Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

Lail wrote:ok Dobre, ja nevědel vubec kam se to vic hodi... Takže rikate horky vceli vosk, jak sem si to procet tak sem pochopil ze se docela hodi do nadob na tekutiny, ale zajimalo by me jestli se to hodi i na misku, na kterou dam treba teple jidlo. myslim ze se vceli vosk musi rozpustit kdyz prijde do kontaktu treba napr s horkym bramborem. To se mi zda lepsi ten olej. co myslíte? jinak se omlouvam jeste jednou, rozhodně nebyl umysl nějak spamovat toto forum

Aby jsi to správně pochopil, ten včelí vosk nebo olej nevytváří souvislou vrstvu na povrchu, jako třeba lak, ale vpijí se do dřeva. Takže se ničeho horkého neboj a už vůbec ne brambory, tu přeci ještě pár století v evropě neznali :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

Lail wrote:jej jj ja vim, ten brambor sem nedal :D sle me spis slo o ten problem jestli se prave v kontaktu s horkymi jidly ten vosk nerozpusti.. Dik, ja si prave myslel ze ten vosk tu vrstu udela, nedokazal jsem si to predstavit. Pro dotčené bramboru beru zpět ;-) :)
nějakou vrstvu vytvoří to jo ale hlavně se vpije a o to jde, ta vrstvička stejně zmizí používáním, ale hlavní je, že je vosk či olej dobře vpitej. Pokud to budeš dělat, tak samozřejmě za tepla :wink:
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Müscha wrote:
Vladan wrote:My takovéhle máme na VS už rok. Nemáme je podložené ničím, ale bylo to nejpraktičtější řešení postelí pro mé družníky do kuželových stanů...
Jaký je materiál látky? Vytahává se ten hadr, nebo to drží?
Ušil jsem to klukům ze silného lněného stanového plátna. Trochu se to po prvním použití vytáhlo, takže jsme přešívali jednu stranu, ale jinak OK. Kluci si nestěžují a je to docela praktická konstrukce.

Další typ postele si navrhl můj družník Oblan sám. Jedná se o X nohy s trnoží (jako u stolu) a na dalších trnožích je též plátno. Funguje to taky, ale taky to nemáme podložené.
Vítězství nebo smrt!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Vladan wrote:
Müscha wrote:
Vladan wrote:My takovéhle máme na VS už rok. Nemáme je podložené ničím, ale bylo to nejpraktičtější řešení postelí pro mé družníky do kuželových stanů...
Jaký je materiál látky? Vytahává se ten hadr, nebo to drží?
Ušil jsem to klukům ze silného lněného stanového plátna. Trochu se to po prvním použití vytáhlo, takže jsme přešívali jednu stranu, ale jinak OK. Kluci si nestěžují a je to docela praktická konstrukce.

Další typ postele si navrhl můj družník Oblan sám. Jedná se o X nohy s trnoží (jako u stolu) a na dalších trnožích je též plátno. Funguje to taky, ale taky to nemáme podložené.

Dík za odpvěď ;) Podle očekávání se přěšívání nevyhneme :)
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Zminovali jste tu take nejake provazove konstrukce posteli...
Pred nedavnem mne napadlo nezavisle na nicem ze by to mohlo byt jiste jednodussi reseni nez celodrevena konstrukce a mozna i pohodlnejsi...
A priznavam ze jsem po tom nijak nepatral takze jsem to povazoval ciste za mou spekulaci,nemate tedy nekdo nejaky odkaz na relevantni info. ?
Nalezy, iluminace atd. ?
Diky.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Provazový výplet je doložen. Toto je link na diskusi na fóru Via Boemia:

http://forum.viaboemia.com/viewtopic.ph ... sc&start=0

Jinak praktická je i pevná ložní plocha - to mám třeba já na VS. Akorát mám jedenapůl lůžko poměrně masivní konstrukce a komplet to váží cca 70 Kg.

tady je trochu vidět, ale pořádnou fotku bohužel nemam.

http://vendolove.rajce.idnes.cz/Helfenb ... CN0517.JPG
Vítězství nebo smrt!
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Vyplétanou lanovou postel používáme již dva roky k naší plné spokojenosti. Je skladná, lehká, prostorná a nesmírně pohodlná.
Poněkud hlasitá (příšerně vrže) :badgrin:

Má samozřejmě i určité nevýhody:
- vyplétání chvilku trvá a zatím jsme nepřišli na systém, jak je alespoň částečně udělat trvalým, protože lano povoluje a natahuje se dle počasí. Ale šikovná čeleď se naučí vyplétat docela brzy.
- u dvoulůžka je třeba dát doprostřed takovou vzpěru, aby se výplet tolik nepronášel.
- používáme konopné lano a zdá se, že to není úplně ono. Na jednom místě se prodřelo.

Ale jinak fajn a docela přemýšlíme, že bychom s ní časem nahradili i domácí lůžko. Uvidíme, až v ní budeme spát někde déle než dva dny...
Volo, multum, statim!
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Jenne wrote:Zminovali jste tu take nejake provazove konstrukce posteli...
Pred nedavnem mne napadlo nezavisle na nicem ze by to mohlo byt jiste jednodussi reseni nez celodrevena konstrukce a mozna i pohodlnejsi...
A priznavam ze jsem po tom nijak nepatral takze jsem to povazoval ciste za mou spekulaci,nemate tedy nekdo nejaky odkaz na relevantni info. ?
Nalezy, iluminace atd. ?
Diky.
Na tu postel stačí 4 trámky 10x10 o délce cca 70 cm, 2 dlouhé (dle délky postele) a dvě krátké fošny (dle šířky) a jednu lať na středovou vzpěru.
A cca 35 metrů lana.
Vyřezat a omalovat to lze dle libosti a ty trámky mají tu výhodu, že se do nich dají zapustit sloupky na nebesa.
Pokud pojedeš na hradecký turnaj, uvidíš ji :wink:
Volo, multum, statim!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Moje byzantská konstrukce se nevyplétá, ale nasazuje, dá se dotahovat, aniž by se rozplétala atd. A navíc je lehká, jeden člověk ji v pohodě složenou přenese, a samodržící, nemá žádné spojovací kolíky.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Aha, tak to zní velmi zajímavě!
Dá se někde najít konstrukce?

My se chystáme, až si budeme pořizovat úplně polní lůžka, na dřevěnou konstrukci s plátnem. Viděla jsem ji u někoho na Panské a vypadá to velmi funkčně.
Jen nevím, zda se na to používá stanovka 600g/m2. Nebo existuje něco ještě silnějšího (či pevnějšího)?

Tahle provazová pak přijde do loukoťáku a na ni nebesa se závěsy :)
Volo, multum, statim!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Polní lůžka - armádní lůžka z plachty? To je ale docela odvážná spekulace...

Konstrukce - myslíte nějaké rozkreslení? To nemám, načmáral jsem si to tužkou a vyrobil pilkou, dlátem, pořízem a hoblíkem...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Kain wrote:Polní lůžka - armádní lůžka z plachty? To je ale docela odvážná spekulace...

Konstrukce - myslíte nějaké rozkreslení? To nemám, načmáral jsem si to tužkou a vyrobil pilkou, dlátem, pořízem a hoblíkem...
Ale ne "vojenská, armádní", ale "cestovní, polní, skládací" :wink:

No to my samozřejmě také.
Jen jsme zatím nepřišli na to, jak udělat tu provazovou konstrukci napevno, protože lano se více či méně pronáší v závislosti (asi) na vlhkosti vzduchu.

No nic, poplkali jsme a cestovní postele nakonec stejně uděláme dřevěno-plátěné :)
Volo, multum, statim!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Však se mi podívejte na stránky, jestli chcete vidět tu postel...každopádně na RS je přepostelováno a stále přibývají :? Je z toho už spíš takový kemping...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

Kain wrote:Však se mi podívejte na stránky, jestli chcete vidět tu postel...každopádně na RS je přepostelováno a stále přibývají :? Je z toho už spíš takový kemping...
tleskam, pripada mi ze jsi prvni z fochu co to otevrene priznava :mrgreen: :twisted:
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Tak ju, díky!

Ono to ve VS bude brzy vypadat podobně. Ale na RS máte ty postele moc pěkné - alespoň to, co jsem měla možnost vidět. A nejen postele...
Volo, multum, statim!
Post Reply