Nápoje

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Bublinky vyštěrkej a přelij do dobové láhve. :lol: Na konzervační látky se vykašli.

LH bude, když si to vyrobíš. Spíše jsem myslel jako určitu alternativu - co cheš nabídnout na akci k prodeji dětem a abstinentům, když zároven musíš dodržovat pitomé hygienické normy.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Jo, v pohodě. Jen jsem chtěl vědět jestli je to ono.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Rabovu knihu o medovině jsem nedávno sehnal, ale ještě ji nepřečet. Ale teď jsem narazil na jeden kratší návod na jiném diskusním serweru.

http://www.forum.armaferre.org/viewtopic.php?t=41
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by luinien »

tenhe navod znam z nejakych stranek, jen si vzpomenout odkud...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Mimochodem, medovinu zjistili rozborem z honosných halštatských nádob. Kotle+picí servisy, tehdejší velmoži si asi nežili špatně:) (Citaci k tomu nemám, ale říkal mi to M.Golec, který se tím obdobím zabývá)

A když jsem u rozborů, sice to sem nepatří, ale z tuším z Francie je z laténu nádoba, ve které byla směs březového dehtu s voskem, napadá někoho na co to mohlo být?
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

mohlo by to být lepidlo, nebo nějaké mazadlo
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Mazadlo nejspíš ano, ale na co? Lepidlo se mi vzhledem k vosku nezdá, ten moc nelepí. Mám dojem, že v Ohněm a mečem se píše o mazání dehtu na rány, třeba je to něco takového?
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Hmmm, vyzkoušíme, uvidíme :biggrin:
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Tak mě zase jednou přepadla tvořivá nálada a kupodvu jsem se nacházel v našem viném sklepě. Co asi mohlo vzniknout...
Vymrazil jsem 2 litry vína s tím, že výtěžnost je zhruba 0,5 litru koncentrátu po vymražení a 1,5 litru ucházejícího viného střiku.
V koncentrátu jsem určil orientačním měřením 25% alkoholu... Konzistencí to připomíná spíš likér, než víno a chuťově je to jemně nasládlé s výraznou vinou kyselinkou, ale velice příjemné :biggrin:
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Na jaké teplotě jsi to vymražoval?
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Vrazil jsem to do normálního mražáku a nechal jsem to tam tak tyden...
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Zase jeden z návodů na medovinu. Není sice někde LH :oops: Ale pre inspiraci

Medovina

Podle množství vody použité na 1 l panenského medu se rozlišují tyto typy medovin:

1. jedenapůlnásobný 1 objem medu + 0,5 objemu vody

2. dvojnásobný 2 objemy medu + 1 objem vody

3. trojnásobný 3 objemy medu + 2 objemy vody

4. čtyřnásobný 4 objemy medu + 3 objemy vody

Vodný roztok včelího medu se má vzhledem k malému obsahu dusíkatých sloučenin obohatit amonnými sloučeninami (chloridem nebo uhličitanem amonným v množství 20-30 g na 100 l roztoku). Vhodné je i použití dihydrofosforečnanu amonného v množství 30-50 g na 100 l roztoku.

Příznivé je rovněž okyselení roztoku kyselinou mléčnou nebo citrónovou. Větší kyselosti lze dosáhnout přirozeným způsobem, a to přídavkem ovocného moštu místo vody v množství 30-50 %. Tak připravujeme ovocné medoviny.

Medoviny se upravují kořením, bylinami a chmelem. Jako přísady se přidává na 100 l roztoku: 20-30 g skořice, 10-20 g hřebíčku, 10-20 g zázvoru, 20-30 g kořene kozlíku lékařského, 100-200 g čerstvého listí celeru (natě), 30-50 g bobulí jalovce, 3 tyčinky vanilky, 50 g máty peprné, 20-50 g růžových plátků, 50-100 g šípků, 50-100 g citrónové nebo pomerančové kůry. Tyto přísady se přidávají v různých kombinacích nebo jednotlivě. Přísady se vloží do malého sáčku, vaří se v malém množství roztoku a odvar se vlije co celé směsi.

Chmel se přidává do roztoku v množství 100-150 g na 100 l. Chmel se rovněž vyvařuje v sáčku v nevelkém množství roztoku a odvar se přidává do směsi.

Kvašení se provádí s použitím čistých kultur kvasinek při 15-25 C . Při výrobě těžkých medovin se používá kvasinek Malaga nebo Madeira. Po ukončení kvašení se medovina stáčí a podrobuje dozrávání při teplotě místnosti 10-15 C. Doba dozrávání lehkých medovin (čtyřnásobných) je 1 rok, těžších (dvojnásobných, trojnásobných) 2 až 4 léta, zatímco dozrávání jedenapůlnásobné medoviny trvá 5 až 10 let.

Nevařené medoviny

Nevařené medoviny se získávají smícháním panenského medu s vodou za chladu nebo za mírného zahřívání. Tento způsob vyžaduje vysoce kvalitní druhy medů, které mají lahodnou vůni a chuť, jež by se zahříváním roztoku odstranila.

Vařené medoviny

Vařené medoviny se vyrábějí vařením medu s vodou. Nádoba se naplní medovým roztokem do 2/3 výšky a mírně se vaří. Po dobu vaření je nutno odstraňovat pěnu spolu s nečistotami. Vaření trvá tak dlouho, až se pěna přestane tvořit.

Bernadinská medovina

1l medu, 2l vody, 1,5 g chmele, 0,5 g fialkového kořene a růžové silice podle chuti. Doba dozrání je 1 rok.

Litevská medovina

1l medu, 1l vody, 3 g jalovcových bobulí a 2 g květu bezu. Doba dozrávání 4-6 let.

Polská medovina (ruská medovina)

1l medu, 2l vody, 3 g chmele, 14 g čerstvého rybízu, 0,5 g kozlíku lékařského. Doba dozrávání 2-3 roky.

Královská medovina

1l medu, 0,5 l vody a 3,5 g chmele. Vaří se velmi krátce. Doba dozrávání 5-10 let.

Kastelánská medovina

1l medu, 0,5 l vody, 1,5 g chmele, kousek vanilky a 4 g čerstvé celerové natě. Směs se povaří velmi krátce. Doba dozrávání 5-10 let.





Ovocné medoviny

Ovocné medoviny vařené i nevařené se vyrábějí tak, že se část vody nahradí ovocnou šťávou. Ovocné medoviny snadněji kvasí a lépe se čiří. V 10l ovocné medoviny mají být 2-3 l moštu.

Malinová medovina

Do demižónu se vlije 1l medu, 0,75 g šťávy z malin a 1,75 l vody, pak se přidají kvasinky Malaga nebo Tokaj a 3 g amonné soli jako živiny a demižón se uzavře kvasnou zátkou. Kvašení má probíhat při teplotě 18-20 C po dobu 2-3 měsíců. Po uplynutí této doby se medoviny stáčí do jiné nádoby a podrobuje se 4-5 měsíců dozrávání. Vyčiřená medovina se stáčí do lahví.

Rybízová medovina

Na 1l medu se odměří 0,5 l moštu z červeného rybízu, 0,15 l moštu z černého rybízu a přidají se kvasinky Malaga nebo Tokaj a 3 g amonné soli jako živiny. Jestliže se k medu přidává pouze červený rybíz, dává se rybízového moštu 0,65l. Demižón se uzavře kvasnou zátkou. Kvašení má probíhat při teplotě 18-20 C po dobu 2-3 měsíců. Po uplynutí této doby se medoviny stáčí do jiné nádoby a podrobuje se 4-5 měsíců dozrávání. Vyčiřená medovina se stáčí do lahví.

Litevská medovina

Na 1l medu se odměří 1l etylalkoholu, 2 kousky skořice, půl vanilky, polovina muškátového oříšku, 12 květů hřebíčku, 1-2 kousky zázvoru nebo pomerančová kůra. Koření se vaří v 0,5 l vody, až se voda odpaří na množství 1 skleničky vývaru. Med se míchá na ohni do slabě červené barvy, odstaví se a přidá se etylalkohol a odvar z koření. Po zchlazení se filtruje přes plátno a plní rovnou do lahví.

Angreštová a višňová medovina

Na 1l medu se odměří 0,5l moštu, 1,8l vody a po smíchání se přidají kvasinky Malaga nebo Tokaj a 3 g amonné soli jako živiny a demižón se uzavře kvasnou zátkou. Kvašení má probíhat při teplotě 18-20 C po dobu 2-3 měsíců. Po uplynutí této doby se medoviny stáčí do jiné nádoby a podrobuje se 4-5 měsíců dozrávání. Vyčiřená medovina se stáčí do lahví.

Až si to tu pročtete můžete mně klidně zabít :wink:
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Hrncirka wrote:Doporučuju vaší pozornosti knihu:

Bylinná piva
autor: S. Harrod Buhner
Nakladatelství: Volvox Globator 2002
Cena: 499.00 Kč
Počet stran: 455
Vyšlo: 05.12.2002
Anotace knihkupectví Hledající: autor s entuziazmem léčí poezii a krásu dávného kvašení a dělí se s námi o řadu receptů na výrobu posvátných a léčivých piv
(autor je Brit a jde prý hlavně o keltské recepty ze spousty surovin, které u nás byly nejspíš docela domácí - třeba kopřiva, meduňka nebo jalovec? a hromady dalších ...
Už tu dřív padlo že není příliš sehnatelná. Tak momentálně je tahle kniha k dostání v Levných knihách, za celkem sníženou cenu 119,- korun českých. Není špatná, i když se nejedná o piva v dnešním slova smyslu, spíš o různé bylinné "kvasy", a to i z tak zvláštních zdrojů jako je smrkové jehličí.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Nevím, kde je chyba, ale pořád se mi nedaří medovina. Možná na to mám v bytě moc chladno. Pár lidí tu tuším psalo, že medovinu úspěšně vyrobili - neměřili jste náhodou teplotu v místnosti?
Post Reply