Cingulum

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Cingulum

Post by Wothan »

Zdravím - mám kontakt na rytce který by dokázal vyrobit raznici na opaskové destičky - na cingulum. Kdyby se to dělalo touhle metodou můžeme si dovolit i velmi pěkné destičky - s hlavou císaře apod. Pokusím se najít nějaký vzor, nejspíš to bude 1. nebo 2.st.n.l. Přece jen bude to dost drahé na to aby se to dalo dělat pro každého jinak ale hlavně - má to smysl dělat, jen bude-li skutečný zájem. Proto to ještě nedávám do sekce "nabídka" ve zdejším bazaru, ale sem, proto že bych o budoucí podobě cingula rád podebatoval, případně i nechal na vás shromáždění podkladů na které nemám až tak moc času.

Přezky máme bronzové a lité - Jerry nám dělá modely a není problém opět udělat jakékoli pěkné opaskové přezky, problém zatím byl spíše s pěknýma destičkama.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No můj odhad je že by se jedna ta destička mohla pohybovat kolem 20-30,-Kč - to podle toho jak moc složitý bude ten motiv a podle materiálu.

Ale odhaduju to podle ceny raznice s tím že předpokládaný zájem by se pohyboval tak kolem 20-30-ti lidmi maximálně, víc toho asi nebude.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No po obvodu jich může být tak asi 20-25 odhaduju, ale měl bych to změřit.

Ty pásky - ve starším období jich je vícero (Trajánův sloup) - cca 5 a jsou delší, na Aureliově sloupu už jsou jen tři a relativně krátké.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To by se asi dalo zařídit. Jinak materiál na ty destičky - já bych samozřejmě rád bronz, pokud se sežene ve správné síle plechu a nebude při lisování praskat. S postříbřením ale nevím - pokud to vůbec půjde galvanicky postříbřit (plátovat to nebudu), bude to nejspíš dražší než 20-30 za destičku. Napadlo mne ještě cínování - v té době populární u Germánů víc než samo stříbro, ale jak je tomu u římanů zjistím. Ta cena je ostatně spíš vykalkulovaná z ceny nástroje který se bude muset zplatit a při tak malém počtu římanů u nás to poleze do peněz.

Jinak ty cafliky - mám na to někde plány a ty co jsme dělali naposledy jsou pálené laserem, cena by tedy nebyla zlá.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Zdravím,
jen bych chtěl navrhnout, že by asi bylo lepší použít motivy, které se tehdy skutečně používaly (ne tedy nějaké nedoložené hlavy císařů a Martů). Jaké motivy se tehdy skutečně používaly se dá zjistit jednak z náhrobních kamenů římských vojáků, jednak ze skutečných nálezů. Vybral bych si tedy nějaký motiv, který skutečně existuje a ten bych použil. Jestli chcete, můžu se na to mrknout a zkusit něco vydolovat.
Mějte se
Saša
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No jasně že než nechám někdy dělat tu pekelně drahou raznici, bych chtěl mít v motivu jasno, ale teď mne spíš zajímal samotný zájem, abych si udělal představu jestli má vůbec smysl se do toho pouštět. Nevidím v tom moc kšeft, spíš způsob jak vyrobit něco co nám chybí. Tohle bohužel ale není věc kterou bych si jen tak risknul a mít raznici na něco o co není zájem by byla jednak škoda a jednak bych to nerad dotoval.

Jinak samozřejmě pokud najdeš motiv, který by třeba byl i trochu universální (aby nám pak nepřinášel problém s anachronismem), nejlépe z nálezu kde by bylo možné studovat detaily (čím více podkladů rytec dostane, tím lepší může výsledek být), případně složení kovu, pokovení apod.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Nazdar!
No, já bych do budoucna zájem měl. Trochu se podívám na nějaké ty motivy, ale bude to trvat - teď na dlouho odjíždím a nebudu mít čas.
Saša
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tohle nespěchá - radši pomalu, ale pořádně.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Cingulum je opasek.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No upřímně řečeno nevím - třeba později ve středověku se tak říkalo opasku - šňůrce stahující kněžskou tuniku - albu.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Nazdar!
Pokud vím, tak cingulum je normální klasický opasek stahovaný okolo břicha, na něm visely zbraně (na způsob kovbojského zavěšení pistolí). Balteus je široký pás, který se nosil příčně přes rameno a byl na něm zavěšen meč.
S pozdravem
Saša
TITVS_MARTIVS
Nováček
Nováček
Posts: 36
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by TITVS_MARTIVS »

juliusMarcus wrote:Ahoj zdravím všechny velice mě zaujalo toto téma začínám ještě s dvěma kolegy stavět řimany a určitě bych měl zájem . podle archeologických vykopávek bych řekl že doba Marca Aurelia 180po kr. je dost přesná . případné rady pro začátečníky uvítám díky míra.
Mohl by si mi něco napsat o vašich plánech? Jsem členem SHS Leg X GPF a docela by mě to zajímalo. Můžeme si být prospěšní.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Zdravím,
no, já bohužel s rozjetím skupiny moc nepomohu. Jen tu chci opravit svoje dřívější tvrzení:
Pokud vím, tak cingulum je normální klasický opasek stahovaný okolo břicha, na něm visely zbraně (na způsob kovbojského zavěšení pistolí). Balteus je široký pás, který se nosil příčně přes rameno a byl na něm zavěšen meč.
Takto to bývá v literatuře prezentováno (aspoň jsem to v několika publikacích viděl). Nicméně nově jsem si před nedávnem přečetl krátkou analýzu používaných latinských výrazů pro vojenský opasek, ze které vyplývá, že ačkoliv římský vojenský opasek bývá obvykle označován jako cingulum militare, správnější termín je právě balteus a to i pro vojenské opasky stahované kolem pasu, používané za republiky a v počátcích císařství (ta analýza se tedy týkala počátků císařství, ale myslím, že ji můžeme vztáhnout i na republiku).
Tolik tedy k opravení a upřesnění mého předchozího příspěvku.
S pozdravem
Saša
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No prima, tohle období je asi nejpopulárnější a v tuhle chvíli je tu asi na něj nejvíc lidí - bylo by fajn kdybychom někdy měli na Gladiu větší počet legionářů.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

Post Reply