Co kolem nas dnes běhá a dříve běhalo

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Co kolem nas dnes běhá a dříve běhalo

Post by Müscha »

Zviřátka a jiná havěť raného středověku
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

pěkná věc o domestikaci havěti je dočasně na stránkách katedry archeologie v Plzni, je to studijní materiál, ale nebude to tam věčně.

http://www.kar.zcu.cz/studium/env/druhy-domestikace.xls
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Zarazil mě ten páv. I když péřová koruna velkomoravských králů - z čeho by asi tak mohla být?
catany
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by catany »

ne ze bych neverila katedre archologie....

ale s tou kockou mi to vrta hlavou.... kdesi jsem cetla, ze vlastne kocka se k nam dostala pomerne pozde (jako nova a neznama vec - lide se ji bali, jak se boji novych veci - a tak ji zacali prisuzovat vselijakou magickou moc, vselijak pomlouvat atd )..... a hlavne, ze v te dobe lide na lov hlodavcu v domacnosti pouzivali nejake jine zvire, ktere muzeme videt na nekterych vyobrazenich ........ Bohuzel jsem podruhe tu knihu nenasla a tak nevim, co to bylo za zvire (zanetka ci co??), pac jsem to cetla uz moc davno. Je mozne, ze me klame pamet.

Spatne si to pamatuju nebo je to pravda?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Ještě bych dvě připomínky: poslední genetické výzkumy často poukazují na více předků některých domestikovaných zvířat . konkrétně myslím, že to platí pro psa.

No a dále - muflon není předek ovce ale potomek zdivočelých ovcí, které utekly svým chovatelům :C) Alespoň tak údajně praví poslední výzkumy...
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Pampalíny wrote:Ještě bych dvě připomínky: poslední genetické výzkumy často poukazují na více předků některých domestikovaných zvířat . konkrétně myslím, že to platí pro psa.

No a dále - muflon není předek ovce ale potomek zdivočelých ovcí, které utekly svým chovatelům :C) Alespoň tak údajně praví poslední výzkumy...
Kde si můžu přečíst o těch výzkumech?? Naše skripta od Podborského také uvádějí, že muflon je předek pes má jenom vlka.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Bohužel ti neřeknu zdroje. Tohle mě jen zaujalo v množství článků, které si čtu.

U vlka vím, že se s více předky spekulovalo již dříve, ale nevím nic o studii. Jen jsem četl, že je to velmi pravděpodobné a že tomu nasvědčují určité okolnosti. Navíc je to komplikované o poddruhy vlka - co je ještě ssp. a a co už sp. navíc domestikace proběhla na více místech současně.

Co se muflona týče, tak to tvrdili na základě posledních výzkumů. Bylo to v nějakém populárně vědeckém časopise. Četl jsem to tak před 2 měsíci, tak to zkusím najít.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Podle toho, co nám říkali na přednášce s odvoláním na nejnovější poznatky, je pes opravdu z vlka...

Mimochodem na ty pávy v 8. století odkazují i nákončí opasků a vzory na látkách.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Ale i vlků (psů - protože pes a vlk jsou v jednom rodu Canis) je několik druhů a poddruhů.

Ty nákončí si teď nevybavuji, ale minimálně to znamená, že když budu jíst pávy, budu LH :c)
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

To jó, ale musíš být nóbl pán :mrgreen: Paví havěť se u nás víc rozšířila až v 13. století.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

tak tady nějaká ta paví havěť
Image
8. století Mikulčice

Image
Rekonstrukce nejstarší brokátové látky, nalezené v královské hrobce ve velechrámu svatovítském. Jest původu byzantského a pochází z 10. až 11. století
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Při ornitologickém kurzu nám říkali že lepší maso má labuť. A teď si nepamatuji, zda labuť nahradila na slavnostních stolech páva pro jeho nedostatek, nebo tomu bylo naopak :c(
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Kanovník Zbyhněv uvádí v darovací listině Únětickému kostelu-hospodářství z 12. století v inventáři i pávy s pávicemi.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Image

Codex Egberti, konec 10. století
zvracející páv :wink:
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Trajan wrote:Myslíte, že se používalo na vlnu něco podobného dnešním angorským králíkům?
Ano, říká se tomu ovce .-)
Post Reply