Nápoje

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

e) zamrazování - ozázka je, nakolik je to LH pro ranný středověk :c) a zda raději neudělat kolonu a pak si to namíchat :c) Že bych totiž zrovna měl pít ten kvas...

nevím ale teď mě napadla. Ty keramické čutory co máme repliky... co takhle nalít v zimě do nich a potom vrazit do ledu... samozřejmě jen trochu, aby neruply. Možem to zkusit a uvidíme co z teho bude.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Bozha wrote:Ad pivo: děda byl celý život pivovarnický sládek, bohužel před rokem zemřel. Ale mám ve sklepním skladu knížku o pivě, zkusím se po ní podívat.
Nu, při exkurzi do sklepa jsem zjistil že to není knížka o pivu, ale o chlebu (holt chleba jako chleba 8) ). Jmenuje se to Ukrojte si u nás, napsal Josef Staňek a je to monografie o chlebu, hodně čerpá ze Zíbrta a Wintera. Nicméně, cituji:
...Zároveň se (na Rusi) v každé domácnosti černý chléb používal k přípravě osvěžujícího a sytícího nápoje, chlebového kvasu. Chlebový kvas pro svou výživnost byl nazýván také tekutým chlebem. Už od pradávných dob byl připravován po celé zemi v tak hojné míře, že byl přímo označen za národní nápoj.
Tento slovanský, nebo též ruský kvas, příjemně nasládlé chuti a plné vůně, velice osvěžující a zároveň posilující, byl připravován v několika druzích. Obyčejně z vody, žitné mouky a ze stejných dílů ječného a žitného sladu. Pak po mírném zahřátí se přidával kvásek a směs se nechala zakvasit. Jiný ruský kvas se připravoval ve velkém hrnci, ve kterém se přivedlo do varu asi 25 litrů vody, do které se přidalo 400g žitné mouky, 400g žitného sladu a 800g tence nakrájeného žitného chleba. Po převaření se nechal ustát a vychladlý se přečerpal do jiné nádoby, kam se přidalo 600g cukru a kousek kvasnic. Když se cukr a kvasnice rozpustily, kvas se slil do lahví a za 3 až 4 dny ho bylo možno pít. Chudší lidé svůj kvas dělali pouze z krajíců žitného chleba, které nechali ve vodě rozpustit a zakvasit. V každé domácnosti bývala nádoba, ve které se takový kvas připravoval a kde každá spotřeba byla ihned doplňována chlebem a vodou. To byl takzvaný hnědý kvas. Bledý kvas, který obsahoval hodně kyseliny uhličité a proto také hojně pěnil, byl nazýván obilným šampaňským.
Takže nezapomeňte skovávat tvrdý žitný chleba :-) A můžete to zkusit :twisted:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Bozha - super, sice když se ti v krku vzpříčí kůrka při pití :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Samozřejmě si dělám prdel. Bylo by zajímavé, kdyby se na takový kvas používaly speciální nádoby, protože pak by se dalo přehrabat ve VM keramice a třeba by se nějaká paralela našla (tedy pokud už to někdo nenašel a já už jen plácám nesmysly).
Jinak todle už je alespoň návod, někdy bych to i zkusil.

Procenta - myslím, že moderní kvasinky zvládnou něco přes 16. Historické to určitě není, já tím jen myslel to, že ne každa 15ti procentní medovina musí být šmejd. (Jde jen o to zvýšit rezistenci vůči alkoholu a oddálit tak smrt alkoholových kvasinek).

Ledování. Čistě teoreticky si myslím, že větší efekt dosáhneš u nádoby se širokým hrdlem! Nějaké vědro např.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ohledně piva doporučuji Josefa Staňka - Blahoslavený sládek - historie vaření piva od starověku po 19.st. se zaměřením hlavně na Čechy a okolí.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Pampalíny: souhlasím ohledně toho většího hrdla. Dělat to v čutoře by bylo docela na nic...

A ta medovina nebyla nic moc... Proto sem se o tom zmiňoval. Ne vždy platí, že čím víc alkoholu to má, tím je to lepší :biggrin:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No mně děsí už jen samotné názvy těch piv, pěkně teplé by se to mohlo stát pivařovým nočním běsem :badgrin: Ale jestli se k tomu dostanu podívám se na to. Ten mnou výše proklamovaný Sládek se zabývá především klasikou, ale jsou tam i informace technické (recepty) nebo i praktické (doprava, zásobování, provoz šenků, kontroly mír aj. i když spíš v gotice a vejš) či věci typu konkurenčních bojů pivovarů, cechů, půtek o piva apod.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Mě se ty názvy naopak nesmírně zamlouvají... :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Hrncirka: Dá se ta kniha koupit normálně v knihkupectví, nebo se musí někde objednávat?
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

To by chtělo OH ohříváček na pívo :mrgreen: :biggrin: :badgrin:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nic, pilo se samozřejmě teplé i studené, já jen že kombinace těch piv co jsi tu uvedla a jejich ohřátí by mně asi zabila :?
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Zoone zkus toto. nemám čas tak sa tam mrkni. třeba aj pre ostatní.
http://www.volvox.cz/shop/shop.cgi?c=review
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

JARWIKS wrote:Zoone zkus toto. nemám čas tak sa tam mrkni. třeba aj pre ostatní.
http://www.volvox.cz/shop/shop.cgi?c=review
Asi jsi myslel toto: http://www.volvox.cz/knihy/mandragora/m ... p#posvatna
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Bozha ano to je to co jsem hledal a myslim, ze Hrncirka myslela to same.-
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Kniha o medovině
Libor Dupal
Nakladatelství Maťa

Image

Nápoj starých Čechů opět mezi námi! Historie, mýty, výroba, legislativa - seznamte se blíž s lahodnou "popelkou" mezi kvašenými nápoji...
Nové, doplněné vydání. Cena 238 Kč
P.S. Mohu jedině doporučit!
Viz http://www.mata.cz/detail.asp?cislo=123444
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Objednáno: Sice mi to furt nabízelo (od stejného autora) i knihu o marihuaně :? , ale spokojil jsem se s medovinou a Dalimilem. :biggrin:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Začátkem září tady proběhla zmínka o ukrainském kvasu. Pampalíny to doporučoval jako téměř OH pitivo. Moje žena teď něco takového dovlekla domů, nicméně nejsem si jist zdali je to to samé. Jsou to asi 1/2 l petflašky a obsah je sice vcelku dobrý, nicméně s bublinkama a rozhodně nealkoholický. Jo a v několika příchutích. Což mi trošku nekoresponduje s tím "stylovým nápojem". Takže jak to tedy je? - Pampalíny?
Post Reply