Tašky, brašny, váčky, pytle a pod.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Zapínání na končík z parohu, nebo něco tomu podobného jsem v nálezech zatím neviděl.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ani já ne, to mé je prostě jen spekulace odvozená z faktu že tahle poutková zapínání známe z mladšího období a paroh sám tu funguje jen jako zpevnění obruby. Jinak jak bylo řečeno různých parohových destiček s otvory bychom asi našli dost, jen interpretace bude často problém. Tašvice budou s ohledem na materiál dost obtížně zmapovatelná záležitost která nás stejně dříve nebo později dovede k nějaké formě spekulace. Třeba ty brašny přes rameno jsou doložené ikonograficky mnohem lépe.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Našel jsem další kování podobné tomu na fotce výše - zase plíšek s dírou, kovová průvlečka a nákončí provlékacího řemínku. Je to ze Slovenska a bohužel zatím mám jen tak mizerný nákres, že to sem ani nebudu dávat. Kdo chce, najde to v práci P.Kouřila: Die frühmittelalterliche Elite bei den Völkern des östlichen Mitteleuropas.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Máš namysli příspěvek od T. Štefanovičové, stranu 260?

Ještě znám další takové kování z SM (tam jsou dvě zapínání vedle sebe).
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Může být, knížku teď nemám po ruce a zpaměti stránku nevím.
Glorx
Nováček
Nováček
Posts: 16
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vetšinou někde na zemi
Contact:

Post by Glorx »

A nevíte někdo kde bych zijstil jak taková rámová konstrukce o které se zminoval Bozha vypadala??
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Jestli máš na mysli tu Ötziho krosnu, tak tady je rekonstrukce:

Image
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Glorx
Nováček
Nováček
Posts: 16
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vetšinou někde na zemi
Contact:

Post by Glorx »

Dík, vypadá to fakt dobrě. Akorát teť mám dost jiných věcí na práci takže zatím budu ještě dlouhou dobu dávat přednost tomu vaku přez rameno...je to rozhodně nejjednodušší forma zavazadla a poté co jsem si jí tet vyzkoušel jsem zijstil že i relativně dost pohodlná. Asi dva roky jsem jezdil s tou smotanou dekou přes jedno rameno a ze somrem přes druhé, to tak pohodlné nebylo, popruhy ač byly jakkolo široké tlačily do ramen a když jsem to měl křížem tak to občas i dost solidně škrtilo...
Velkou výhodou je taky jednoduchost balení toho vaku, nemusíš nic skládat a něak urovnávat, prostě to tam všechno naházíš ...v kombinasí s tou holí jak to zminoval Melkel se to i dost dobře nese....

Nemá někdo náhodou i něaké obrázky dochovaných či jinak doložených tašvic(na pásek), případně budu vděčný i za radu kde hledat...
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

Glorx wrote: Nemá někdo náhodou i něaké obrázky dochovaných či jinak doložených tašvic(na pásek), případně budu vděčný i za radu kde hledat...
tohle tema smerem dozadu sis prosel? nejaky odkazy tam tusim byly..
Glorx
Nováček
Nováček
Posts: 16
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vetšinou někde na zemi
Contact:

Post by Glorx »

Máš pravdu, byl tam ten od Hada na ty maďarské stránky, tam je toho sice dost, ale všechno co jsem tam našel byly takové dost nóbl typy, většinou z kovovým předkem, já mám zájem spíš o něakou jednoduchou koženou tašvici, případně kombinovaným z něakým tím parohem...
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

To jsou vsechno spekulace. Opravdu jedinou nezpochybnitelnou "obycejnou" tasticku k opasku od nas mame pokud vím z té iluminace židovského obchodníka z Hortus Deliciarum, a ten je zase kulturně poněkud jinde. Ovšem ta iluminace vypada, ze je konstrukcne podobna relikviarovym vackum z raneho stredoveku, takze bych si udelal neco takoveho. Jinak v Osprezich pisou o noseni klasickeho vacku na snure od nohavic (tedy pod saty), ale nenasel jsem zdroj tohoto tvzeni.
Osobne jsem si udelal ten obycejny vacek, nosim jej ale na opasku (preci jen hrabat si na verejnosti pod tuniku by nemuselo byt uplne dobre prijimane.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Hortus Deliciarum je 12.st. a tedy pro tohle období se tu u nás, zvláště v sociálně lépe situovaném prostředí dají podobné věci předpokládat. Tedy pro nás to je použitelná věc, podobně jako různé vaky a pytle z Petra de Ebulo aj. Pro starší období - třeba pro VM jsou to ale prameny prakticky k ničemu. Nesrovnatelně četnější ikonografie a písemné prameny jsou holt jedny z mála kladů našeho pozdějšího období, kdy zase máme prořídlé hroby :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Pro VM bych vyšel z toho, že v hrobech bývají často právě u pasu drobné věci jako ocílka, křesadlo, břitva atd. spolu se zbytky tkaniny nebo kůže, ovšem až na dvě-tři výjimky žádné kování - takže ty měšce a pytlíky asi budou dost pravděpodobné.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Někdy bývají i milodary dané do hrobu v pytlíku, ale ne u pasu (třeba Mikulčice a SM). ALe většinou se dá předpokládat, že toho mrtvého pohřbili tak jak umřel se vším co měl u pasu.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
poloop
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by poloop »

kolega si nedávno udělal novou tašku přez rameno

Image

rozměry jsou cca: 25 x 35 x 9 cm
telecí kůže, sešité dratví a naimpregnované včelím voskem...
popruh je sešitej ze dvou kusů, páč to prostě tak vyšlo a zpevněnej obšitím.
Knoflíky jsou pouze sešitá smotaná kůže (možná budou chtít vystužit, aby se nekroutily. Ta druhá řada knoflíků tam je, aby se to dalo zapnout i při nadměrným nákladu (deka a tak).
detaily na http://sweb.cz/janekminiatures/Bagl/
Post Reply