Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Kain »

Ale proč barvit vlnu na černo, když už obarvená a stálá roste na ovci?
Historicky staré je třeba plemeno ovce Qessantské, která je černá (tmavě hnědá varianta existovala, prý nebyla žádaná).
Našel jsem jeden z těch článku, kde se také mj. popisuje původní barva plemene jako černá:
http://www.sheep-isle.dk/Ottar%20Endres ... netics.htm

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Lenka »

Kain wrote:Ale proč barvit vlnu na černo, když už obarvená a stálá roste na ovci?
Třeba proto, aby se dosáhlo sytější barvy. Černá přírodní a černá barvená ovce je rozdíl. Ona se třeba rodí u některých plemen jehňata úplně černá, ale ovce se stříhají tuším nejdřív po sedmém měsíci a to už je ta vlna našedlá nebo nahnědlá.
A druhá věc je kvalita vlny. Řekla bych, že ty typická vlnařská plemena jemnovlných ovcí jsou spíš světlá, ale v RS to třeba mohlo být jinak.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Pampalíny »

Jemnost je jeden z důvodů proč barvit vlnu na černo. Kromě nejmladších tmavých ovcí vždy platilo, že černá vlna se hůře zpracovává, plstí a je podstatně hrumší.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Knecht »

Je fakt že ta moje černá suknice co tkala Naďa je taky z přirozeně černých ovcí a při bližším pohledu úplně dokonale černá není, prosvítá tak trošku do hněda. Ne že by mi to vadilo, aspoň když se zpotím nemám nabarvenou i košili pod tím :)
Neposoudím jak je to z pohledu kvality a obtížnosti zpracování, ale myslím, že pro obyčejného člověka nebyl nahnědlý odstín v černé takový problém, aby kvůli tomu blbnul s barvením. Jiná mohla být situace u nějakého fajnovějšího majitele, ale ten by třeba dal přednost náročnější barvě, aby bylo vidět že na to má?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Kain »

Což nemění nic na tom, že v RS byla černá vlna klidně dostupná pro široké vstvy. A třeba ta knechtova tunika vypadá docela dost černě...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Knecht »

Takhle zdálky je černá dost, zblízka je ten hnědý tón víc patrný.
Image
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Yff »

Povedla se mi taková věc. Udělala jsem si kratší šaty. Buď se mi srazil len, nebo jsem vyrostla. :roll:
Je to jen o pár cm, ale je to vidět. Napadly mne tři způsoby řešení, buďto to prodloužit o nějaký spodní lem, nebo to přestřihnout někde v pase a dát tam vsadku, a nebo udělat ramení šev a do něj dát pár cm dlouhý obdélník, který to taky prodlouží.
Variantu dvě jsem zavrhla už od začátku, vypadalo by to divně, hlavně už jsem měla sešité postraní rozšiřující klíny, na variantu jedna už nezbýval matroš, takže jsem udělala variantu tři. Z historického hlediska, je to opravdu tak mimo, nebo se to dá zkousnout? Nevypadá to zdaleka zle, a logicky vzato, i naši předkové dejme tomu někdy řešili jistě otázku, co s šaty, které jim byly z nějakého důvodu krátké. Tohle řešení je určitě nejlepší z hlediska úspory materiálu, to ostatní je s otazníkem, ještě jsem to neměla hotové, takže pro mě byla lepší tahle cesta, v případě hotových šatů by to ale asi pořešili raději tím lemem co. :?:
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Knecht »

Taky bych spíš předpokládal ten lem dole, snad s výjimkou případu, kdy by na něm už byla nějaká ozdoba (tj. ne špatně ušité nové šaty, ale třeba staré ale pěkně ozdobené, které bylo potřeba přizpůsobit novému majiteli). V takovém případě by to prodloužení v ramenou bylo asi nejlepší - přestřižení v pase zbytečně zprasí velký kus látky, který se dá použít i po obnošení šatů na další účely. Nevím na jaké období to má být a tedy jestli známe dobový střih, ale třeba u ukrajinských lidových oděvů jsem byl překvapený některými konstrukcemi (přeložený pruh látky tvoří ramena a rukávy, druhý pruh přeložený na jednom boku tvoří tělo apod) takže možné je v zásadě leccos. Jediné co bych vyloučil, ačkoli zas ne bezezbytku, by bylo nošení takto upravených šatů nějakou vysoce postavenou osobou.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Boza »

Záleží na tom období a účelu, jak zmínil Knecht, obecně to nastavení lemem (z jiné látky nebo jiné barvy) mi přijde nejčistší.

Výrazně (evidentně několik cm) lemované oděvy jsou mi známy z karolinských iluminací a z dalmatiky Jindřicha II, uchované v Bamberku. To je samozřejmě církevní oděv, ale na druhou stranu jsou na ní ty lemy bohatě vyšívané, takže bych si tipnul že taková byla móda. Lemy jsou zmiňované i v aktuálním článku na titulní (Nález ženského oděvu vikingské doby ze Pskova)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Yff »

Jo jo, ten článek o nálezu vikingského oděvu jsem čtla. Akorát tam ta kreslená rekonstrukce bohatě řasené svrchního oděvu vypadá opravdu nezvykle, respektive je to jiné než nosí většina lidí, co tu dělá vikingy, nebo jsem to aspoň nikde takto prezentované neviděla. Nicméně už jsem našla i článek, kde se tvrdí, že ty vikingské spony se nosily původně níže, až pod prsy, a svrchní oděv tudíž vypadal jako hodně nepovedená sukně. Oproti tomu tohle vypadá ještě docela hezky.
Nechci nic honosného. Nejsem teď aktuálně členem žádné historické skupiny, takže jsem si vybírala vyloženě to co se mi líbilo, a přišlo mi praktické, takže dejme tomu, že by to měly být právě vikingské šaty s tou svrchní "zástěrkou", cca právě to desáté století. A to s tou délkou se mi stalo u těch spodních. Střih jsem dělala hodně jednoduchý, vycházejíc z páně Vaverkovy příručky, z nákresů Curie, Slovanů a několika dalších webů.
Ale přivádí mě to k další otázce. Co spodní okraj. Stříhala jsem to po útku, nikoli po osnově, právě proto, že se mi líbilo to střapaté zakončení látky, které není třeba upravovat. To je ale úplná blbost co? :? Nebo ne? Zase pokud tehdejší stavy měly šířku pro látky 70 - 80cm /to je tedy údaj pro pozdější období/, technicky by to nebyl problém leda na nějakou kratší košili, ale možná esteticky by jim to stejně nepřišlo ani pěkný..no jo, jenže to domyslím vždycky až potom..v nejhorším to skončí nějakým tím lemem i dole..
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Sidney »

Boza wrote:Záleží na tom období a účelu, jak zmínil Knecht, obecně to nastavení lemem (z jiné látky nebo jiné barvy) mi přijde nejčistší.

Výrazně (evidentně několik cm) lemované oděvy jsou mi známy z karolinských iluminací a z dalmatiky Jindřicha II, uchované v Bamberku. To je samozřejmě církevní oděv, ale na druhou stranu jsou na ní ty lemy bohatě vyšívané, takže bych si tipnul že taková byla móda. Lemy jsou zmiňované i v aktuálním článku na titulní (Nález ženského oděvu vikingské doby ze Pskova)

V životopisu karla velikého se přímo zmiňuje jako jeho oděv /minmo jiné/ kabátec lemovaný hedvábnými lemy, teď jsem to zahlíd v Klučinovi
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Begbie »

Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Sidney »

Begbie wrote:Yff: mrkni se na tohle http://histvarld.historiska.se/histvarl ... index.html
A co tam mám vidět?
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Begbie »

Sidny, ty ale nejsi Yff, jsou tam nějaký střih na ženský vikingský oděv.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Yff
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Wed 09. Dec, 2009 13:50

Re: Šití, tkaní, vyšívání, textilní materiály etc.

Post by Yff »

Begbie: júú, děkuji za rozšíření obzorů. Akorát škoda, že mi jde přeložit jen ta první stránka.
"Viking žena Jedná se o rekonstrukci typ šatů mnoho postavených žen, Birka je vyšší-byli pohřbeni v 900s. Je důležité si uvědomit, stejně jako pro Mužský kroj, aby zařízení vyplývá mrtvolu v hrobě nejsou nutně stejné objekty jsou používány, nebo stejný oděv, který nosil, když byl v životě. Existuje mnoho indikací, aby naopak ve skutečnosti, například, že rynkveckade její posun nosí spodní nemůžete umýt se bez jemné vrásky jsou mimo."
Musela jsem to hodit do překladače, ve švédštině teda nejsem kovaná, i tak je mi to docela jasné, až na tu poslední větu, dá se to pochopit tak, že ten spodní mačkaný oděv nebyl zcela běžný, vztahuje se to ke zpracování, údržbě, nebo to má úplně jiný význam?
Tam jsem teda mimo taky.. :roll:
Post Reply