Pájení stříbra

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Pájení stříbra

Post by hawkwind »

Bobře když pájíš stříbro, fluxuješ to nebo ne? Používáš jiný pájedlo, nebo pájíš stříbro stříbrem?

Pájím si patku na nůž. Zkoušel jsem to malým hořáčkem od pana bratra (ekvivalent toho zlatnickýho kahanu, ale evidentně to nemá HP).

Mám soupravu na propanovou bombu, ale nevím jakou koncovku si na to mám pořídit.

Nebudu teda dělat stunt s plynovým sporákem. :)
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Tak jsem ti uz odpovedel a spadlo mi to :( a tak ted znovu!
Pouzivam borax a pajim stribrem, ve smyslu stribrene pajky. O nastavcich na plynovou bombu ale nic nevim, neb mam pouze plnici horak
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Borax na pajeni stribra ? Jakym presne zpusobem ho pouzivas ?
Jinak tato tematika mne posledni dobou dosti zajima lec mnoho o tom nevim tak vyuzivam prilezitosti.Nemate panove nahodou k dispozici(nebo alespon tip ) nejako literaturu ? Nejlepe ucebnici technologie pro zlatniky-sperkare,nebo neco podobneho.Ja nemuzu nic takoveho sehnat.Asi se ptam na spatnych mistech. :|
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Mám úžasnou učebnici pro pasíře "Metal techniques for craftsmen", ale tam se čistým stříbrem moc nezabývají a používají sterling.

Už jsem našel slušný hořáčky.

Bobře rozpouštíš si ten borax v lihu, nebo to patláš jen tak? Stříbro ve smyslu stříbrné pájky je teda nějaká zlatnická pájka se stříbrem, nebo stejnej matroš jako o co pájíš?
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Bohuzel nemam zadnou literaturu a ucil jsem se jen od lidi co mi byli ochotni poradit a metodou pokus omyl. Stribrna pajka je stribro znecistene medi, cimz klesne bod tani a teplota neohrozi pajeny predmet. Barevny rozdil je minimalni. Boraxem bud poprasim (steteckem) nebo ho rozpoustim vodou na pasticku.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

O.K. Jasný. Díky.
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Metoda pokus omyl je mnou dosti pouzivana lec musim rici take nejista,vysledek nejisty a pouze obcasny proto shanim nejake to NOUHAU :wink:
Tepani v pohode,taveni pri neprilis velkem objemu taktez,pajet jsem zkousel pouze ciste stribro stribrem vysledek moc nic...(dratky jeste jdou vetsi kusy nee)hodne mne zajima filigran a granulace,mate s tim nejakou praktickou zkusenost ?
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Granulky jsem si zkusil udělat a není to poblém, je na to potřeba speciální lepivej flux a profi zlatnickej hořáček s přifoukáváním vzduchu pusou.
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Tak jo diky.Asi zacnu tim ze zajdu do Dlouhy do toho kramku pro zlatniky jez jsem nedavno objevil a poridim si na to vercajk,mozna by tam mohli i s leccims poradit... :wink:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

A neplánujete nějaký seminář na toto téma?

Mě docela láká zkusit zpracování zlata. stříbra, pozlacování, ale na nějakém semináři by to bylo jistě rychlejší než na fóru. Třeba vůbec nevím čím se liší zlatnický kahan od jiného kahanu?
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Ja na to zadny seminar neplanuju...
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

No a já se to naučím sám....
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Takže nic :evil: :evil: :evil: No uvidíme zda se tím taky prokoušu.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Víte někdo, jak na změkčení stříbra? Dá se nějak vyžíhat jako jiné kovy? nějak se mi to pořád nedaří, nejlepších výsledků dosahuju při zpracování za horka.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Stribro se nahreje do cervena a prudce se zchladi (opacne nez ocel)
Post Reply