Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Barvení

Post by Ondra »

Už jsme se tady párkrát letmo dotkli problematiky barvení (látky, příze, kůže,...). Myslím že to je natolik komplexní problematika, že si zaslouží vlastní téma. Pokusím se zde zprostředkovat své (zatím minimální) zkušenosti z barvením.

Pokud vás cokoliv napadne, nebo když někde na něco narazíte, tak sem s tím :)
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

Kdysi jsem sibil Begbiemu, ze se podivam, jak by se dala barvit kuze. Tak sice pozde, ale prece... :oops:

Neco jsem nasel na strankach indian corralu:
Barvy se připravovaly drcením hlinek a jejich míšením s klovatinou, kterou získávali rozvařováním bizoních kopyt. Při samotné aplikaci barev používali Siksikové ostrého kamene, kterým vyrývali do kůže rýhu a tu pak vybarvovali rezavě černou barvou. Pro míchání barev používali jako misek mušle.
V te knizce, co jsem myslel ze neco najdu, je jen navod na vyrobu jakychsi "vodovek". Vpodstate stejny postup jako pri barveni latek, jen pridat mene vody a udelat jakesi hustsi barvivo se kterym se da malovat na papir. Asi nic moc silny. Nic pro nas...
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

Jinak doporucuju knizecku:

Barvy z rostlin
Lubomír Tichý, Ivona Tichá
vydal: Rezekvítek Brno, Lipová 20,
602 00 Brno
tel.:543211264
Last edited by Ondra on Thu 22. Jul, 2004 19:23, edited 1 time in total.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

Bryennios se jiz zminoval o barveni kuzi, tak aby to nezapadlo, dovolim si to zde uvest znovu:
Bryennios wrote:Mám pocit, že jsme naposledy řešili otázku barvení štítů přírodními látkami. Vzpomněl jsem si na to, když jsem pročítal na skvělém serveru <a href=http://www.indiani.cz>http://www.indiani.cz</A> Cheyennův článek o výrobcích ze surové kůže, kde jsem se dočetl, že Indiáni na malování kůže používali přírodní pigmenty a hlinky smíchané s vodou a <b>klihem z kopyt a kostí </b>a malovalo se na částečně vlhké kůže, aby se barva vsákla do kůže.

<a href=http://www.indiani.cz/web/articles.php?id=7>(celý článek tady)</a>
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

Bryennios wrote:a jako pigmentu bych teda asi zkusil využít následující:
bílá - křída
žlutá - oxid olovnatý vznikající pražením kovového olova při teplotách kolem 300 st. Jinak se též mimojiné připravovala v Indii z moče krav krmených mangovým listím :D
okry - přírodní hlinky, zahříváním dokonce mění barvu dočervena až do hněda
červená - z kořenů mořeny barvířské, pigment se připravuje srážením extraktu kamencem; případně šafrán
zelená - šťáva z plodů řešetláku nebo něčeho takového
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Modra barva

Post by Ondra »

Wothan jeste resil otazku modre barvy,
k tomu se poji uryvek o barvach na parflesich Cernonozcu:
Tmavomodrá (získávali ji z modravého jílu) pocházela z hor na severu až od kanadské hranice. Pro jasně červenou dojížděli až k dnešnímu měst Helena v Montaně. Hnědou, kterou používali převážně k lemování a rámování vzorů, pocházela z míst poblíž pramene řeky Cutbank River v Montaně.
A jiste by se tehda dala krasna modra barva na kuzi pripravit z indiga(barvivo pochazejici z indigovniku, neboli modřilu srpatého), ktere se do Evropy dovazelo z Palestiny(konkretne se pry az do 14.stol. pestovalo v okoli Jericha). Tak predpokladam ze v obdobi krizackych vyprav bylo kvalitni modre barvivo v Evrope dostupne i kdyz jiste velmi drahe.

Z knihy Barvy z rostlin:
Do Evopy se dovazela jiz hotova surovina v podobe prasku a vyrobni postup byl tajen, takze indigo bylo dlouhou dobu povazovano za nerostnou latku
:mrgreen:

Dale se pry velke oblibe predevsim keltskych a germanskych kmenu, tesilo pekne modre barvivo z borytu barvirskeho. Toto se nazyvalo borytová modř neboli německé indigo.

I nektere dalsi kvetiny davaji modrou barvu:
brusnice borůvka - modrošedá
oman pravý(kořen)
netvařec křovitý(listy a mlade letorosty)
chrpa polní(květ)
jasan ztepilý(kůra)
bez černý(plody)
ptačí zob obecný(plody), atd.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Barveni lnenych latek

Post by Ondra »

Jeste bych na vas mel jedu prosbu.

Pokud ma nekdo nejake zkusenosti s barvenim lnu(latek, niti) tak at se ozve.
Me pokusy byly vesmes neuspesne, prestoze v barveni vlny jsem celkem uspesny. Chci vyzkouse nejaka agresivnejsi(silna) barviva jako je cibule nebo orech, snad to chyti alepon nejakou patinu. Do ted se mi vsechna barva z lnene latky uplne smyla :cry:
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Ondra: barvil jsem lnene nohavice na zluto vlastovicnikem. Naprosto v pohode se to chytlo, stabilizoval jsem to soli. Ac mi Zuzanka jednu z nich strcila natvrdo do pracky, presto barva vydrzela, i kdyz znacne vybledla.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

Melkel: A mel jsi belene platno s obchodu, nebo to rezne od Borivoje? Ja mam problemy s tim reznym. Teda, ne ze bych zkousel to belene, ale myslim ze to bude chytat lepe. To rezne je podstatne hrubsi: super na obleceni, uz ne tak super na barveni :cry:

Prave proto me taky napadlo to trba nejdriv vybelit louhem(z popela), jetli to treba i trochu nerozrusi strukturu tech vlaken, ze by to pak lip chytalo. Taky me napadlo to vyprat v nejaky avivazi, sice to neni LH, ale ....
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Belene z obchodu. Beleni se ale dela jinak - musis tu latku vyprat, nejlepe vyvarit, abys z ni odstranil tuzidla, ktere tam davaji pri vyrobe, a pak rozprostrit na slunci a obcas pokropit. Fakt to funguje .-)
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

Ja jsem v barveni taky novacek :wink:

Nejaky LH-postup jsem jeste nezkousel, barvim zatim ve smaltovem hrnci, protoze nereaguje s zadnou chemii. Pokousim se barvit prirodnimi barvivy, ale nekdy je tam podle navodu z vyse zminene knizky potreba pridat nejakou chemii(kamenec, skalice, vinny kamen,sul,..) Zatim netusim co to udela treba v pomedenym kotli, rekl bych ze se ti vytesni sul, trochu to pozere ten kotel a na barveni nezbyde nic.(me takhle modra skalice vyzrala hlinikovej hrnec) Nejlepsi je smalt :mrgreen:

Postup:
1) natrhej si spoustu kytky pomoci ktere chces barvit. Nejlepe 2-3 nasobek hmotnosti latky(da se nasusit do zasoby, pouze se pak musi dele macet)
2) pak to povarim, dokud z toho nedostanu barvivo. Tak 0.5 - 2 hodiny (koprivy jsem krajel na kousky, bobule nejlepe rozdrtit/nebo pomlet , ale neni to nutne)
3) pridat pripadnou chemii(zelena/modra skalice, kamenec)
4) pak pridas latku a varis, cim dele, tim tmavsi barvy dosahnes
u takovych normalnich barev doporucuju minimalne 0.5h
5) muzes a nemusis na zaver pridat nejaka ustalovadla(sul, ocet,... je to celkem veda kam co dat, ja tam nic nedavam :? )

je to jen takovy strucny vycuc jak to delam ja, ale nic nezarucuju...
chce to hodne experimentovat a nenechat se odradit neuspechama. Ja jsem zatim barvil asi 7-krat a z toho 5xcelkem uspesne
Last edited by Ondra on Thu 22. Jul, 2004 19:28, edited 1 time in total.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Barvil jsem len ořechy, ty na něj chytli moc pěkně, pral jsem to v ruce a dopadlo to dobře, ani to nevybledlo,do pračky jsem to nedával. Cibule to jen trochu umazala a celkem pěkně se vyvedl ptačí zob.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

jak jsi barvil ten len ptacim zobem? Jak dlouho varil a pridaval jsi nejaky moridla(chemii) nebo ustalovace? A byl to beleny len nebo rezne platno? Byla latka z predtim prana?

Promin ze mam tolik otazek, ale me to nechtelo pri nejlepsi vuli chytnout. Ani malilinky odstinek, i hadr kterym jsem utiral sporak chytil lepe 8)
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Ani sám nevím, prostě jsem nasbíral bobule, pořádně je vyvařil a začal barvit, jen jsem do toho nasypal nějakou tu sůl, ale jiné dobroty jsem do toho nedával... Jak ti chytla cibule na len?
Evdric

Post by Evdric »

Vřele doporučuji

Barvení vlny pomocí rostlin od Věry Mandákové

Krom jednoduchého popisu přípravy barvící lázně atd. tato brožura odsahu i výčet možnstí čím barvit. Od listů různých roztlin přes plody a odenky až po kůru stromů.
Post Reply