Kuchtění - recepty, vybavení a suroviny

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Zlatava
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Zlatava »

:oops: na to jsem nemyslela :oops: :mrgreen:
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

neni to stejne nejakej nonsens? litr je metricka jednotka... tudiz asi tezko pouzivana mira ve 14 stoleti... pokud si tedy nekdo nedal praci s nejakym prevodem... i kdyz ty merny jendotky stejne asi vsude odpovidaly necemu trochu jinymu
Your freedom will grow each time you say: No!
User avatar
Zlatava
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Zlatava »

A me se neptejte, je to tenhle recept :

Medovina
14. století, Německo
Daz bůch von gůter Spise, 1346

Kdo chce udělat dobrou medovinu, ten ohřeje čistou vodu tak, aby do ní mohl právě ponořit ruku. A vezme dva mázy vody a jeden medu. Promísí je tyčí a nechá chvíli odstát a pak scedí přes čistou látku nebo přes vlasové síto do čisté nádoby. A pak vaří po dobu, za kterou jeden akr tam a zpět lze přejít, a odstraní pěnu z mladiny mísou s dírami. Pěna zůstává v míse a nikoliv na mladině. Dále slije medovinu do čistého soudku a zakryje jej tak, aby výpary nemohly unikat, do té doby, než bude moci do toho ponořit ruku. Pak vezme půlmázový hrnec a naplní jej do půlky chmelem a hrstí šalvěje a vaří to s mladinou po dobu, co bys míli ušel, a vezme půl ořechu čerstvých kvasnic a dá to tam a zamíchá, aby to kvasilo. Tak přikryje to rovněž tak, aby výpary mohly odcházet na den a noc. Pak zcedí medovinu přes čistou látku nebo přes síto z vlasů a slije do čistého soudku a ponechá tři dny a tři noci kvasit a doplňuje každý večer. Tam pak nechá se usadit a stará se o doplňování kvasnic. A nechá odležet osm dnů, aby se vyčistilo a doplňuje každý večer. Nechá to usadit se v pryskyřičném soudku a celých osm dní nechá odležet a napije se poprvé po šesti až osmi týdnech. Tehdy je ostatně nejlepší.

*

1,5 L medu, 3 L vody, asi 0,4 L chmele, hrst šalvěje, kvasnice

Ve 3 litrech teplé vody rozmíchej 1,5 litru čistého medu. 5 minut vař a sítkem sbírej pěnu. Odstav a přikryj poklicí. Do jiného hrnce nasyp chmel a šalvěj, zalij ještě teplým odvarem z medu, dobře promíchej a za stálého míchání vař něco okolo 1,5 hodiny. Odstav, přimíchej lžičku kvasnic, přiklop poklicí a nech 24 hodin kvasit. Pak zceď do čistého hrnce, opět přidej lžičku kvasnic a odstav na dalších 24 hodin. Totéž udělej ještě dvakrát. Pátý až dvanáctý den jen přidrobuj kvasnice. Třináctý den zceď a nech odležet dalších 4-6 týdnů. Pro kvašení a odstátí doporučuji kvůli chuti používat kameninové nebo dřevěné nádoby.
Glorx
Nováček
Nováček
Posts: 16
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vetšinou někde na zemi
Contact:

Post by Glorx »

Nejsem žaden expert, ale na to množství medu a vody je čteři deci chmele tolik že by to bylo hnusné až by to ksicht krutilo. U nás v Ostravaru jsem ten chmel ochutnaval a žadna lahoda...a ten typek co se mu sládek řika, říkal že do celé te pivovarní varny dáva hrst...tož nevím rači bych to chápal jako gramy...to už by i mohlo sedět...at tě VELES střeží.
ÁÁÁÁ....hele koza.......
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Pike »

Taky se mi toho chmele zdá moc. I když, celé suché šištice jsou docela lehké.
Do 20 litrů piva se chmele dává asi 100 - 140 g.
Ale je možné, že ten středověký, nešlechtěný, nebyl hořký tolik.
Tu ora, tu protege, tu labora!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Perfektní recepty od jednoho Vikinga z Polska:

Sušené maso
čisté hovězí maso nařežeš na plátky o tlouštce 3-5mm a rozvěsíš na sušení jako když sušíš houby - suché
místo. Nesušit v elektrycké sušce. Po týdnu, když plátek můžeš zlomit v ruce, meleš maso v strojku, kde je
sítko s otvory 1cm, do semletého masa dodej sádlo(tuk), aby se maso dalo slepit po stisknutí v ruce, ořechy, sušené
ovoce , sůl, koření dodej podle vlastní chuti.

Sušený sýr
mléko, nejlépe od krávy a když z obchodu tak nepasteryzované postavíš na teplém místě, aby skyslo. Pak ho ohříváš,
ale nesmí vřít, pak scedíš tvaroh, přidáš sůl kamennou, česnek případně nějaké koření dle tvé
chuti, rozmícháš a vložíš do pytlíku, rozmačkáš mezi prkénky( nejspíš aby byl zbaven ještě syrovátky,
pozor mačkat až po dodání ingrediencí), tvaroh vkládáš do pytlíku v takovém množství, aby sýr po zmačknutí
měl velikosti dlaně a tlustý jak dvě dlaně na sobě. Po 2 dnech vyjmeš sýr sýr z pytlíku a dáváš na suché
místo, kde sýr trochu seschne 1-2dny, kdy ho mažeš smetanou a jemně posolíš . Mazání a posolení provádíš
2-3x.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Veligrad 2009

Post by Pampalíny »

Nechci aby to vyznělo nějak rýpavě a je mi jasné, že na dobovost se u jídla až tak nehraje. (Sám po letošku už vím že to při tolika lidech už nejde)

Ale nešla by ta fazole (a to mám váně fazole rád) nahradit třeba hrachem/cizrnou :)
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Rekrut
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Veligrad 2009

Post by Rekrut »

Ja se na fazolu tesim, dovez si svuj hrach a uvar si to. P.S. neber to jako rypání.
cmelda
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov
Contact:

Re: Veligrad 2009

Post by cmelda »

Obávám se, že z hlediska LH certifikace potravin neprojde ani ta medovina... :( :( :(
Zřejmě se mi ji nepodaří dovézt v dřevěných sudech na bryčce,
ale v PET lahvích a notabene vozidlem AMERICKÉ konstrukce...

Nezměníme to tedy na 150 litrů pramenité vody ? :wink:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Veligrad 2009

Post by Pampalíny »

Praminitá voda by mi nevadila, alespoň nebude v álejích tak nablito...

Čmelda: Trochu mimo s tou medovinou ne? Medovina vzhledem a chutí v dobové nádobě (ve které si ji předpokládám budou lidé po hradišti nosit) odpovídá dobově tomu, co historicky nahrazuje. Což se u fazole nedá říct ani náhodou.

Rekrut: Vidím, že jsi mě plně pochopil. Tady totiž ani tak nejde o mně (jak si asi mnozí moji "fandové" myslí), ale o radu/připomínku organizártorům. 5 návštěvníků z 10 se zajímá o to co na akcích jíme. Z toho polovina odejde domů s představou, že fazole byly typické jídlo Slovanů.
------

Nicméně nečekám, že bych v LH uspěl se svými připomínkami, protože LH meč od Bárty v pochvě potažené zebří kůží by na současné LH scéně nikomu asi nemohl vadit :wink: Což už je diskuse nad rámec Veligradu, takže to tu nebudu organizátorům zaplevelovat...
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Veligrad 2009

Post by Kain »

Pánové, za prvé Pampalíny přece může říct svůj názor stejně jako všichni ti, co nad jídelníčkem jásají, že jo. A navíc má s tou nedobovostí pravdu.

Mi se jídelníček líbí a fazole jíst nebudu.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Veligrad 2009

Post by wolf »

Pampalíny wrote:Medovina vzhledem a chutí v dobové nádobě (...) odpovídá dobově tomu, co historicky nahrazuje....
To hnede preslazene cosi se podoba historicke medovine?
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
cmelda
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov
Contact:

Re: Veligrad 2009

Post by cmelda »

wolf wrote:
Pampalíny wrote:Medovina vzhledem a chutí v dobové nádobě (...) odpovídá dobově tomu, co historicky nahrazuje....
To hnede preslazene cosi se podoba historicke medovine?
Nemůžu soudit, sice toho pamatuji už dost, ale raný středověk fakt už ne...

Takže jsem se zeptal přímo našeho kamaráda včelaře, který tuhle medovinu vyrábí.
Veškeré ingredience které tam dává jsou med, voda, a trocha víček (víčka tomu dávají propolisovou chuť, a vlastně i simulují dřívější nedokonalé čištění medu od vosku)
Dřív to prý bývalo asi více ředěné (přidávalo se tam více vody), medovina se pila jako pivo, a prý někdy kolem 14. století byl drahý med nahrazen levnějším sladem, a tak vzniklo pivo. Nicméně prý se dělávala i ta sladší, méně ředěná medovina.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Veligrad 2009

Post by Pampalíny »

V současné době konzumuji 2 medoviny. Jedna zraje 6 let a obeě jsou dělány původní technologií. Vzhledem k technologii výroby (viz. např. Dupal) odpovídá drtivá většina domácích medovin tomu, co píší v nejstarších receptech.
Velkomoravanskou medovinu jsem ochutnával jen párkrát a neznám její technologii výroby, ale co si vybavuji, nazvat ji "čímsi přislazeným" je dost mimo... Předpokládám, že si Zoone pohlídal, co nakupuje.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Veligrad 2009

Post by wolf »

cmelda wrote:Dřív to prý bývalo asi více ředěné (přidávalo se tam více vody), medovina se pila jako pivo...
Redilo se az povykvaseni nebo jeste pred?

PS: Muze to prosim nejaky moderator prehodit nekam do jidla, napr. Rany stredovek-Remesla-napoje?

EDIT: Pampaliny: nepsal jsem "prislazeny" ale "preslazeny". Priznavam, ze velkomoravskou medovinu jsem asi nikdy nepil, ale napr. Dolska je podle meho nazoru nasyceny roztok cukru (mozna i fruktozy, o to se nepru).
Last edited by wolf on Wed 05. Aug, 2009 20:20, edited 1 time in total.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
Post Reply