Nápoje

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Calarien se sice skvěle obhájila sama, ale přesto - trochu tolerance, pánové, prosím :wink:
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

dyt v pohode... ve svetle tech doplnujich informaci to beru...

sem enem obycejne vesnicke sprostak.... jak ja muzu tusit ze jsou i jiny statistiky...
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

rab wrote:Calarien se sice skvěle obhájila sama, ale přesto - trochu tolerance, pánové, prosím :wink:
Proč? Uveď prosím jediný důvod, proč nevyjádřit nesouhlas či nespokojenost. Můžeme samozřejmě diskutovat o formě.

Ad vyznění práce a objektivita: můžeme zahájit obsáhlou diskusi, mám to téma celkem rád .-) Nevím ale, jestli je zde to nejlepší místo. Jinak musím říci, že jsem svůj názor na práci nezměnil, a to hlavně kvůli vyznění textu - mám z něj totiž pocit, že se snaží tvářit "vědecky a objektivně", což, i dle vyjádření autorky, nesplňuje. Když to srovnám s kvalitativními studiemi v psychologii (ke kterým má metodologicky IMHO nejblíže), je ten rozdíl markantní.
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Calarien: Předpokládám, že obsah a forma práce vychází ze zadání školy.
Nehraje mi tu ale ten fakt, že každý z 23 dotazovaných se zařadil do jedné ze 3 nabízených kategorií/skupin a přesto je v závěru věta: "Část výzkumu týkající se konzumentů ukázala, že mezi výrazné spotřebitele tohoto nápoje patří lidé sdružení do okrajových komunit společnosti, jakými jsou především železní a dřevění šermíři, příznivci fantasy a living history kultury a též vyznavači předkřesťanských náboženství Evropy."
Tento závěr mi přijde poměrně zavádějící, protože zevšeobecňuje názor bez jakýchkoli důkazních materiálů. Jak víme -bez řádného průzkumu-, že na každých 20 šermířů- konzumentů medoviny nepřipadá např. 200 důchodkyň konzumujících tento nápoj se stejnou chutí a třeba i častěji?
Viktorie
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

A já se marně snažím vysvětlit, že ti to neberu, ale ten text tak nevyznívá :) . Není to kritika tebe, nebo zaměření tvojí práce, ale jen a pouze zprávy a jejího vyznění. Ber to prosím jako impluls k dalšímu rozvoji :)
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Seminární práce o medovině

Post by Björn Hundolfr »

Píšu seminární práci na téma Medovina (historie, výroba, druhy a všecko okolo toho) tak mě napadlo, jestli by jste měli zájem kdybyhc to nějak pěkěn zesumíroval a zkusil to tu protlačit na web. Napadlo mě, že by se to teoreticky mohlo dát do kategorie Každodennost nebo tak něco.
Co myslíte?

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já myslím že když se ti to podaří vyplodit ve stavu aby z toho byl použitelný článek, tak se to sem dá určitě hodit.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Prosba

Post by Björn Hundolfr »

Chtěl bych poprosit všecky milovníky zlatého kvašeného moku zda-li by nebyli ochotni mi poskytnout své recepty.
Stačí mi jen přísady a následné vaše hodnocení, pokud přidáte i průběh výroby budu velmi rád!
Snažím se sehnat co největ databázi druhů medovin.
Bez mučení se přiznávám že jsem pořádně nepročetl toto forum ale nebojtge se vše příjde. :wink:
Tak tedy ještě jednou, všechny Vás prosím zda-li by jste mi nezaslali vaše recepty do pošty nebo na email pavek@fun4you.cz
Budu Vám za to moc vděčný a u každého receptu bude uvedeno vaše jméno nebo nick (pokud si to budete přát a uvedete ho)
Všem moc děkuju za pomoc v mé práci

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

A tu knihu o medovině od Dupala máš??? To je docela obsáhlé a zajímavé dílko, které vřele doporučuji...

http://www.kosmas.cz/knihy/123444/kniha-o-medovine/
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

No nemám :(
Snad se mi ji povede sehnat někde za rozumný peníz nebo líp na netu zdarma :evil:

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Rauco, ty jsi magor :) . Nemáš literaturu ani moc informací a chceš po ostatních, aby se snažili. Ty pak uděláš Ctrl+C a Ctrl+V, zedituješ to a podepíšeš se. No to je pakárna na n-tou. Takhle ne. Napiš článek o medovině ze všech informací, co máš, prohledej knihovnu a internet, sežeň recepty, zveřejni to - a když výsledek bude stát za to, tak ti lidé rádi pošlou své recepty a postřehy na doplnění. Ale jinak budou mít tohle téma IMHO na háku, nemáš ještě pověst znalce ani článkaře, tvoje snaha vidět není, IMHO na to jdeš blbě...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Netvrdil jsme že se pod to podepíšu ono je fakt že toho není moc na koukání, ale myslím že informací mám kupu a hlavně z angličtiny tak překládám a překládám a neboj všechno mám povolený od majitelů :wink: tak jsem doufal že k tomu budu moc přidat i Vaše zkušenosti, ale nikoho nenutím :wink:
A s tím že to skopíru, ono to ani jinak nejde když je to něčí recept, tak se musí kopírovat a jak jsme napsal, nepodepíšu pod to sebe ale majítele :wink:

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

#-o :-k [-o<
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Nedá mi to a taky si přiložím, protože někteří mí známí si s medovinou docela hrajou a kvasí různé podivné přísady :badgrin:

Rauco, chlape, prosté shrnutí receptů je na houby. Když odhlédnu od toho že dotaz http://jyxo.cz/s?q=medovina+recept&d=cz ti vyblije asi tak bambilión stránek s dalším bambiliónem receptů, tak:

a/ pokud nekvasíš v laboratorních podmínkách, bude výsledek pokaždé maličko odlišný. Není to receptem, je to třeba jinou kvalitou medu nebo přísady.

b/ podobně jako do domácího vína můžeš dát do medoviny doslova cokoliv, za podmínky že to je buďto aromatické a/nebo to obsahuje dostatek štěpných cukrů.

Obecně je tvoje aktivita sice bohulibá, ale přínos pouhého sbírání receptů rovná se IMHO nule. Nenulový by byl přínos pokud by jsi v rámci třeba seminární práce popsal optimální teplotu pro prokvašení té a té směsi na základě vlastního experimentu, nebo porovnal oblíbenost přísad na Ukrajině, ve Švédsku atd. na základě statistik prodeje alkoholu atd.

Vím že jsem zlý, ale ve shodě s Kainem tvrdím že receptů je všude plno a tvůj dotaz ve mě nevyvolává potřebu sdělovat jen tak na potkání další :roll:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Boza: Ne zlí nejsi jen poukazuješ na věci které vím, o kterých jsme do té práce psal. Uvod je celý o medovině, tzn historie, legendy, pozitivní vliv, teoretická výroba medoviny (která je rozdělena do několika částí) degustace atd.
Je mi jasné že nikdy nebude medovina stejná, jelikož ani med není nikdy stejný

Code: Select all

Prvním krokem při výrobě kvalitní medoviny je výběr vhodného medu a jeho zpracování. V České republice je k dostání mnoho druhů medu (lesní, lipový, akátový, luční, řepkový, …) které se od sebe odlišují chemickým složením, což nám umožňuje dělat pokusy v jejich míchání s přísadami.
A jak se zmiňuješ o různých medovinách tak i na tom pracuji, mám návody z Dánska, Anglie, Slovenska, JAR, a několik českých. Tuto skupinu bych rád rozšířil.
No možná vám to nepříjde jako důležité, ale mě docela ano. Pokud hledám insipraci a něco následně vymyslím, podívám se do te práce a zjistímn že už se někdo pustil stejnou nebo podonou cestou jako já a vím co přibližně očekávat. V tom mi příjde ta výhoda.
Nebo prostě vyhledám v těch receptech co je mi mému srdci nejblíž a pokusím se tomu co nejvíce přiblížit i když vím že to nikdy nebude ideální.
Nuže mužeme toho nechat ať ot tu zbvytečně nespamujeme. Já holt tu práci musím dodělat a nejspíš jinak než jsme si to ze začátku představoval ale budiž. :|
Přeci jen kdyby se někomu chtělo se pochlubit budu velmi rád.
EDIT: nyní se mi povedlo získat povolení na použití receptů z Australie

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
Post Reply