Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Post by Begbie »

Někomu jsem slíbil recept na zelňáky, ale už nevim komu (Tobě Pavle?), tak ho dneska dam semka.
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Bryennios »

melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Celkem prdelní diplomka. Ten titul dostane fakt každy :-)
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/61b7d ... plomka.rtf
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Zelňáky

smíchá se kysané zelí, hladká mouka sůl a vajíčka, tak aby z toho vzniklo těsto držící pohromadě, poté se nabere do ruky nebo naběračkou a peče se na sádle na rozpálené pánvičce z obou stran.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

Jak osetrujete napr. noze aby nekorodovaly?
Me se celkem osvedcilo potrit spekem. Nechtelo se mi totiz na nuz k jidlu pouzivat jinak znamy silichrom :|
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Řeším to podobně, možná obecně nějaký olej na vaření, ale zase je otázka z jakých je to surovin.
deidre

Post by deidre »

no, jestli můžu přispět se svou troškou do mlýna, tak nám se párkrát osvědčil levný slunečnicový olej :o) ale pánové si přáli býti styloví, takže už ze zásady preferujou špek :roll: jo, ženská ruka není v kuchyni nepostradatelná... :mrgreen:
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Mě se na to osvědčilo vepřeové sádlo, je teda domácí, takže nevím co do toho kupovaného cpou a co to udělá jinak.
zeman
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

konzervace nožů

Post by zeman »

Ať se nám to líbí či ne,prasata a produkty z nich získávané táhnou se jak červená nit našimi i evropskými dějinami.Vepřovým sádlem konzervovali již Germáni,v jejichž péči mimochodem domestikovaný skot i brav dospěl do daleko menších rozměrů oproti divoce žijícím soukmenovcům. A ještě v polovině minulého století si moje babička nedokázala představit jiné mazadlo než vepřové sádlo,ať již na chleba nobo na žebřiňák či panty od chlívku. Na dlouhodobou konzervaci nevhodné-váže vodu.Proto byla vyvinuta mazadla typu WD,která naopak vodu odpuzují.Z hlediska LH ,alespoň dle mého názoru je sádlo plně vyhovující.Domácí bude určitě lepší,už proto , že lze nůž s chutí olíznout.Jinak se samozřejmě lisoval olej téměř ze všech dostupných olejnatých semen.Do jaké míry se však používal ke konzervaci nástrojů bohužel nemám ověřeno.V minulosti jsem vlastnil orig. recept na výrobu kolomazi, která se odedávna používala k mazání všech kluzných součástí,kola , hřídele atd.avšak co nechceš mít to půjč.Pokud by někdo receptůru vlastnil, byl bych vděčný za kopii.
zeman
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Dovolím si doplnit ZEMANA :wink: Má pravdu, nedávno jsem četl od nějakého Taliána knihu "Historie výživy v Evropě" a docela mne ta kniha překvapila v tom, že mi vlastně potvrdila to, co jsem tušil :) Na rozdíl od jižanů kde byla hlavní potravinou pšenice, tak u barbarů to bylo od nepaměti vepřové. Už jsem se ale o tom někde rozepisoval. Dokonce tvrdil, že přes různé revoluční pokusy nám to vymlátit z hlavy to dodnes (inklinaci k prasátkům) v sobě máme a myslím, že můžeme potvrdit, že má pravdu :lol:
Jinak řečeno, vepřové je na 100% stylovka.
Možná by Vás mohlo zajímat, že i v oblasti kterou děláme (severní Ameriku), tak první, co se dopravilo do nové obchodní pevnosti byla prasata. Máme doklady o tom, jaká to byla sranda je převážet v kánoích :lol:
Jinak co se týká ošetření kovů (u nás to jsou i pušky), tak se nejvíc používal lůj hlavně pak z jelenů. Hned po tom následovalo medvědí sádlo a pochopitelně i vepřové. Dokonce se dělali jakési mazací směsy z loje a sádla a dalších přísad, například popela.
Ta kolomaz mi připoměla, že vedle lovu kožešin se lovili také medvědi - dokonce to byla specializace a to právě pro sádlo. Z něj se pak vyráběla kolomaz de-luxe pro Evropské kočáry. Zde hovořím o 18. století!
Joe M.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by woden »

Nevie niekto ako spravit susene maso? nejake recepty alebo ako sa v minulosti spracovavalo.

dik
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Nakrájej na velmi tenké plátky dobře a hodně nasol a dej na prudké slunce. Toť celé. Jinak to slunce by šlo podle mě napodobit na málo zapnutou troubou.
Honor supra Vitam! Image
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Nakrájíš na tenké proužky a usušíš v troubě.Toť vše. Pokud je pán gurmán, lze v syrovém stavu ještě okořenit dle chuti.
Pokud by jsi chtěl sušit LH, tak položit na slunce (ideálně na vypnuté plátno aby to luftovalo i zespod) a dávat bacha na mouchy.Takhle jsem to osobně nedělal, ale vím, že kamarád tímto způsobem nějaké maso v pohodě usušil.
Indiáni maso rozřezávali na dlouhé pásy a věšeli je na vysoké sušáky, aby na ně nemohli psi.Na amerických pláních ovšem měli výhodu suššího podnebí a téměř neustálého pofukování, takže ty mouchy jim na to zase tak moc nešly.Ikdyž maso určitě sušili i lesní indiáni, kde ten prérijní vzduch neměli, tudíž v našich podmínkách by to mělo taky fungovat.
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Woden: doporučuji použít maso čerstvé, nejlépe přímo od zemědělce jestli máš možnost.
Viktorie
Post Reply