Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by Knecht »

no pokud neumíš německy, aspoň si prohlídneš obrázky :)
Tak mi to připomeň před akcí.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kaput
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 110
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava-Praha

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by Kaput »

Tohle jsou dřevěné naběračky nalezené v Německu při výzkumech na slovanském hradišti Oldenburg/Starograd. Dávám to tu pro inspiraci pro výrobce ze dřeva nebo kdyby si někd chtěl sám udělat lžičku a hledal nějaký vzor. Mi osobně hlavně ta vlevo přišla spíš jako lžička.
http://img28.imageshack.us/img28/7137/oldenburg.jpg
RelPel
Nováček
Nováček
Posts: 20
Joined: Mon 05. Apr, 2010 13:31

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by RelPel »

Pekný deň.

Mám doma nejaké čeľuste z jeleňa a srnca (je toho plná krabica) a tiež lebku z jeleňa. Dalo by sa z toho spraviť niečo užitočné? Napadlo ma spraviť ihly, stylus na písanie do vosku alebo ihlicu do vlasov. Máte ešte nejaké nápady? Mám aj nejaké kly z kanca, čo sa dá spraviť z nich?

Vopred ďakujem.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by Knecht »

Vzhledem k umístění dotazu do RS předpokládám, že ti jde o RS výrobky? Tam toho z čelistí asi moc nebude, podle mě to není nijak extra vhodná kost na zpracování. Podobné to bude s těmi kly, krom hrdinských volovin na krk z toho taky není moc co vymyslet pro tohle období (ani s těmi na krk to nebylo tak slavné). Víc by se daly využít pro některá pravěká období.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
RelPel
Nováček
Nováček
Posts: 20
Joined: Mon 05. Apr, 2010 13:31

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by RelPel »

Aha, ďakujem.

A máš niečo konkrétne na starovek alebo pravek?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by Knecht »

Tak třeba v době bronzové se z kančích klů vybrušovaly jakési malé nožíky - to se zrovna chystám zkoušet, docela mě totiž zajímá co takový nožík dovede. Kly jsou dost křehké, takže to nejspíš nebude nic extrémního, je taky možné, že je to špatná interpretace nálezu a to mě právě zajímá.
Z Nižné Myšli jsou taky nálezy známých "kostěných pancířů" kde jsou z klů složené ramenní díly - o reálné funkčnosti těchhle zbrojí mám ale určité pochybnosti. Dost možná šlo spíš o ozdoby než ochranu.

Je zvláštní, že navzdory své atraktivnosti se kančí kly až tak často nenajdou ve formě amuletů a ozdob (ačkoli samozřejmě takové taky jsou). Mám čím dál silnější dojem, že se snažíme vidět v pravěku, ale i raném středověku a dalších obdobích mnohem větší "divošství" než tam ve skutečnosti bylo, tehdejší lidé zřejmě byli vždy podstatně "kulturnější" než si dnes myslíme, nebo chceme myslet. Máme romantické představy o indiánovitých "pralidech" ověšených zuby a drápy šelem a křepčících kolem ohně; máme představu o křečovitě pohanských Slovanech a krvežíznivých Vikinzích a snažíme se tyto představy vtisknout i do toho, co v LH vytváříme a ztělesňujeme. Pro každé období nebo kulturu se vytvoří určitý LH-úzus a lidi ho více či méně vědomě následují. Mají hotovou svou "postavu" a jen ji naplňují jednotlivými dobovými předměty a prvky tak, aby danému úzu odpovídala, zatímco by tomu mělo být naopak - spíš by z předmětů a prvků tehdejšího života měla vyrůst ona postava.
No nic, to jsem si tak trochu zafilosofoval :) Máte mě včas zarazit.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by Pampalíny »

nožíky, mám pár zlomených kousků, mohu ti je na pokus poskytnout...


ale moc tomu nevěřím, ty zuby jsou poměrně křehké a mimo krájení medu asi moc nesvedou
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by Knecht »

Na pokus jsem od tebe už jeden koupil. Na nic jiného se mi stejně nehodí, takže buď z něj bude nožík, nebo úlomky.
Já bych si dovedl představit, že by takový nožík mohl zvládat třeba řezání masa, samozřejmě opatrným přímočarým tahem, zapáčením do boku by asi hned rupnul nebo se vylomilo ostří. Což je taky hlavní nemoc kamenných čepelí.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by melkel »

Mám pocit, že jsme to už probírali, ale nemohu to najít, takže se zeptám znovu:
netušíte někdo, čím se zavíraly konce parohových schránek (typicky ty trojrohé solničky)? Určitě to nebylo kusem kůže přilepeným chemoprenem, řekl bych :-) Já používám dřevěné vložky, vsazené do konické drážky, které drží bez lepidla. Nemohu najít žádnou fotku nálezu zboku.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by Knecht »

S největší pravděpodobností dřevo - někde byly myslím i jeho zbytky a také se na řadě schránek zachovaly otvory pro drobné hřebíčky, kterými byla dřevěná záslepka upevněná (někdy včetně hřebíčků; viděl jsem železné i bronzové). Osobně jsem používal dřevo přilepené klihem (plus přibité těmi hřebíčky) a plně se to osvědčilo - jak v RS na sůl, tak u kozáků na střelný prach (u kozáckých natrusek ale bývají někdy záslepky přímo parohové, nebo aspoň parohovou destičkou překryté)
Například jedna z mikulčických trojcípých schránek má ještě napříč provrtaný ten horní cíp poměrně velkým otvorem - jako kdyby byla zátka ještě jištěna kolíčkem naskrz.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by melkel »

OK, díky moc. Takže to dělám v podstatě dobře, jen to ještě mohu jistit hřebíčkem.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by Knecht »

Jo, přesně. Spíš si nejsem jistý vhodností parohových schránek na vaše období, znám je nejpozději tak z desátého (teda od nás), ale je fakt že hmotnou kulturu 11.12. století nemám tak namáknutou (taky se u nás zrovna moc nekope)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by melkel »

Ta 11. a 12. je u nás z hlediska drobných hmotných předmětů hnusná díra, to je pravda. Vzhledem k tomu, že například hřebeny se mezi 10. a 11. nijak kontrukčně nezměnily, beru to jako rozumnou licenci. Rád se nechám poučit o opaku.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by Knecht »

Ono to může být i tím, že zatímco řada osídlení z 9.století zanikla, ta pozdější už v přemyslovském státě přetrvala a jsou dnes převrstvena a nebo úplně zničena staletími další městské zástavby. Plus v té době už prakticky kompletně mizí větší hrobová výbava, takže další zdroj v háji.
Ale je fakt, že cíleně se toho na 11-12 kopalo vážně dost málo.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj

Post by KŘIŽÁK »

Ohledně výrobků s kančích klů-když už padl ten starověk:dva laténské hroby (Křenovice,Bubeneč)s kančími kly v oblasti hlavy.Bubenečské jen čisté kly,Křenovické(megavelké)mají v horní části bronzový lem z plechu a drobounká očka na zavěšení.Těžko říct jestli visely na krku nebo třeba na lících z nějaké pokrývky hlavy(čelenky?)
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Post Reply