Lov a rybolov

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Lov a rybolov

Post by Knecht »

Wothan wrote:Já v těch dýkách na 12.st. taky nejsem moc kovaný - ty klasické dýky tak jak je známe dnes mám trochu lépe zmapované až od 13.st. dál. Do té doby vím jen o nálezech osově souměrných čepelí nožů (bez záštity a hlavice), ale poměrně malých a vesměs starších.
jo, to je přesně to co mám na mysli. Plus by to naznačovaly i některé ozdobné prvky pochev - tu souměrnost myslím. Třeba ze Znojma (to je ta co nosím), Oldenburgu, Levého Hradce, Mikulčic...asi by stálo za revizi, co všechno z těch publikovaných "dýk" jsou skutečné, tj. dvoubřité dýky a kde je ten termín poplatný tomu podivnému záchvatu řady lidí označovat za dýku prakticky jakýkoli pevný nůž krom kuchyňského. Nějakou obsáhlejší shrnující práci o RS nožích mám taky v plánu, ale nejdřív budou sekery, ty jsou potřeba víc a krom toho už je stejně mám nahlášené jako téma. Jinak leccos k těm ozdobám je v mé už vzpomínané diplomce o výzdobných technikách.

Z Budče je mimo jiné i taková divná dýkovitá kudlička ve futrálu z přeloženého plechu. Divné. Plechové futrály jsou i ze Staré Kouřimi a Mikulčic. Z Pražského hradu je pak pradědeček UTONu - kudla s falešným ostřím. Polotovar už mám asi dva roky vykovaný, ale nemůžu se dokopat a dodělat to.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Lov a rybolov

Post by Bohuslav »

Knechte asi ti nebudu říkat žádné noviny, ale viděl jsi nějaké studie od Jiřího Hoška, dělá metalografické výbrusy a věnuje se primárně raně středověkým nožům.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Lov a rybolov

Post by Knecht »

Jasně, některé věci od něj znám. Však bych ho v té souvisloisti určitě oslovil, ale to je ještě daleko.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply