Lov a rybolov

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

HynekzDube wrote:
JARWIKS wrote:Každopádně nechcu teď lanařit z hlavy, ale četl jsem že průměrná délka štiky se pohybovala kolem 150 cm váha jestli se nepletu kolem 35Kg a u dalších ryb to bylo kolem 100 cm.
Tak to byli dobře zmutovaný ryby. Škoda jenom, že se nedochovaly do 21. století. Ty naše sardinky nestojej za nic :biggrin: :mrgreen:
Taky to říkám, ty dnešní jsou jak jednohubka :badgrin:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Průměrná velikost ryb výrazně klesá díky odlovům. V mořích je to ještě horší (díky sítím). Takže se opravdu chytaly větší ryby :)
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Takže ty dnešní prostě nestihnou dorůst, anebo je to darwinovský přirozený výběr?
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Nestihnou dorůst.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Obojí.
1. Například Vyza, jeseter, hlavatka - nestíhají dorůst. Ale i na ně platí to druhé (sice je to spíše nepřirozený výběr než přirozený).
2. Rybám se vyplatí být malé, protože proniknou sítěmi (v moři) a tudíž pohlavním výběrem jsou preferovány malé kusy (proto se začaly zmenšovat oka v sítích :? ). Je jednoznačně prokázáno u nějakých severoamerických ryb, dospívají ryby o polovinu menší, než tomu bylo před sto lety.
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Post by Brant »

Pokud se nepletu, největší doložený úlovek vyzy velké měřil 11 metrů a vážil necelou tunu... Dnes jsou kapitální kusy okolo 4 metrů dlouhé a přísně chráněné (i když v Rusku... chmmm...), takže to si na ně asi nechte zajít chuť. Jinak generační ryby mají v líhni v Midlovarech, měří asi metr a půl a už tak jsou to pořádní mackové. Nedovedu si představit, jak dostat z vody tunové zvíře. Možná něco na způsob "tehal dědek řepu" :)
Z jeseterovitých ryb byl na území ČR nejhojněji zastoupen jeseter malý, který dorůstá 70 - 100 cm.

A k rozměrům ostatních ryb - samozřejmě tvrzení, že všechny ryby měřily metr apod., je nesmysl. Díky menšímu predačnímu tlaku ze strany lidí sice dorostly úctyhodných rozměrů, ale vždy je to nutno brát z hlediska druhu. Takže zatímco taková štička dlouhá 30 cm je čudla, tak stejně dlouhý hrouzek je skutečný obr. A rozhodně to neplatí o všech rybách, většina se ani nedožila dospělosti. Největší rozdíl oproti dnešku bylo výraznější věkové rozrůznění rybí populace. Dnes aby například mladou parmu člověk pohledal... :( A rovněž tu samozřejmě nežili uměle zavlečené druhy (siven, sumeček americký, koljuška tříostná, pstruh duhový, střevlička východní, karas stříbřitý, hlavatka - to je slovenská ryba - etc. a také samozřejmě kapr - divoká forma, neboli sazan, žila v Dunaji).
Sezima z Ústí
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 164
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pueblo Pollo

Re: Lov a rybolov

Post by Sezima z Ústí »

Zdravím!
Potřeboval bych poradit ohledně loveckého tesáku (12.-poč. 13. stol.). Je o něm zmínka i v písemných pramenech (Kosmas...), problém je, že není nějak blíže specifikován a co se nálezů týče, tak se mi vybavují věci až mnohem mladší. Pokud by nebylo nic na danou dobu pod tímto označením, hodil by se alespoň ekvivalent této zbraně, který by šlo použít.

Ohledně parametrů si nejsem jistý, do jaké míry se mohl podobat modernějším tesákům. Jako zavazák lze použít i normální krátký nůž. Lovecký tesák by měl být uzpůsoben jak k bodu, tak seku. Čepel odhaduji dlouhá kolem 30 cm a ne širší než 4 cm. Pokud dvoubřitá, tak osově souměrná. Ohledně záštity a zakončení jílce si nejsem jist.

Díky!
Pravdu díš, když takto rčíš. Mne však ničím neobalamutíš!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Lov a rybolov

Post by Knecht »

Tesáky obecně jsou v téhle době problém, ona je vůbec v krátkých jednobřitých zbraních nějaká mezera. Chtěl jsem něco na 12. a radil se i s P. Žákovským, ale taky neví. Ten tesák zmiňovaný Kosmou bych odhadoval prostě na větší verzi běžného RS nože. Takové známe z VM, je jich víc než se obecně ví a publikuje, přesto je to relativně vzácná věc. Pokud by ti šlo o samotné navození loveckého vzhledu, existují už tehdy tvary v podstatě shodné s Bowie hrotem, akorát zrovna u těch velkých čepelí se moc neobjevují.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Lov a rybolov

Post by Wothan »

No a měl bys nějaké podklady k těm větším nožům, které by mohly splňovat to co tady Pedro potřebuje? Já mám fotky jen relativně malých nožů.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Lov a rybolov

Post by Knecht »

Podklady mám, ale je to prakticky všechno 9.století. Navíc je většina nepublikovaná. Ale minimálně by měl být dostupný v literatuře jeden velký nůž z Pohanska a jeden z Mikulčic. Ale jak říkám, je to prostě jako ty obečejné nože, jenom zvětšené na 20-30cm.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Sezima z Ústí
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 164
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pueblo Pollo

Re: Lov a rybolov

Post by Sezima z Ústí »

Takže přinejhorším by šla použít klasická čepel RS nože, akorát zvětšená. Ještě mě jedině napadá: co dýky? Ke konci 12. stol. počítám, že už jsou hojnější, tak zda by nešlo použít něco tam?

Knechte, mohl bys mi prosím poslat nějaké materiály ohledně těch nožů, pokud máš na mail? Díky!
Pravdu díš, když takto rčíš. Mne však ničím neobalamutíš!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Lov a rybolov

Post by Knecht »

Na dýky ti asi na tuhle dobu moc neporadím, to bude spíš vědět Wothan. Opět znám asi dvě dvoubřité čepele z VM období od nás, jako dýka je označovaná taky čepel se zbytky pochvy se závěsným okem z hrobu Boleslava (?teď si nejsem jistý kterého) ale nevím jestli je to skutečná, tj. dvoubřitá dýka, nicméně tvar má poměrně souměrný. Ale je celkem malá.
No něco ti zkusím poslat, ale jak jsem říkal většinou jde o nepublikované kusy a tam budu muset požádat o dovolení, které nemusím dostat.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Sezima z Ústí
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 164
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pueblo Pollo

Re: Lov a rybolov

Post by Sezima z Ústí »

Ok, díky moc!
Pravdu díš, když takto rčíš. Mne však ničím neobalamutíš!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Lov a rybolov

Post by Wothan »

Já v těch dýkách na 12.st. taky nejsem moc kovaný - ty klasické dýky tak jak je známe dnes mám trochu lépe zmapované až od 13.st. dál. Do té doby vím jen o nálezech osově souměrných čepelí nožů (bez záštity a hlavice), ale poměrně malých a vesměs starších.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Sezima z Ústí
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 164
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pueblo Pollo

Re: Lov a rybolov

Post by Sezima z Ústí »

No, vzhledem k dataci projektu by šly použít snad některé z počátku 13. stol., ne?
Pravdu díš, když takto rčíš. Mne však ničím neobalamutíš!
Post Reply