Boty - чоботи

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by woden »

na kozakov maju iny typ konstrukcie ako som doteraz videl.
Su len z dvoch kucov a robene na kopyte.
User avatar
Timofejič
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 512
Joined: Mon 15. Feb, 2010 15:42

Re: Boty - чоботи

Post by Timofejič »

V Ruděnkovo knížce má něco podobnýho strejda ze str.30, co si říká záporožec,
možná i strejda pokozáčený šlechtic, o pár str. před.
Zmrd býlím!
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by woden »

vacsinou co som pozeral som nasiel vacsie cizmy. Klasicke krpce ale museli byt. napr. nieco ako likove boty a pod. co sa nejake aj nasli. Ale co tie klasicke krpce. Ako je to s nalezmi? (viem ze v berestecku su nejake ale chcelo by to viacero zdrojov asi)
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by zoone »

Kdyz se divam na ty botky, tak vysoke krojove boty na morave vypadaji vicemene stejne jako kozacke. Kulata spicka, podpatek a komplet kozene. Jedine co maji jine je, ze cast co je na lytku je vytvrzena. Neco podobneho se nenaslo?

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by Knecht »

Nevím jak v nálezech, ale já si u Kvasničky při objednávce domluvil, že mi holeň zepředu trochu vyztuží. Nesnáším, když se mi shrnují holínky a víkend s utaženým řemínkem pod kolenem není nic moc.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by woden »

Hej tradicne ludove boty su dost podobne.
Len tie nalezi su troska ine niektore. Pata je pri niektorych sita vonku, Vrchna cast boty nekopiruje lytko ale je to len taka rura.
A podobne. Ale co nalez to odlisnost.
User avatar
VeverAk
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by VeverAk »

Ty lidové boty jsou dost vysoké - co mám doma tak jsou hodně těsně pod koleno, což mi příjde moc. Není nějaká přímá vazba mezi společenským postavením a výškou boty?
Ja jestem Kowalski, a to jest pani Kowalska, innej nie chcę. Image          
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Boty - чоботи

Post by Brant »

O botách a různých věkových a sociálních vrstvách je mimo jiné trochu psáno vedle v diskuzi s názvem Oděv - materiály a barvy (ne ten příspěvek s překladem Slavutyče, ale to další).
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Boty - чоботи

Post by Brant »

Tady je ikona Přesvaté bohorodičky, kde je docela dobře vidět, že se šarovary zcela jistě zastrkávaly i do vysokých bot, nenosily se jen přetažené přes ně. Není to žádný objev, jenom potvrzení toho, co jsme získali z jiných zdrojů, ale když už jsem na to narazil, tak je škoda to sem nedat. A ještě by mě zajímalo, co to má ten bělovlasej týpek vpravo u krku za žlutej brynďák. Nevíte někdo, co to je?
Panna_Marie.jpg
Panna_Marie.jpg (141.52 KiB) Viewed 5884 times
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Boty - чоботи

Post by Brant »

Z muzea historie záporožského kozáctva:
boty.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by woden »

Uz mi prisli kopyta tak sa snad do mesiaca pustim do roboty.
Este k strihom nema niekto nahodou nejaky overeny strih? Lebo inac budem musiet robit podla kopyta a nohy nejaky a dufat ze bude ok. :-)
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by El Cid »

Včera jsem si u Beníka dodělával kozácké křusky podle nálezu z Berestečka. Ty střihy jsou naprosto pekelný. Nechápu, jak v tom mohli chodit.
Kdo si budete dělat botky přesně podle nálezu, tak pozor na šev na nártu!! Oni ten střih mají udělaný rovně přes nárt, ale je moc důležité aby tam byl malý oblouček kvůli ohýbání nohy při chůzi. Jednak se tam kůže krčí a druhak to tlačí na nárt. Bacha na to. Já jsem díky tomu ted ve fázi roztahování na kopytu, aby to povolilo :? Zde je výsledek bez podrážky.
Cid Boty.jpg
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by woden »

Presne to mi neslo do hlavy ako to funguje.
Na krojovych tam je ten nart vytahnuty do takeho falickeho tvaru ktory sa ohne.
Na tychto dobovych sa to bude musiet nejako upravit.

Inac strih si si robil sam? A ta koza je aka? Vizera to ako mastenica.
User avatar
El Cid
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 997
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by El Cid »

Přesně tak, je to maštěný vaz. Teda myslím, že se to tak jmenuje :) Střih mi podle toho nálezu dělal Ben. Na ten nárt je fakt potřeba udělat tzv.,,falický" oblouček, jináč to je problém. Na různých nálezech je vidět, jak se to na nártu krčí. Ale není záměr, ale neumělost střihu :? Muselo jim to tam vadit.
,,Zachraň mne, Bože, od přátel, s nepřáteli  pak vypořádám se sám".Hejtman záporožského vojska Bohdan Chmelnický
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Boty - чоботи

Post by woden »

NIektore maju ten sev na narte viacej v predu takze sa ohyba az koza za nim. na inych je zase o dost dalej takze sa ohyba koza pod nim.
Ono by ten sev az tak nevadil keby sa pouzila jemnejsia koza. ale o hrubke a kvalite pouzitej kozy som nasiel len malo. A aj to bolo z anglicka :-).

Tie boty si robil na klasickom kopyte alebo si si nejake spravi?

Nedalo by sa nejako dohodnut na tom stihu? celkom by mi pomohol orientacne.
Post Reply