Tesáky

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Chomi
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Chomi »

Podle datovatelných nálezů lze typ tesáků s hvězdičkami na hlavici, tzv. moravského typu, klást do 3. čtvrtiny 15. stol.
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

Díky maserovi sem se radši přeptal (mea culpa) -
Tak ten opavský uvedu na pravou míru (dle inf. aut. výzkumu) našel se v objektech ze 14. stol., ale jejich výplň obsahovala i mladší materiál (navíc není ještě nález zpracován a byly tam i nějaké superpozice) - myslím že to vysvětluje údaj na popisce
ad chomi: myslím že ta datace se bude dát časem posunout hlouběji.
Wir wollen in Beifall untergehen ..
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

ps: kdo ste někdy zkoušeli s replikou téhle zbraně šermovat, je to docela supr věc ...
Wir wollen in Beifall untergehen ..
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Bylo by myslím dobré hovořit raději o tesácích s člunkovitou záštitou než o tesácích moravského typu, i když se tento termín již vžil v archeologické literatuře. Bude to zajisté přesnější.
Bylo tu tuším vzpomenuta polská literatura, vůbec není od věci:
Lech Marek, 2006: SREDNIOWIECZNE I NOVOZYTNE KORDY ZE SLASKA,Acta Militaria Medievalia II, s.189-206
Je tam mj. velmi hezký tesák s člunkovitou záštitou z Gorzova Slaskego, bohužel nedatovaný( nález z r.1904). Má totiž i "hvezdičky" na koncích záštity.
Jinak souhlas s kašou, mám tohoto krasavce už pře deset let a nenechám ne něj dopustit-hodně jsme spolu prožili.
Chomi
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Chomi »

Ad Frenk et Kascha: To mě zajímá, jestli máte zkušenost s replikami. V literatuře jsem se dočtl, že tenhle "moravský tesák" se dal používat i obouručně. Velikost rukojeti by to v zásadě umožňovala. Máte s tím nějaké zkušenosti???
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Ovládá se velmi dobře v jedné i ve dvou rukách. Ostatně ty rukojeti jsou opravdu dlouhé a určitě se plánovaně vyráběly pro obouruční použití.
Čepel je pro svoji relativně krátkou delku dost tuhá a odpustí i některé nepřesnosti při krytech či secích. Je pádná, což mi osobně vyhovuje. Poměrně široký hrot čepele dovoluje i "bezpečně" bodat, což sice bolí , dosažená kinetická energie je ale dost efektní, vetšinou to soupeř při zásahu v protipohybu neustojí.Záštita ač malá (nepřekáží) dobře plní svoji funkci, snad i proto, že zaštitný trn nepustí hřbet ruky až k záštitě, trochu nezvyk, ale později člověk pochopí, že to má svoji logiku. Jediné co mi trochu vadí, že se neustále povoluje zaštitný trn , takže se otačí kolem svoji osy(nebo se tesák otáčí kolem trnu-jak je libo), takže jsem často tázán, kde to má hlaveń, když tam mám ten kolečkový zámek.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

bez zeslabení- tedy u toho Janoslavického.
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

tloušťka čepele starojického se k hrotu zmenšuje
Wir wollen in Beifall untergehen ..
Alweron
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

český tesák

Post by Alweron »

Chtěl jsem se optat - do kdy a kam je datován takový ten klasický český tesák?
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

16. stol, velmi přibližně, někdo určitě upřesní...
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

ah enfant terrible tesákového světa...

zajímalo by mě kolik skutečných jich existuje.... nechme stranou že výroba byla jednoduchá což mluví pro jejich rozšíření (tehdejší a obzvláště dnešní)...ale to co se jim nejvíc blíží v ikonografii, jsou dřevěné tréninkové zbraně (16 a 17. stol.)
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

A ještě něco...
Na většině pivních etiket a tácků najdete něco podobného zkříženým dřevěným cvičným tesákům.
Prý to je jakýsi nástroj na míchání pražícího se sladu.
Tak mne napadlo, jestli z tohoto míchadla nemohl vzniknout cvičný tesák.
Prostě mi nikdo nevymluví, že se pivovarští tovaryši tímto nešermovali, když se mistr nedíval...
Obrázek nemám, musíte do hospody a studovat tak říkajíc v terénu...
:)
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

kascha wrote:
zajímalo by mě kolik skutečných jich existuje.... nechme stranou že výroba byla jednoduchá což mluví pro jejich rozšíření (tehdejší a obzvláště dnešní)...ale to co se jim nejvíc blíží v ikonografii, jsou dřevěné tréninkové zbraně (16 a 17. stol.)
Pokud se nepletu, tak v Čechách byly dva – myslím, že ve sbírkách VHÚ – a jeden se před lety ztratil, takže by měl být jen poslední Mohykán.. Pár měla mít Invalidovna v Paříži (slyšel jsem 7-9), ale Bůh ví kde. Z expozice si je nepamatuji, ačkoli je to už pár let, co jsem tam byl. Jinak ty cvičné tesáky z fechtbuchů budou asi železné.. ptali jsme se na to Petra Žákovského a ten je spíš pro ten kov, myslím že to tam snad někde i našel napsané. Navíc praktické zkušenosti ze starších víkendovek Ars Maiorum s dřevěnými tesáky hovoří proti dřevu – za jediný víkend se jich zlámala spousta a to do toho nikdo extra neřezal.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Ty pivovarnické nástroje mají v plzeňském pivovarském muzeu-jen je otázka jak se technologie výroby piva změnila-tedy od kdy je takový nástroj v této podobě doložen..nicméně podobnost je velká.ty cvičné tesáky ze železa(ocele)jakou by tedy měli při výuce výhodu?větší váhu?bezpečnost asi ne...To že někdo poláme hromadu dřeva na tréninku může svědčit o spoustě jiných věcí-třeba špatně zvoleném materiálu,technologii,parametrech..Ale jestli je psáno železné,tak holt železné...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

no je to si už asi off topic, ale...aniž bych chtěl měřit svoje znalosti s P. Ž. esi mě neklame paměť na některých vyobrazeních jsou malovány vyloženě "tlusté" - rozuměj jako prkno...no já sem ho kdysi dřevěný měl a řek bych že to mohlo fungovat - záleží na volbě dřeva...to ale nevylučuje i železo
ps.: s tou invalidovnou je to zajímavé - díky.
Wir wollen in Beifall untergehen ..
Post Reply