Brigantina

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

PeZ
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: u Řípu a Labe - Štětí
Contact:

Post by PeZ »

Chyba je, dělat brigantinu jako pexeso - přinýtovat všechny čtyři rohy destiček - pak vznikne při překrývání destiček segmentový kyrys potažený kůží. Funkční brigantina ve skutečnosti vypadá jako šupinová zbroj dělaná naruby - dvě strany destiček jsou přinýtované dvě strany jsou volné pro překrývání. Aby destičky lépe držely na podkladu, jsou kratší destičky přibližně uprostřed přichyceny dalším nýtem - čárymáry fuk - trojúhelníkový vzor na druhé straně.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Pro to ranější období to opravdu bylo nýtované na všech čtyřech rozích.
Je to třeba i na bronzové soše sv. Jiří, co je na Pražskéím hradě. Datace je myslím 1373. Pár dalších vyobrazení je v Klučinovi.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Kombinovaná zbroj na soše sv. Jiří zrovna moc pexeso nepřipomíná - doporučuji nastudovat v detailu - teď je myslím ještě možnost prohlédnout si ji zblízka vedle na výstavě Příběh Pražského hradu. Nicméně není to ani brigantina.

Jinak to co v Klučinovi je, jsou plátové kabátce - alespoň v tom starším jsou plátové kabátce z Visby (1361), dívám se na ně - mám tu fotky originálů ve stavu v jakém je našli a do jakého byly rekonstruované. Přímo pexeso to nepřipomíná - lamely jsou ve většině případů obdélné a podlouhlé, řazené někdy vertikálně , někdy horizontálně. Na většině zbrojí je použito několik druhů různě velkých lamel, které se ale často překrývají - jak v horizontálním tak vertikálním směru. Lamely jsou ale často uchycené i více než čtyřmi nýty - některé jsou na podkladu uchyceny po celé ploše šesti nebo i více nýty (velké dílce třeba i devíti aj.). Nicméně pokud nejsou nýtované k sobě zajistí nějakou tu elasticitu podkladový materiál - kůže.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jinak jak jsem řekl - z hlediska plátových kabátců a brigantin je asi nejlepší a co se fotografií originálů týče nejnadupanější věc: B. Tordeman, Armour from the Battle of Wisby 1361, Upsalla, 1939. Vyšlo to ale tuším před časem znovu.
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Co se týče brignatiny od Visby, podle ní jsem si dělal svou první zbroj. Abych se vyhnul problémům s podélnými lamelami, nahradil jsem je (doloženými) obdélníkovými, které jsem nýtoval ve všech rozích, ale tak aby se nepřekrývaly. V pase jsem je musel zmenšit a nýtovat jen nahoře, abych se v tom mohl ohnout, ale celkem to fungovalo. I když moc LH to nebylo :)

Co se týče 15kových brigantin nelepší jsem viděl jen na fotkách od Company of St. George (a skupin kolem nich). Přidám pár obrázků, snad pomohou:

Image
Image
Image
Last edited by Mrkvoslav on Wed 26. Apr, 2006 16:25, edited 1 time in total.
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Ve rubrice "Vrcholny stredovek" jsou ve foru "Zbroje vrcholneho stredoveku" nejake nove fotografie brigantin z pocatku 14. stoleti. Dekuji timto Müschovi za jejich umisteni.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

Chtěl bych se optat, zda se u brigantýn z 15.stol používají spíše železné nýty popřípadě měď. Mám brouka v hlavě vyrobit si ji coby vybavení střelce z kuše chráněného pavézou. Máte někdo zkušenost ji nosit v kombinaci s drátěnkou. Zda je to vůbec možné. Už jsem na to párkrát narazil, ale zdá se mi zbytečné dávat pod brigantýnu drátěnku.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Dávat pod brigantinu drátěnku není vůbec zbytečné :wink:
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

rabi wrote:Chtěl bych se optat, zda se u brigantýn z 15.stol používají spíše železné nýty popřípadě měď. Mám brouka v hlavě vyrobit si ji coby vybavení střelce z kuše chráněného pavézou. Máte někdo zkušenost ji nosit v kombinaci s drátěnkou. Zda je to vůbec možné. Už jsem na to párkrát narazil, ale zdá se mi zbytečné dávat pod brigantýnu drátěnku.
Az te vezme na bitve nekdo palcatem pres pupika, hned poznas, proc je fajn mit na dratence i brigantinu. :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

No výborně, nesjpíš tahle kombinace se dá unést a být dostatečně pohyblivý. :lol: A jak je to s těmi nýty? Vyhovovala by měď?
Chico

Post by Chico »

Ahojte,

ta brigantina od St. George ma zaujala a popravde po nej poskulujem, ze by som sa ju mohol pokusit spravit. S pasiarinou (platnerstvim) vsak osobne skusenosti nemam, takze aspon co to mam z vasej konverzacie. Neviete mi ale poradit aky plech by som na to mal pouzit? Ked hovorite ze u vas v Cechach sa takemuto niecomu venuje len par ludi, u nas je vyrobcov brigantin menej ako stromov v Tatrach. :) Neviete mi poradit aky hruby plech by som mal pouzit? Hlavne je aby sa mi to pri prvom zasahu nepoprehybalo. O ochranu sa mi postaraju este wams a kruzkovka pod tou brigantinou, takze nejako prehnane hrube to zase byt nemusi.

Inak v Osprey Italian militiamen (myslim, ze cca. 1300 - 1500) je velmi pekny obrazok rovnako cervenej brigantiny, no pliesky su tvarovo aj prichytenim uplne nieco ine. Doporucujem mrknut.
Chico

Post by Chico »

Práve že to môže byť problém. Potreboval by som zadať majstrom aký plech a akú hrúbku majú vyrezať, no neviem aká je cca. spodná hranica, kedy už je plech len okrasa na stenu a neplní svoj účel. Rozmýšlam, že by som použil 1 mm hrúbku, no keď sa lamely prakticky prekrývajú, neviem, či to nie je zbytočne hrubé. Keď ešte pod tým budem mať ďalšie veci... Ide mi len o to, aby sa lamely neohýbali pri každom údere.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

lamely v brigantinách, aspoň ty co jsem měl možnost osahat-byly proměnné síly, na jedné straně měly třeba 1,5 mm a ke druhému kraji, tam kde se překrývaly, byly vyklepány pomalu do "ostří".
Chico

Post by Chico »

Ahojte,

neviete mi niekto skúsený pomôcť? Potreboval by som vedieť približný váhový pomer brigantíny (cca takej ako maju v Saint George - cca., podľa toho, kto má akú) a plátového kyrisu (komplet až pod rozkrok). Všetko by to malo byť smerované na 15. stor. Neviem presne na čo sa mám zamerať, pretože u mňa je rozhodujúca skôr váha brnení. :)
Mac
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mac »

Chico wrote:Ahojte,

ta brigantina od St. George ma zaujala a popravde po nej poskulujem, ze by som sa ju mohol pokusit spravit. S pasiarinou (platnerstvim) vsak osobne skusenosti nemam, takze aspon co to mam z vasej konverzacie. Neviete mi ale poradit aky plech by som na to mal pouzit? Ked hovorite ze u vas v Cechach sa takemuto niecomu venuje len par ludi, u nas je vyrobcov brigantin menej ako stromov v Tatrach. :) Neviete mi poradit aky hruby plech by som mal pouzit? Hlavne je aby sa mi to pri prvom zasahu nepoprehybalo. O ochranu sa mi postaraju este wams a kruzkovka pod tou brigantinou, takze nejako prehnane hrube to zase byt nemusi.

Inak v Osprey Italian militiamen (myslim, ze cca. 1300 - 1500) je velmi pekny obrazok rovnako cervenej brigantiny, no pliesky su tvarovo aj prichytenim uplne nieco ine. Doporucujem mrknut.
Ahoj, zkus pérovou ocel 14 260, prodává se po tabuli 2x1m. Kdyby jsi pak našel u vás kalírnu a zakalili by ti to, tak by to bylo úplně ideální. Optimální kalení u 1,0mm je cca 45 Rc. jestli by jsi to nechal ve stavu jako po koupení, tak taky dobrý, na ohyb to vydrží stejne jako asi 1,5-1,8 normálního plechu. Tenčí mat. bych asi nekupoval, měl bych obavu z proříznutí vrstvy po zásahu nad a pod plechem.
S pozdravem Mac
Post Reply