Luky, šípy, kopí a pod.

Zbraně a Vojenství

Moderator: Joe

hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Cossack- rozhodně to nebyly jakési klacky "v různém stupni opracování", to se tedy zásadně pleteš. Četls alespon ´tu TTBB, kde jsou rozebrané do mrtě, nebo tu Al Herinovu knížku?
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Lakota je typ luku, má deflexní ramena a setback rukojeti - řekněme luk užívaný lakoty.

Není žádný lidový poloreflex "Grrrrr!!!"
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

hawkwind wrote:rozhodně to nebyly jakési klacky "v různém stupni opracování", to se tedy zásadně pleteš. Četls alespon ´tu TTBB, kde jsou rozebrané do mrtě, nebo tu Al Herinovu knížku?
můžeš si říkat co chceš, ale podle mě to také většinou nebyly vymazlené muzejní exempláře, ale opravdu více či méně zručně "opracované klacky"
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Nechápu jak jsi přišel na něco takového jako "vymazlené muzejní exempláře".
Jak říkám "Primitive does not equate with crude and instinctive does not equate with thoughtless".
Přelož si to kdo chceš.
Právě v TTBB popsané exempláře jsou skvělým příkladem řemeslného umu a třeba popis výrobu luku jako ho dělá Ishi v "Hunting with bow and arrow" od Saxtona Popa je grafické svědectví zrodu dokonalého výrobku.

To že vy tady to neumíte líp je úplně jiná věc, ale když koukám na repliky které dělají moji američtí kamarádi právě podle originálů tak zrovna nevypadají jako nahrubo ořezané klacky.

Příklady a články o indiánských lucích jsou v každém čísle Primitive archer magazine a bývá jich tam dost.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Safra Hawku, beru tě jako odborníka na slovo vzatého co se týče anglických luků. V této oblasti bych si radši ukousl jazyk, než bych se s Tebou pouštěl do disputace. Ale obyčejný indiánský luk z 1/2 18. stol. je trošku něco jiného. Nezáleží na tom co, kdo, kde, a kdy napsal. Průkazné je to, co leží v depozitech. Třeba na stránkách AMNH pár těch "tuctových" luků je a jsou to všechno ohnuté kusy dřeva uzpůsobené tomu aby střílely. Tak obyčejné, že mně ani nestálo za to si je stáhnout. Luk z rohu, nedej bože z bizoních žeber, jsem tam zatím nenašel. Ale je fakt, že je tam toho mraky a všechno jsem neprošmejdil. Určitě existovaly pěkné luky se kterými si někdo dost vyhrál, ale myslím, že jejich procentuelní zastoupení je nula nula nic.
Oni totiž běloši mají rádi všechno pěkně zařazené a proto vznikají takové škatulky jako třeba "lakotský luk". Luky by se daly dělit podle oblastí - třeba pláně, severozápad, vých. lesy a tak, ale rozhodně ne podle kmenů.
Indián prostě uřízl kus větve a z toho si udělal luk jak mu to přišlo pod ruku a nestaral se jestli má dělat takovou či makovou rukojeť.
Tak to vidím já.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

cossack wrote: Indián prostě uřízl kus větve a z toho si udělal luk jak mu to přišlo pod ruku a nestaral se jestli má dělat takovou či makovou rukojeť.
Tak to vidím já.
ono to souvisí jak už jsem tu psal i s tím kde a na co byl luk používán. Pokud byl používán v lese plném zvěře jež se nebojí a může se k ní šikovný lovec přiblížit na pár kroků, tak proč dělat dalekonosný. A na krátkou vzdálenost člověku stačí opravdu i "klacek". Na druhou stranu je to i předmět na němž závisí má obživa, takže nebudu riskovat, že se pracně přiblížím na pár kroků ke zvěři a luk bude takovej šmejd že mi praskne.

To anthro je dobrý nápad. Když jsem zadal vyhledat luky, tak hned na úvodní stránce bylo několik "obřadních" luků, ale třeba i tenhle:
Image
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

hodně zajímavý (leč bohužel těžko zjistitelný :cry: ) údaj by byla průměrná životnost luku u indiána. Pokud mu vydržel deset let (což pochybuji) tak se vyplatí do něj investovat hodně práce (popřípadě nějakého zboží na výměnu). Jestli mu ale vydržel jen krátce, tak by se s ním asi moc nemazal...

Tady je potřeba si především uvědomit, že životnost předmětu který se používá denně a je vystaven povětrnostním vlivům je krapet jiná než předmětu jež je doma po celý rok za stálé teploty a párkrát za rok, nebo za měsíc ho "vyvenčíte". Třeba pušku si většina z nás kupuje "na celý život", ale u rangerů byla její životnost díky používaní jen jeden rok.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Hawk: díky za ty odkazy - tak jsem se aspoň dozvěděl, že mám "lakota bow"
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Cossack - já se nezabývám jenom anglickými luky. Přečetl jsem cca 15000 stránek odborné literatury a udělal kolem 400 luků, tím myslím kterým se nechá říkat tímto jménem.
Indiánské luky mám od kamaráda který se jmenuje Iktomiwicasa a je to lakota kapiš?
Tom Mills zakladatel paleoplanet byl u mě minulej tejden na návštěvě a klepali jsme pazourky.....

Odborník mluví tady.......Já Ti kašlu na etymologii, ale v určitých oblastech a u určitých skupin ty luky vypadají nějakým způsobem a rozhodně to nejsou ubohé klacky jak se je tu snažíte vylíčit (alespon´z velké většiny případů).

Jasnačka, že můžeš udělat výrobek "dirty way" kudlou, sekerkou, nebo kusem šutru a bude to použitelná zbran´, ale lidi co znám já vyrábí těma sekerkama, šutrama nebo měděnou adze motyčkou lepší výrobky než jsem kdy viděl tady.

To neříkám, abych ukázal jak jsem dobrej, to říkám, protože kecáš blbosti a protože jsem zase jednou udělal tu hloupost a angažoval se.

Nebude se to opakovat.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

awe wrote: jsem se aspoň dozvěděl, že mám "lakota bow"
Tak to aby jsi ho jako správný Hodenosaune rovnou zahodil a sháněl nějaký Iroquois bow. :twisted: :twisted: :twisted:
Last edited by Mokohtavenotaxe on Wed 31. May, 2006 12:14, edited 1 time in total.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Pokud mi někdo něco chce, může mi napsat email.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

awe wrote:hodně zajímavý údaj by byla průměrná životnost luku u indiána. Pokud mu vydržel deset let (což pochybuji) tak se vyplatí do něj investovat hodně práce (popřípadě nějakého zboží na výměnu). Jestli mu ale vydržel jen krátce, tak by se s ním asi moc nemazal...
Myslím, že určitě bylo oboje.
a) byly kousky co se i dědily (mezi Šajeny bych určitě dohledal nějaký příklad s rohovým lukem)
b) Powwel se (pokud si dobře pamatuju) zmiňuje o těch klaccích a důležitosti šípů.
c) Luky byly obchodním artiklem hlavně z Plato a od Černonožců směrem na planiny (viz např Chodího seminář). To znamená, že jejich luky byly rozhodně povedenější, než ty klacky v centrální a jižní části. :wink:

Hawk- hned se chlape neurážej, jen si uvědom, že tak jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá.
Co se toho lakotského chlapíka týče, nechci ho v žádném případě urážet bo ho ani neznám, ale myslíš, že dnešní indoši umí ještě dobře s lukama? Bych to viděl spíš na M16, ale jak jsem již řekl neznám ho a asi nelze relativizovat.
Jen na vysvětlenou, i mezi nami jsou lidi, co dělají s kamenem celý luk, pletou šlachové tětivy etc. :wink: Jenže z nás pěti indošů co sem chodíme, to není asi ani jeden, bohužel......
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Tak, trošku jsem se prohrabal v těch sbírkách AMNH. Nejlépe zpracované mi přišli luky od Siouxů(a bylo jich taky nejvíce), ale nebylo to nic z toho co se nám tu Hawkwind snažil předvést jako lakotský luk. Jeden kousek od Flathead byla opravdu jen větev na kterou někdo natáhl tětivu. Ale to je extrem. Tajně jsem doufal, že u Šošonů objevím nějaké rohové luky, neboť Moore píše, že s nimi obchodovali (je to horský kmen=výskyt bighornů), ale kde nic tu nic :( . Plato a Černonožci taky nic moc, no možná že všechny dobré kousky prodali těm Siouxům :wink: . Ale u těch Blackfeet jsem našel luk celý zašitý do surovice, :idea: ,což jsme tady před nedávnem odmítli. Nestudoval jsem na tom detaily(nedostatek času), ale vypadá to že má po straně šev. Takže když to shrnu, průřez těmi nejznámějšími kmeny plání: jeden luk zašitý v surovce, tři nebo čtyři šlachované, dva tři opravdu hrozné ojeby, a pak tak patnáct obyčejných dřevěných v poměru 50/50 co se týče nějakého tvarování či jen jednoduchého oblouku. Tři možná čtyři kousky se mi opravdu líbili. Tož tak. Ovšem podotýkám, že jsem jen obyčejný průměrný český euroindián a ne fajnšmekr přes lukostřelbu. A taky je to vzorek pouze z jednoho depozitáře, byť docela obsáhlého.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

cossack wrote:nebylo to nic z toho co se nám tu Hawkwind snažil předvést jako lakotský luk.
tam je potřeba si uvědomit, že Hawk mluví současnou lučištnickou terminologií, takže já bych mu to nebral jen proto že jí my "laici" :) nerozumíme :wink: . Na druhou stranu bych nám ji ani nevnucoval, protože je hlavní že se domluvíme, i když terminologii máme jinou (dle Hawka třeba i nesprávnou).
Post Reply