Přesky a kování

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Přesky a kování

Post by Sidney »

Mám několik dotazů k funkci součástí garnitur

1. Průvlečky s prodlouženým krčkem zmiňované v Měřínském. Našlo se jich hafo, berou je jako součast postroje koně, na druhou stranu se opakovaně mluví o použití v opasku, zejm. snad v opasku na meč. Nějaký Wachovský. Ale rekonstrukci nedodal. Viz zde

Image

2. Křížová kování - kovové ploché rovnoramenné křížky zřejmě spojující 4 řemeny. To stejné - součast postroje, na druhou stranu se opakovaně mluví o použití v opasku, zejm. snad v opasku na meč . Bohužel jsem je nenaskenoval

3 "Průvlečky" z kování z Kolína. K čemu sloužily? Jako průvlečka za přezku se mi nezdají. Nedokážu vymyslet, jak by to mělo fungovat

Image
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Přesky a kování

Post by Knecht »

Funkcí některých kování jsem se zabýval v diplomce, ačkoli jsem hlavně řešil výzdobu, ne tolik funkci. Kováními a opasky se zabývá Šimon Ungerman z brněnské katedry, mimo jiné jsme plánovali o tom něco napsat společně, ale nějak se k tomu nemá, asi má jinou práci. Možná až se naplno pustím do toho doktorování.
Kování s krčkem ("otvírák") jsem už zkoušel, mám ho na svém mečovém opasku. Ačkoli funguje jak jsem chtěl, právě Šimonovi se to nelíbí, ukazoval mi jakousi, tuším slovinskou práci, kde to měli rekonstruované tak, že konec řemen prochází očkem, obtáčí se kolem krčku a nějakým provlečením se uvazuje. Jedním z argumentů mělo být to, že krčky nejsou až na výjimky nijak zdobené a tudíž že při používání nebyly vidět. Má to něco do sebe, to nelze popřít a je taky pravda, že v několika hrobech s opaskovými součástmi kde tohle kování je, chybí přezka. Takže to možné v zásadě je. Wachowski to má podle mě trochu moc ideální, tj. vytváří téměř neexistující, ideální sestavy kování, které nemají až tak úplně oporu v nálezech.


P.S. proč se to řeší v Textilním tématu?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
lasky
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Sun 07. Nov, 2010 8:27

Re: Přesky a kování

Post by lasky »

vcerajsia praca, pre kamarata co predava :) medovinu ,podla tvojej diplomky.. http://laskyy.rajce.idnes.cz/2012-02-06-1802-19 viac v sukromnej sprave.
Attachments
IMG_0266.JPG
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Přesky a kování

Post by Kain »

Já si odjakživa myslím, že se uvazují "na uzel", to drží dobře i bez trnu...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Přesky a kování

Post by Ernest »

Kain - ano, jeden takový teď budu zkoušet, tak napíšu jak moc je to praktické. Ale je pravda že v MZM je docela dost přezek bez trnu, a moc málo háčků na to, aby byly na každém opasku.... jinak tady byl můj pokus pro kamaráda:
http://my.opera.com/OndrejBorsky/blog/2 ... tesit-kama

razil jsem to sám, chtělo by to někoho kdo to drží :)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Přesky a kování

Post by Knecht »

Je to hodně masivní, hlavně té přezce bys měl ubrat. Ale jinak pěkný.
Co se týká přezek bez trnu a záponek - ono je těch záponek víc než by se zdálo. A máme z loňska další hrst klasických "ptáčků", dvojitých i jednoduchých.
Tím ale nechci říct, že by se vázání nemohlo používat - mohlo. Ale spíš si dovedu představit vázací opasky bez kování a v případě výskytu přezky bez trnu v hrobě se kloním k tomu že záponka se ztratila.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Přesky a kování

Post by Pampalíny »

Ty nálezy záponek jsou z více lokalit?
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Přesky a kování

Post by Knecht »

Jo, ale hnízdo mají v Mikulčicích
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Přesky a kování

Post by wolf »

Nemá někdo obrázek nějaké jednodušší přezky z dětského hrobečku? Čechy 11. - 12. století.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Přesky a kování

Post by woden »

Pripadne sa moze viazat sluckou. PRevlece sa cez oko, potom okolo ten tensej casti a naspet cez oko. Sranda ze ich je tolko, cize bezna vec celkom a takuto jednoduchu vec nevieme presne urcit.
Post Reply