Udržba zbraní a zbrojí

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

:evil: :evil: :evil:
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Moukou a vodou nebo klihem (a nejlépe nýtama).

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Díky. Ty nýty chci právě překrýt.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Zkus kaseinové lepidlo, je odolné proti vlhku.
malej
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč , Münster

Post by malej »

Sice jdu s křížkem po funuse,ale taky přidám něco do mlýnku. Na ošetření zbraní a zbroje používám vesměs sádlo nebo olivový olej (jeho výhodou je,že se na něj nelepí takřka prach). Ale jinak používám Ballistol (běžně v prodejnách se střelivem jako sprej,olejiček atd.) je otěruodolný,voděodolný,nezanechává pryskyřici a neutralizuje pot. Jinak se dá bez problému použít na kůži (třeba i starou a vyschlou) krásně ji zvláční a změkčí. Perfektně impregnuje a zabraňuje plísni jak jsem taky zjistil.
Ohledně toho lepení bych doporučil SigaPrén Speciál. Funguje jako chemoprén (akorát tak nesmrdí a je o polovinu levnější) - lepím jím plátno na štíty. Stačí,aby byla jedna plocha savá.
kure_melancholik
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by kure_melancholik »

můžu se zeptat jak je to s prosakování sigaprénu krz tu látku? Mám taky v plánu polepovat štít amám strach že mi tam to lepidlo vytvoří ponměrně nehezkou mapu jak někde prosákne aněkde ne uvažoval jsem o přilakovávání plátna ale to není moc dobové :)
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

doporučuji ti kostní klih ale zeptej se u doborníků zda vědí odkdy je používán
malej
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč , Münster

Post by malej »

Štíty jsem potahoval 100% lenem,který byl vysrážený (stačí asi 2x vyvařit) nebo jsem používal pokud to někdo chtěl potahovou látkou (30 - 70%len/zbytek bavlna a má stejnou struktůru jak hrubý len). Sigaprén stačí nanést štětcem na jednu plochu,která je savá a necháš chvilku zavadnout. Potom přidáš látku a vystěrkuješ nebo vypneš,druhou vrstvu dávám do 3 hodin bez problémů. Potom stačí nanášet barvu. Na drobný věci používám modelářský barvy a laku bych se vyvaroval.
malej
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč , Münster

Post by malej »

Abych nezapoměl,taky potahuji kůží nebo pergamenem a lepím to tím samým,takže v tom zatím nevidím problém. Nezklamalo mě to :) . U těch látek se ti samozřejmě může stát,že se lepidlo propije,ale až vyschne tak není vydět. Hlavně tu látku pořádně vypni ať tam nemáš vzduchový bubliny. Hodně zdaru!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Tak lepit surovou kůži na štít a ještě k tomu moderním lepidlem je fakt zvěrstvo. Co takhle tu kůži namočit, na ten štít ji napnout, nechat vyschnout a pak připevnit lemovací vrstvou a řemínky?

Když už si kupuješ kůži na potažení štítu, je lepení místo dobového postupu, podle mne, fakt zahození materiálu a peněz. Vždycky tak vytvoříš akorát paskvil.
Vítězství nebo smrt!
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Nevím jak kůže ale látky lze bez potíží lepit lepkovým lepidlem...
1. je to histroicky věrohodné...
2. je to laciné... což už je při lepení 6ti pavéz sakra

Kterak sobě udělati laciné lepkové lepidlo :)
Původně se používalo obilí které mělo lepku dosti... dneska to už není takovej šlágr, tak se bere jako náhražka rýže a vaří a vaří... stačí fakt hrst do 3l hrnce... a vaří a vaří až je z toho břečka... tak 3-4hodiny (znalci rozmixovávají) a až se dovaří tak se nechá odstát přes noc... a ráno máme lepidlo... kluci experimentovali s lepením rovnou po uvaření a taky to drží... kdo nevěří může zkusit n amalém vzorku... v ploše to drží fakt v pohodě...

Co se týče různých verzí klihu, používá se od starověku...
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
malej
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč , Münster

Post by malej »

Nevidím jediný důvod proč bych nelepil kůži jinak? Když bych ti to neřekl,tak to na štítě nepoznáš. A kůži to nepožkodí ani po 6-ti letech (dýl to nedělám) z jedneho prostýho důvodu. Činím si je většinou sám a bez chemie. Kdežto většina kůží je kupovaná a perou do toho lecjaký šity a s....y. To mu já říkám zvěrstvo :). Taková kůže se po 5-ti letech trhá jak papír. Každej,komu jsem štít dělal byl vyrozuměn s pracovním postupem a použitým materiálem. Až budu tak dobrej nebo budu opravdu chtít používat jinej postup lepení,tak ho změním. Osobně si myslím,že štíty co vyrábím jsou oproti 90% ostatních dobovější.
malej
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč , Münster

Post by malej »

S tou rýží to zkusím! Něco tak jednoduchýho mě nenapadlo. Za dva měsíce budu dělat čtyři pavézy a to bych vážně ušetřil (spíš oni). Zkusím to o víkendu na vzorku a jestli to vážně funguje jak píšeš - máš u mě láhev medoviny (samozřejmě taky vlastní výroby).
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Malej:
Jenže vyčiněnou kůži dávat na štít je nedobové což bych v tomhle fóru tedy vůbec nerozebíral a lepit surovku/pergamen chemií je zbytečné a škoda, protože drží při natažení sám. A tím lepidlem zničíš jinak dobové materiály a postup. To si myslím chtěl Vladan říci.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Na štíty se natahuje především surová kůže - ta totiž má po vyschnutí vlastnosti skoro laminátu.

Jestli si kůže činíš bez použití chemie, tak mi přijde nalepit jí na štít chemikým lepidlem dost zahození snahy ne?

Je mi jasné, že to na pohled nepoznám, ale to pak můžeš mít taky zbroj z nerezu - ten taky na první pohled nepoznáš od extra vyleštěného železa. Je to o tom, jestli to chceš tak říjkajíc "ochcat" nebo jestli to uděláš dobově, ale to je na každém.
Last edited by Vladan on Mon 05. May, 2008 8:52, edited 1 time in total.
Vítězství nebo smrt!
Post Reply