Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Veligrad 2009

Post by Wothan »

Lidi lidi - když chcete říct "tak se ve 14.st. pilo více piva než medoviny" tak krucinál nepište "tak vzniklo pivo" ne? #-o
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
cmelda
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov
Contact:

Re: Veligrad 2009

Post by cmelda »

wolf wrote:
cmelda wrote:Dřív to prý bývalo asi více ředěné (přidávalo se tam více vody), medovina se pila jako pivo...
Redilo se az povykvaseni nebo jeste pred?
Pochopil jsem, že před, ale pro jistotu se ho zítra ještě zeptám.
Možná bude nejlepší, když našeho dvorního dodavatele medoviny zkusím dotáhnout do fóra, anebo přímo na nějakou akci, ať se k tomu vyjádří přímo.
Wothan wrote:Lidi lidi - když chcete říct "tak se ve 14.st. pilo více piva než medoviny" tak krucinál nepište "tak vzniklo pivo" ne? #-o
Přes svůj pokročilý věk si kupodivu nepamatuji ani 14. století.
Nechtěl jsem říkat kdy se začalo pít více piva než medoviny, jen jsem se snažil přetlumočit to co mi říkal kamarád - možná jsem to blbě pochopil.
Takže další důvod přitáhnout ho do diskuse.

Kromě toho, že je to profesionální včelař, tak jeho velkým koníčkem je historie, takže by o tom něco mohl vědět.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by Wothan »

Aha, já chtěl dát odpověď do nápojů, ale budiž, klidně sem.

Takže obávám se že tvůj kamarád včelař buď poněkud přestřelil, nebo, což bude pravděpodobnější, jsi ho dobře nepochopil. Pivo totiž takhle samozřejmě nevzniklo a už vůbec ne ve 14.st. Víme bezpečně že pivo vařili už staří Egypťané. V našem prostředí jej vařili Kelti i Germáni a po nich samozřejmě Slované. Pivo jako nápoj proniklo i do Říma, kde ale přece jen dominovalo pití vína, zejména ve vyšších společenských vrstvách.Vaření a pití piva se těšilo oblibě i v prostředí Vikingů. U nás se v RS pilo jak pivo tak medovina, ale medovina byla velmi populárním nápojem. Postup výroby piva byl technologicky jiný než dnes, ale i dnes se občas vaří pivo původní technologií z původních ingrediencí (časem by měl být RS "pivovar" i na Curii) takže se dá i ochutnat.

Tolik jen ve stručném úvodu - něco dalšího včetně písemných zmínek o vaření piva u nás v RS najdeš třeba tady: http://www.curiavitkov.cz/prace22.html

To o čem tvůj včelař mluvil zřejmě byl jev kdy stoupající ceny medu a klesající ceny obilí (slad) způsobily větší oblibu pití piva a postupný útlum vaření a pití medoviny. Jenže k tomu taky nedošlo ve 14.st. ale postupně a později. Krom toho od 11.st. (tuším Itálie) se objevuje další konkurence kvašených nápojů - pálenka (tehdy v podstatě především vínovice). Nejdřív jen v prostředí klášterů jako lék, později i v světském prostředí. K nám a do obecného prostředí se pálenice dostaly až ve vrcholném středověku, ale už ve 14.st. jich bylo jen v Praze vícero a objevují se soudní spory s pivovarníky a samozřejmě také zmínky o újmě pijáků způsobené špatným pálením. Ale to už je zase trochu jiné období a obor.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Re: Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by Rab »

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by Wothan »

Ještě bych asi doplnil starší knihu: Blahoslavený sládek - Kapitoly z dějin piva od Josefa Staňka.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Rekrut
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Veligrad 2009

Post by Rekrut »

[quote="
Rekrut: Vidím, že jsi mě plně pochopil. Tady totiž ani tak nejde o mně (jak si asi mnozí moji "fandové" myslí), ale o radu/připomínku organizártorům. 5 návštěvníků z 10 se zajímá o to co na akcích jíme. Z toho polovina odejde domů s představou, že fazole byly typické jídlo Slovanů.
[/quote]

Dekuji za pripominku. Prave jsem se stal tvym "Fandou". :biggrin: :twisted:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by Pampalíny »

Ahoj.

K medovině: http://www.slovane.cz/view.php?cisloclanku=2008040015 / bohužel nemám teď v létě moc času diskutovat, ale v zimě sem mohu hodit recepty od Dupala...


Rekrut: Tož vítaj do "klubu" :twisted:
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by wolf »

Nema nekdo tuseni, jak vypadal "hak na maso"? Jedna se o 11. - 12. stoleti v nasi kotline.

Mohlo by to byt podobne tomuhle?
Image
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by Knecht »

Máš na mysli hák na kterém visí kotel nebo to čím tahá maso ven?
Hák na kotel z uvedené doby máme z Olomouce:

OPRAVA: TENHLE HÁK JE AŽ Z 13. STOLETÍ! MĚL JSEM NĚJAK ZAFIXOVANÉ V HLAVĚ ŽE JE STARŠÍ! OMLOUVÁM SE.


Image
Tyhle vidlice na maso se relativně hojně najdou ze stěhování národů, z 11. -12. si nález nevybavuju ale na to období jsou tu povolanější.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by wolf »

Knecht wrote:Máš na mysli hák na kterém visí kotel nebo to čím tahá maso ven?
Myslel jsem to, cim se taha ovar z kotle.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by Begbie »

Na vikoše máme vidličku z tulejkou na klacku.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Vojen
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Sat 03. Oct, 2009 11:17

Re: Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by Vojen »

Jak péci placky? Hovořím samozřejmě o dočasném tábořišti a ne sídle s píckou etc. ... Na plochém kameni položeném přes topeniště? (to mi tedy sakra špatně fungovalo, resp. energie vynaložená na rozpálení kamene nebyla přímo úměrná tomu, jak jsem se rozpálil já, šutr se také dost špatně převáží).
Nebo železný plát na nějakých nožičkách? Nebyla by to moc odvážná spekulace? Jako vycházka (dost dlouhá) ze slezské misky...

"Zde chci a káži, abyste mi po římském způsobu vystavěli hradní zeď velmi vysokou dokola", Boleslav
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by Knecht »

žádnou slezskou misku s nožičkama a ani žádný nález co by se tak dal vykládat neznám. Na podzimním táboření Rodu nám kamenná plotna na ohništi fungovala výborně. Šutrák se opravdu blbě převáží, ale zase to nemusí být jak náhrobní deska, stačí na to placák cca 30cm a pokud nechodíš na akce pěšky tak si myslím, že takový do auta už nějak nacpeš.
Dál jsem párkrát zkoušel pečení na horké straně kamene z obložení oniště a taky to šlo, ačkoli to nebylo nic extra šikovného.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by zoone »

Najdes sutr a rozdelas na nem ohen (ale musi byt suchy aby z toho nebyl granat). Rozdelas na nem ohen a po chvilce ohrivani muzes pect. De to docela dobre.
Dalsi moznost je vykaslat se na placky a testo pect "na klacku".

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Vojen
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Sat 03. Oct, 2009 11:17

Re: Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by Vojen »

zoone wrote:... pect "na klacku".
Myslíš jako váleček natočený na rovný klacek jako had? Nezkoušel jsem osobně...
Je mi jasné, že se blbě ptám na věci, které opravdu nijak nedoložíme, ale chceme se v zase trochu posunout k dobovosti a tak sbírám podklady a zkušenosti pro stravování/přípravu pokrmů a tak...
Vaření v keramické nádobě (třeba kaše) v popelu jste určitě zkoušeli, že? Nepraskaly?

"Zde chci a káži, abyste mi po římském způsobu vystavěli hradní zeď velmi vysokou dokola", Boleslav
Post Reply