se vyvaří bez ohledu na skalici, a ta jasná zelená se stejně musí dělat přes žlutou a modrou, takže je to zase zbytečné..pak mi z toho ale vychází, že jsem si tím tuhle akorát zbytečně zamodřila vanu.. :(
Furby
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 151
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Barvení

Post by Furby »

Modrá skalice údajně ztmavuje (na rozdíl od kamence, který zesvětluje - zjasňuje), mě vlna namořená modrou skalicií chytla sama o sobě do zelena (u lnu to nebylo tak nápadné, ale i tak mi přišlo, že má slabounký nazelenalý nádech) - a to ještě před jakýmkoli barvením.

Z bezu (listí a letorostů) mi bohužel vyšla jen světle béžová - v podstatě to nechytlo.

Boryt jsem zkoušela, a to bez úspěchu - rádá bych věděla, co bylo špatně, ale nepotkala jsem nikoho, komu barvení boryxem vyšlo. Pampalíny - "na Malešově v září" to myslíš LH sraz? Pokud ti z borytu vyšla modrá (a ne zelená jako mně), ráda si to poslechnu - na LH sraz bych se snad měla dostat.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Barvení

Post by Pampalíny »

Malešov - myslím akci 14 dní po LH sraze. Na LH sraze taky budu, ale s borytem zatím moc neumím...Každopádně na recepty z Bidlové zapomeň.

Na zelenou barvu bez skalice modré zapomeňte. Zelená vzniká skalicí a žlutou barvou, kterou poskytuje většina barvířských rostlin (bříza, bez, kopřiva). jasně žlutá je již zde zmíněné indigo+šafrán.

Docela zajímavou hnědozelenavou barvu jsem vyzískal vyčerpání ořešákové kypy. Ale je to jen zelenavé...

Ztmavuje hlavně skalice zelená.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Byšek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Litoměřice

Re: Barvení

Post by Byšek »

Pampalíny wrote:Aha, možná jsem si to popletl. U víceleté rostliny se musí sbírat určitě před květem, což je ten červen.

Pro mě je akorát záhda to, že boryt má být dvouletka a já má rostliny i 4 roky staré :) Každopádně podíl barviva v tkáních bude velmi proměnlivý.
Vysledoval jsem boryt jako dvouletý. První rok dává listí k barvení a druhý rok kvete a dává semínka. Proto listí z druhého roku má asi jen 5 % barviva oproti listí z prvního roku. Z čehož pro mě vyplývá, že letos můžu sklízet listí zase v září.
Byšek, Velesův lid
Post Reply