Co kolem nas dnes běhá a dříve běhalo

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

Ohavné!!! :evil:
cornus
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by cornus »

Scar: čo ti je na tom ohavné? Lepšie ako balené a mrazené mäso v obchode.
Pampalíny: je tvoj luk od majstra na ktorého myslím?
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

cornus: Polovníctvo nemám rád a pytliactvo duplom, s tým mám problém a veľký, bez ohľadu na zvierací druh.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Ehm, nerad bych se mýlil, a třeba mě Pampalini vyvede z omylu, ale nebyl náhodou na honu a nepózuje se zvěří zastřelenou puškou? Nerad bych se mýlil, ale nedomnívám se, že by byl s lukem takový frajer, aby dokázal zastřelit husu.
A navíc má na šípech bodkiny, pokud donře vidím, tedy na lov mimořádně nevhodné hroty.....
cornus
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by cornus »

Scar je Slovan vegetarian.
Ak by si žil v prvom tisícročí v lesnom prostredí na našom území a potrebuješ nakrmiť deti a ženu zabiješ čokoľvek od veveričky po medveďa. :)
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Rab - u nás je jenom honební společenstvo, takže smůla :biggrin:

Melkel - mám několik různých hrotů a docela by mne zajímaly druhy hrotů pro různé druhy lovu. Hlavně na ty ptáky.

Ale v dalším jsi docela blízko.

Jinak husy se dříve lovily poměrně zajímavým způsobem:

a) na speciálně vycvičeného psa se přivázala liščí kůže a pes se nechal pobíhat po břehu. Husy se připlavou podívat a zahnat lišku. Jsou blízko v dobrém dostřelu, člověk je schovaný v rákosí a pak se dají "snadno" slovit.
b) s maketou husy na hlavě připlaveš až k huse, chytneš ji za nohy a stáhneš. Je to ale děsná dřina utopit vodního ptáka.
c) na místech kde se husy krmí, dáš vycpanou husu a musíš mít ale i vábničku. Husy posedají okolo a střílíš. Ovšem jen pokud se velmi dobře zamaskuješ.
c) Dnes se ovšem husy nesmí lovit na vodě a vletu sejmout husu lukem je věc náhody (skoro stejně jako broky) - i když jak ti za ráno nad hlavou přeletí tisíc husí...
Docela mne to mrzí, rád bych to zkusil, ale nesmí se to a navíc jakmile někdo po nich blafne z flinty vystoupají hodně vysoko a máš po ptákách.

--- tahle husa běločelá, husa velká i kačeři byli sloveni dle patřičných zákonů a broky. Jenom jsem potřeboval něco nafotit, tak jsem to přibral.

Fotky se snad povedly ne? Třeba je použiji do nějakého příspěvku o lovu ve středověku.

------------------------------------------

Had: není to rána, už jsem ji vyvrhl a pak jsem potřeboval něco fotit, tak jsem si ji ještě přibral. No a srnky se lukem lovit nesmí, takže tahle nemohla být ulovena lukem a vlastně spáchala sebevraždu :mrgreen:

------------------------------------------

Scar: no nemusím myslivce lovící chráněnou zvěř, i když takoví kormoráni... No nic. K pochopení myslivosti nemá běžný člověk zpravidla všechny potřebné informace a věř mi, že bez myslivců by to dnes nešlo.
Co se týče pytláctví: všechny tyto kusy jsou odepsány naprosto legálně a v rámci stávajících pravidel.

------------------------------------------

Corns: jo je to luk od Hawka, nádherná práce, replika toho VM luku.

------------------------------------------

Jo a husičky jsou naprosto mňam a to prachové peří + brka ne letky se na OH taky dost hodí...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Melkel: Neb nevím co je bodkin, tak tady je detail používaného/foceného hrotu...

Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Tohle bodkin není, bodkin je úzký čtverhraný na prorážení zbrojí...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

Cornus: Slovan vegetarián? Ani nevieš ako si blízko. V rámci obytných zón, skúmajú archeológovia aj zvieracie kosti a ver mi že lovenej divej zvere tam vela nebolo. Teda aspoň na Slovensku nie, v Mikulčiciach myslím toho bolo viacej. S obrovským rozdielom zrejme prevládala rastlinná a obilná strava.

Pampaliny: Funkcie a zásluhy polovníctva opznám, aby som im uplne nekrivdil, viem že robia veľa dobrej roboty, ale mladá srna si rozhodne odstrel nezaslúži. Ak už, mali by sa loviť staré alebo slabé jedince, ako prirodzená regulácia v rámci zákonov prírody - silnejší prežije.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

No, že se nachází málo kostí lovné zvěře neznamená, že to byli vegetariáni. Třeba zrovna v Mikulčicích a na Pohansku je až překvapivě veliké množství kostí prasete domácího, hlavně mladých selat. Takže žrali domácí zvířata a lovili jen málo. Ostatně překvapivě nízké podíly lovné zvěře v osteologickém materiálu jsou patrné už od neolitu.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Osteologické nálezy jsem svého času studoval a i když zvěře není zastoupeno příliš, stále zde byla (nejvíce jeleni). Takže echt OH je ulovit jelena :c) To by byla na akci žranice. :c)

Co se této konkrétní srny týkalo nebyla rozhodně příliš mladá (na zuby jsem nekoukal a hlavně to nepoznám, ale měla 9,5 kg masa). Ale hlavně -byla podle platných pravidel určena k odstřelu.
Podle mne je jediná nepřirozená regulace odstřel kvůli trofeje. Jinak stejně jako v přírodě se regulují především mladé kusy.
cornus
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by cornus »

Človek už je raz taký parazitný druh. Prežili sme a žijeme na úkor iných druhov, prírody aj iných jedincov nášho druhu.
Nie sme v prírode jediní predátori.
Komu sa to nepáči nech metabolizuje anorganické látky za pomoci slnečného svetla. :)
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Kuna lesní i skalní zde žily. Dnes kůži lesní takřka neseženeš, všechna nabídka je jen skalní, která ovšem byla v minulosti mnohem vzácnější.

Kůže obou je v zásadě podobná, takže bych se ji nebál používat. Samozřejmě že ne pro otroka :c)
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Zmiňují se o ní mj. i kapitulárie karla Velikého "jen šlechta smí oblékat šat na němž je použito kožešiny rysa, popelky, sobola kuny a hranostaje, příslušníci nižších společenských vrstev smějí použít jen kožešiny medvěda, ovce a tchoře".
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Divoký králík se např. v Německu objevuje až někdy počátkem novověku, a to dokonce až později po uměle chovaném, který snad v 15. století. Předtím ne. Ale byl běžný např ve španělsku...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Post Reply