Meče

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Meče

Post by Ronšperk »

No já raději hlavice vybírám dle doby, kterou chci dělat a až teprve potom uvažuji o účelnosti. S tou jedenapúlkou si nejsem jistý. Byla určená na něco jiného a i technika je s ní rozdílná. Dvouruční meče se objevují až v pozdním středověku a jako zbraň pěchoty.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No já nejsem žádný mistr, ale co mě učili vím, že jedena půlruční je od toho, že levá ruka pouze pomáhá při technických pasážích či pákách na hlavici meče, zatím co u dvouručáku je to nutnost což vyžaduje jeho váha. Boj s ním byl určen proti dřevcovým zbraním. Ale já nejsem žádný mistr. Tohle by spíše vysvětlil Koza :)
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No pomáhá...měl bys ho udržet i v té pravé (konečně jedenapůla by měla vážit obvykle mezi 1000-1500g), ale v zásadě je ta ruka na hlavici základ. Ve většině technik to držíš oběma rukama a tím, že držíš pravou pod příčkou a levou na hlavici (mně se tedy lépe drží osové hruškové hlavice ale to je věc období) vytváříš páku, opíráš se při bodu apod. Bezpochyby je mnoho technik kdy se ti levá ruka pohybuje úplně jinde, ale základem je to držet (dejme tomu ve střehu) oběma rukama.

Boj obouručákem znám jen ze stránek fechtuchu takže nemůžu sloužit. Na druhou stranu ani to není nijak děsivě těžké (tedy váhově samozřejmě).
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No to jsem myslel tím pomáhá. Vyloženě je přiložena na hlavici, ale stále to byl meč, kterým se dalo vládnout jednou rukou. Dvouručák už nee. I když při pohledu na dnešní novodobé Conany vláčející dvou až tříruční zbraně v jedné ruce :lol:
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Jinak já mám doma nějaké skripta boje obouručním mečem od Petra Kozy. Sám jsem se k nim ještě nedostal (můj zájem je na trochu jiné období, ale mohu je nalézt a podívat se co a jak.
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Mně přišlo v pondělí CD od Romana Vaverky s přeloženým I.33 a výkladem tak se tím prokousávám, ale proto že nemáme teď přes léto tréningy nemám možnost si některé věci vyzkoušet, nicméně doporučuji.
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by woden »

O tie skripta od Kozu by som mal zaujem ak sa bude dat.

jedenalporucka sa drzi tak ako sa uz spominalo. A lavou (v pripade pravakou) sa pomaha pri pakach a zosiluje sa tym o dost sek ked sa za hlavicu este trhne.

Obojrucku som mal objednanu ale kovac na to zabudol... :roll: ale co som skusal tak sa tam dost vyuziva dlha rucka (pri landsknechtskych) a priecky. Dost sa tam s nimi aj utoci.
Jiskra

Post by Jiskra »

Potrebovala bych obrázek nejlépe koženého nákončí na pochvu. Stačí tvar...
Nebo alespoň poradit jak se řekne nákončí anglicky :lol:
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Kdesi jsem zde zaslechl debatu na tema Falchion. Bohuzel uz nevim, kde to bylo a tak prihazuji prispevek sem. Jen jsem chtel rici, ze falchion se vyvinul puvodne z keltskeho mece jako zcela samostatna vetev secne zbrane, ktera s normalnim mecem byla jen pribuzna, nikoli totozna. Pro ilustraci jak takovy stredoveky falchion vlastne vypadal pridavam obrazek. Sami vidite...ze to byla spis takova tropicka maceta. :biggrin:

Image
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No s tím keltským mečem si nejsem jistý byl dvoubřitý. Vzhledem k době kdy se používal soudím, že se z něj a germánských, slovanských a římských mečů vivinulo všechno co má čepel nad 60cm :)
Ale tenhle mi přijde nějaký přezdobený. Nevím moc reálu ve mě nevzbuzuje. Spíš suvenýr ze současného Španělska. Odkud je to foto?
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Ronsperk wrote:No s tím keltským mečem si nejsem jistý byl dvoubřitý. Vzhledem k době kdy se používal soudím, že se z něj a germánských, slovanských a římských mečů vivinulo všechno co má čepel nad 60cm :)
Ale tenhle mi přijde nějaký přezdobený. Nevím moc reálu ve mě nevzbuzuje. Spíš suvenýr ze současného Španělska. Odkud je to foto?
No tak z tim vyvinem mas naprostou pravdu. :wink: Jedine, co bych mozna rozlisoval je to, ze od pocatky byly dve vyvojove linie. Ta jizni, rimska a severni, zbyt co jsi vyjmenoval. Spravne podotykas, ze to jsou ale praotci vseho, co ma cepel delsi nez 60 cm. :biggrin: Pokusim se v dohledne dobe onen rodokmen mecu naskenovat a umistit ho sem.

Jinak tenhle falchion je z techto stranek a alespon podle toho, co tam pisi to vypada verohodne.
http://www.levantia.com.au/military/weapons.html
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

A pro jistotu jeste jeden odkaz

http://bjorn.foxtail.nu/h_conyers_eng.htm
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

"Keltské meče" - opatrně s tím Strawmanem. Ty byly ve své době kopie římských spath a gladiů.

Ty falchiony naopak patří do stejné skupiny jako byla Falcata.....
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

hawkwind wrote:"Keltské meče" - opatrně s tím Strawmanem. Ty byly ve své době kopie římských spath a gladiů.

Ty falchiony naopak patří do stejné skupiny jako byla Falcata.....
Nerekl bych, ze keltsky mec byla kopie rimskych.
Viz druhy odstavec na tomto odkazu.

http://www.gladius.wz.cz/Texty/Zbranest ... braneText1
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

A jeste jedna historie mecu pomerne solidne zpracovana.

http://cernazmije.wz.cz/knihovna.htm
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
Post Reply