Tašky, brašny, váčky, pytle a pod.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Volkolak

Post by Volkolak »

Děkuji za odpověd!
Volkolak

Post by Volkolak »

A jak je přímo tato brašna velká?
Volkolak

Post by Volkolak »

To je jasné, ale chci jen vědět jaká je nejmenší možná velikost a jaká je opět nějvětší možná.

To dělá ta technická škola...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Volkolak wrote:To dělá ta technická škola...
Moc se v tom nešťourej, pak se člověk pořád jenom ptá a houby dělá :lol:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Tak ta má taška má šířku 25 cm (3 dlaně), délku 17 cm (dvě dlaně), v místě, kde se nejvíc prověsila pak 21 cm a hloubku 6 cm. Ale je to prostě jen zužitkovaný zbytek látky, moc bych nad tím nešpekulovala.

U té tašky, na kterou jsem házela odkaz, je i měřítko, ale nevím, v jakých jednotkách.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Arannka wrote:http://www.companie-of-st-george.ch/dragon-11.pdf
...v některém z dalších vydání byly tuším taky povozy.
Ta pochodující pěchota s "usárnami" je z Froissartových kronik Lásek a válek. Iluminaci mám staženou z BNF, bohužel opět změnili umístění stránek a já to nestíhám sledovat :biggrin: Další je na British Library, ale za aktuálnost neručím :wink:
London, British Library, M.S. Harley 4379, (Jeann Froissart, Chronicles), cca 1390
[cit. 10.06. 2005]. Přístup z: http://prodigi.bl.uk/gutenbg/

nicméně sem je to vzhledem k dataci konce 14. a poč. 15. st. irelevantní
Ich dien!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Stačí třeba řemínek skrz očko, které je prosté kožené, může být zpevněno parohem, nebo i kovem. Nebo váček k pasu, stahovaný šňůrkou...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Až se k tomu dostanu, tak naskenuju zapínání tašvic z VM.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Muscho, dovolím si rýpnutí, tohle je tvá nejčastější hláška na foru - až to najdu/naskenuju, tak to sem hodím:-) Čímž nezpochybňuju, že to opravdu uděláš :-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Image

tak tady to je :wink:
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Tož to je rychlost, klobouk dolů:-) To je ono, a proto jsem říkal, že mé kování není OT, šak je to podobné. Teď se všici okovou:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

No právě.... Ale tohle není lité, ale tepané. Ještě jsou další dvě, ale ta mají jen to ploché kování.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

To ploché stačí, oblouček může být řemínek. Stejnou technologií tepání jsem viděl sanicovitá kování nožů odněkud z velkopolska, je to běžná technika. A moje je lité, to se našlo prý v Panonii, Rusku a Birce. A hele, ber to tak, že dobře udělané může být kostěné nebo kožené i hezší a zdobnější...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Já mám přesně tohle podle nálezu a na starší tašvici mám s koženým očkem a kstěnou vyřezávanou destičkou.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Tohle kování mám na tašvici taky, ačkoli jeho interpretace je poněkud odvážná. Hrubý to uvádí jako pásové kování, ale neupřesňuje k čemu by na pásu mělo být. Datuje ho tuším do poč. 10.století.
Když je o tom řeč - viděl jste někdo nález těch parohových zapínání, co má skoro každý? Já ho minimálně od nás neznám. Myslím jednoznačně doložené, ne nějaký kus kosti s dírou, který by tomu mohl odpovídat.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply