Materiály

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Materiály

Post by El Cid »

Privit kamarádi,
máte někdo informace, zda byla běžnější mosaz nebo měď na různá zdobení? Chtěl bych použít jeden z těchto plechů na víko od ládovnice a nejsem si jist materiálem.
Kdo to ví?
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Materiály

Post by Knecht »

Hm, co jsem zatím viděl na fotkách, zdá se mi že běžnější byla mosaz nebo podobná slitina (ono na fotce často těžko rozeznat jestli je to mosaz nebo žlutý bronz); s tím, že někde je dobře vidět že ozdoba je mosazná, ale nýtovaná k podkladu je mědí. Což je celkem logické, měděné nýty se mnohem líp zpracovávají.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Materiály

Post by El Cid »

Chci si udělat na víko ládovnice plechovou ozdobu s těm SS SS motivama, jak jsou proti sobě. Najdu spíš mosazný kus plechu a přitluču to tam měděnýma nebo mosaznáma nýtkama. Podle toho co najdu. Díky za radu.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Materiály

Post by Knecht »

Mosazné nýtky se snad běžně ani neprodávají, aspoň jsem na ně nenarazil. Občas se ale najdou mosazné hřebíčky a ty se dají použít. Tak jsem třeba nýtoval své zdobení na ládovnici. Taky se dají vyrobit z mosazného drátu, ale opravdu se mnohem líp nýtuje mědí - je měkčí, poddajnější, nepraská jako mosaz nebo bronz, po vyžíhání je krásně tvárná a pokud to nechceš hnát úplně top-living, měděné nýty se vyrábí. Taky je možnost vzít kupované a opracovat kladivem hlavičky, aby to líp vypadalo. Na to je dobré použít nějaký přípravek, třeba hřebovnici, aby se neohnuly. Když se podíváš třeba na ty ocílky s kapsou, tam je to jasně vidět. Ozdoba mosazná, nýty měděné.
Akorát snad - ty chceš dělat z plechu něco jako jsou ty eses motivy na tašvicích? Jakože budeš mít plechová esíčka, nebo plech s esíčkovýma dírama? Ta představa je dost zvláštní, ale nakonec, když byla esíčková kování na postrojích (viz. můj vznikající bandalír) tak proč ne tady.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Materiály

Post by El Cid »

Přesně tak. Chtěl bych udělat to víko ozdobené plechem. Hledal jsem motivy, ale našel jsem jen různé polské. Tak bych si chtěl udělat variaci na ty SSčka z tašvic z berestečka. Myslím, že to není nic proti ničemu. Použiju ty měděné nýtky. :wink:
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Materiály

Post by Knecht »

No a nebo by byla možnost že bych ti dal odlít pár těch esíček co mám já, ale já je mám dost malá (aby se vešla napříč na řemen, tj. dlouhá jsou asi 3cm. Mohl bych ale domluvit větší. Teď by měl kámoš každou chvíli lít, tak by to bylo relativně rychle.

Zdobení jsem u kozáckých ládovnic taky nenašel, ono to je hlavně tím že jediné o kterých vím jsou ty berestecké a ty nemají víka. Asi to mohlo být dělané dost podobně jako tašvice a jiné kožené výrobky - tradice celoplechové chlopně jako u Poláků tam zřejmě nebyla. Já si tam dal kování spíš z praktických důvodů - hlavně na zatížení chlopně, aby i v rozepnutém stavu pořád visela dolů a chránila střelivo. Takže tam mám zpevňovací lištu na spodním okraji a ozdobný kotouček uprostřed plochy. Zdobení jsem udělal kombinací vybíjených obloučků a kroužků, inspirováno opět těmi ocílkami.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Materiály

Post by El Cid »

Já si tu ládovnici (penál na fixy :o)) udělal koženou viz fotka. Ruděnko má tu polskou ládovnici, ale to se mi nechce dělat.
ladovnice 1.jpg
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Materiály

Post by Knecht »

Jo takhle, ty to máš celokožené. Není to až zbytečně velké na pistolové náboje?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Materiály

Post by El Cid »

Je to akorád :) Měřil jsem to na 7cm velký náboj i s bombonovým koncem.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Materiály

Post by Dlouhán »

Mosazné nýty mám nějaké ještě doma. Kupoval jsem je před lety, když jsem dělal římský auxilie. Na Petrském náměstí byla tehdy prodejna. Dnes nevím, ale někde se prodávat musí. V Praze bych zkusil Kondor nebo Feronu v Holešovicích (tam jsem kupoval nýty měděné). Trošku pomlátit hlavičku taky doporučuju, vypadá to líp.

Jinak penál na fixy pěknej. Taky mi to teda připadá moc dlouhý, ale když říkáš, že to je akorát...
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Materiály

Post by El Cid »

Kubo díky. Nýtky mám z obchodu na Petrském nám. Pořád funguje. Doporučuju.Dá se tam sehnat opravdu všechno. A co se pomlácení hlavičky týče, tak to už je. Mám tvojí školu. Vyráběli jsme spolu scutum :biggrin:
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Materiály

Post by El Cid »

Tak jsem to dnes jakš takš dodělal. Začal jsem na tom dělat patinu, tak mi to už malinko zelená :) Jinak jsem Knechte měl zbytek plechu, tak jsem se pokusil o štěteček alá Knecht. Snad ti nevadí, že jsem se tebou inspiroval? Ty SSčka jsem vybouchal, tak jsou malinko platické, tak jsem zvědav na uplný výsledek.
Nové.jpg
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Materiály

Post by Knecht »

Zajímavé. Podle těch ok soudím, že to plánuješ věšet na opasek?
Štěteček v pohodě, sorry že jsem se k tomu nedokopal ti ho udělat, nějak na to prostě nebyla vhodná příležitost.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Materiály

Post by El Cid »

Jojo, chci to dát na pásek a druhou ládovnici ,,dřevěnou ve tvaru rohlíku" budu mít pověšenou přes rameno samostatně.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
VeverAk
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Re: Materiály

Post by VeverAk »

Ahoj,
nevím kam s tímto dotazem, tak ho hážu sem třeba mě odkážete správným směrem..

Používaly se slaměné štíty? V libovolném období - třeba od ranného středověku až k nám.... Poláci během 17. stol. používaly kalkany z proutí, ale slámu nemůžu nikde najít jako doloženou. Předem díky za odpovědi
Ja jestem Kowalski, a to jest pani Kowalska, innej nie chcę. Image          
Post Reply