Dlabané čluny - monoxyly

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Dlabané čluny - monoxyly

Post by zoone »

Momentálně máme na skanzenu vyrobený jeden topolový monoxyl... Druhá půlka kmenu čeká na zpracování.

Image

Po jeho úspěšném zpuštění na vodu se zrodil nápad sjezdu části Moravy. Člun by byl, jen máme problém z pádlama... Pokud máte jakékoliv informace, jak by mohli vypadat, tak budu velice rád :wink:
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

No pěkný, a to se jako zatím plavíte v tom jezírku před skanzenem, co má průměr asi 10 m? :badgrin: :mrgreen:
Připojuji pádla z Mikulčic:
Image
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

rab wrote:Připojuji pádla z Mikulčic:
To pádlo je ze dvou kusů? Já jen, že mi nejde dohlavy jak to udělat z větve a na konci rozšířit nebo pokud je to ze dvou (na obr. vlevo to tak vypadá) jak to spojit aby to drželo při pádlování.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Proč z větve? Vezmeš štípanou fošnu a pořízem máš pádlo za hoďku hotové. IMHO stejný způsob, kterým se vyrábějí dřevěné korpusy na lopaty a rýče.
Nebo můžeš samozřejmě na kovadlině rozklepat spodní konec silnější větvě po napaření do tenka :twisted:
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Setkal jste se nekdo s nalezem monoxylu z jineho nez duboveho dreva ??
Ma vubec smysl pokouset se o vyrobu z neceho jineho ? V uvodu zminovany topol je dost mekej a to se mi nezda...
Je mi jasne ze smrk,borovice ci jiny meky jehlicnan je nesmysl ale co nejake jine listnace (javor,jasan,buk,habr...)?
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Topolový monoxyl plave dobře.
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

No to jo,nechci zpochybnovat jeho schopnost udrzet se na hladine spis co to drevo udela za par mesicu/let provozu.Da se predpokladat ze monoxyl original byl pravdepodobne v provozu(na vode) temer dene narozdil od repliky ktera bude po vetsi cast roku zavrena hezky v teple v suchu ve stodole a tudiz jsou tu naroky na kvalitu materialu u repliky nizsi a naopak :wink:
Tim chci rict ze nasi praprapradedove pravdepodobne venovali pozornost vyberu materialu,alespon myslim...
Last edited by Jenne on Wed 22. Feb, 2006 20:37, edited 1 time in total.
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by luinien »

No ten co je na skanzenu je rozhodne vetsi cast roku na vode - vytahuje se az tesne pred zimou. Ono Vzhledem k tomu, co to vazi, tahat ho vickrat nekam na sous je dost sileny.
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Aha,kolikatou sezonu jiz ? Delali jste nejakou povrchovou upravu ?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nedávno byl v TV dokument o nějakém sibiřském nárůdku na hranici s Čínou a ukazovali tam jak vyrábí čluny - větší byly již skládané, ale menší čluny stále dlabali jako monoxyly. Bylo zvláštní pozorovat ručně dlabaný monoxyl s e zavěšeným motorem.

Zaujaly mne tam celkem dvě věci:

1. nástroj - nedlabali to klasickou teslicí - dlabačkou, ale nástrojem připomínajícím spíš pravěk - hákovitý kus dřeva na který byl nasazen rovný a ne příliš velký kus ocelového břitu. Už jsem to párkrát viděl, ale teď to nikde nemůžu najít.

2. člun měl už na pohled relativně dost tenké stěny a podle toho jak jej dva lidé přenášeli asi nebyl ani nijak extrémně těžký. Taky podle toho jak jim šla práce od ruky to asi pro zkušeného řemeslníka nebyla dlouhodobá práce.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Dopuručuju ty knížky REA, je tam o monoxylech mraky informací, a taky knihu Expedice Monoxylon, tu myslím napsali taky lidi ze Všestar.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Re: Dlabané čluny - monoxyly

Post by JARWIKS »

Protože jsem předělávál stránky a hlavně jména fotek tak znova foto monoxylu:


Image
Image
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

A našel jsem ještě jeden, tato fotka je na stránkách nahraná ale ještě není zveřejněná.
Image
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Hm...Tak zpet k monoxylum,podle fotek to vypada ze ma to vase plavidlo tak 5 m. jaky je skutecny rozmer a kolik asi ta potvora vazi ?
Nejsem si jisty ale take to vypada ze jste to delali pouze z poloviny kmene,je to tak nebo se pletu (soudim tak podle relativne nizkych bocnic) ?
A jeste jeden dotaz,v uvodu predesilate ze planujete sjezd Moravy jak planujete prepravu lode ? Je to preci jen dlouhe a tezke :?
Planuji vyrobu jedne takove lodky do me osobni sbirky a doprava je jen jeden z mnoha problemu ktery mne hned v uvodu napadl,nejvetsi problem momentalne vidim vubec se shanenim materialu tj. nejlepe celeho duboveho kmene (ale spokojim se s jakymkoliv jinym listnacem) o prumeru 80-100 cm a delky tak 6 metru.Uz jsem se zkousel nekde ptat a bude to asi pekna pakarna navic pekelne draha :| Takovy stromy se totiz jen tak nekacej,napada vas nekoho neco ??
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Jenne: je to půlka kmene... Druhá půlka leží ve skanzenu a čeká na zpracování. Přesnou délku a váhu ti nepovím, nikdy jsme ho neměřili ani nevážili :wink: Ale dnes tam jdu, tak ti ho aspoň změřím.
Sjezd se plánuje, ale doprava je to nejhoší... Snad se nám povede ukecat tatrovka z rukou. Hlavní problém pak bude, kdo to zaplatí :?
A ohledně materiálu.... Mno skus se poptat po topolech. Duby velkých rozměrů budou pekelně drahé a k nesehnání. Topol o solidních rozměrech se dá sehnat. Teda aspoň u nás.
Někde jsem dokonce potkal článek, že vyráběli z borovicového kmene, ale nespomenu si kde.

Rab a spol: tohle fakt patří do jiné diskuse....
Post Reply