Spracovanie koze, kozusin, zdobenie, sitie.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Kaven
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Sun 07. Mar, 2010 11:17

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Kaven »

Kain: Ok, dik.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Lenka »

Kain wrote:Ppodle obrazku je to proste kruh s dirou uprostred. Ostry je po celem obvodu. Zevnitr je naopak vylozeny necim mekkym, takze skrabes a az se otupi, pootocis. Tak to vidim...nalez neznam.
Já bych podle toho obrázku řekla, že v tom kruhu by mohly být navrtané dírky a těma přivázané nějaké nejspíš kožené polstrování.
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Ernest »

Ahoj,
prosím o pomoc - jak vytvrzujete kůži vařením? Vaříte od začátku, nebo kůži vložíte do vroucí vody, popřípadě jak dlouho ji vaříte - Má to být na nátepníky. Zatím jsem zkoušel vařit 1/2 hodiny - to šlo do popelnice. Než zkazím další kůži radši se ptám.
Díky
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by zoone »

Kazda kuze je jina. Doporucuju otestovat cely proces na odrezkach, co ti zustaly z vyroby a ne rovnou na vyrobku, at zbytecne nenicis material. Jinak nekde se to tu urcite probiralo.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Ernest »

Testuju to na odřezcích z hověziny, s výrobkem ještě počkám :-)
Daeron.Silivren
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Sun 08. Nov, 2009 17:35
Location: Moravskoslezský kraj
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Daeron.Silivren »

Zdravím, mám takový menší problém...

Koupil jsem si koženou vyvoskovanou čutoru, vyzkoušel jsem ji, všechno bylo v pohodě, ale teď jsem s hrůzou zjistil, že ač jsem ji pak nechal otevřenou, aby mohla uschnout, tak se všechna voda nevypařila a mám vevnitř i trochu plísně... Co s tím? A jak přístě docílím, aby to pořádně vyschlo? Dávat to na slunko je podle mě blbost, protože to se zase rozteče ten vosk, co je vevnitř, ne?...
Sword in my hand, axe on my side, Valhall awaits me, when I die!
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Boza »

Vysychat hrdlem dolů a odšpuntované...

Slunce bych se nebál, maximálně horkem změkne (i když - to by snad musela být pod předním oknem auta...). A i kdyby se nakrásně zbortila, vytekl vosk a kdoví ještě jaká tragédie, velmi jednoduše ji dáš do pořádku - namočit, napěchovat pískem, nechat opravdu pořádně vyschnout, vysypat písek, rozpustit 2 díly vosku a jeden kalafuny (té na prasata), láhev zahřát třeba v troubě nebo na klacku nad ohněm, nalejt, za stálého štěrchání počkat až prosákne ven, vylejt zbytek... hotovo :wink:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Daeron.Silivren
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Sun 08. Nov, 2009 17:35
Location: Moravskoslezský kraj
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Daeron.Silivren »

Díky, to bych mohl udělat, kdyby se mi to zbortilo ;-)

Nechával jsem ji schnout hrdlem nahoru, to bude asi problém...
Jak se teď hygienicky zbavím té lehké plísně, co je uvnitř? Bude stačit když naplním tu čutoru nějakým alkoholem (např. slivovicí nebo něčím takovým ostřejším) a ponechám tak 2-3 dny působit, pak vypláchnu vodou a pak zase tím alkoholem (kvůli tomu, že alkohol tam jako voda nezůstane, alkohol se rychle vypaří)?
Sword in my hand, axe on my side, Valhall awaits me, when I die!
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Boza »

No potřebuješ rychlé (nečekat na nic) a ultimátní řešení, takže bych se vybodnul na slivovici, SAVO a jiné zoufalé pokusy.

Nahrubo očistit - štětkou, případně štěrcháním pískem, pak pořádně nahřát a vylít roztopeným včelím voskem. Doufej že po několika opakování to plíseň vzdá... a kdyby se ti zbortila, návod máš :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Daeron.Silivren
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Sun 08. Nov, 2009 17:35
Location: Moravskoslezský kraj
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Daeron.Silivren »

No žádnou štětku tam nedostanu, takže jedině ten písek... Doopravdy musím použít to vyvoskování? Protože ta čutora je nová a nerad bych si ji svým neodborným vyvoskováním zničil... :?

Kdybych se k tomu musel uchýlit - píšeš 'pak pořádně nahřát'... Co se má pořádně nahřát?
Sword in my hand, axe on my side, Valhall awaits me, when I die!
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Boza »

Skoro mi to připomíná člověka co má rakovinu a ptá se jestli to spraví acylpirin. Ne, nespraví a čekání taky nic nespraví, potřebuješ na té čutoře rychlý a intenzivní zákrok. Je docela možné, že už jsi o ni ve skutečnosti přišel :doubt: takže neváhej.

V domácích potřebách mají i úplně tenké štětky, na mytí ouzkých lahví atd... nemyslím štětku na záchod ani štětku pouliční. Nebo obětuj kartáček na zuby :) prostě cokoliv.

Nahřát znamená tak aby se začala potit - resp. aby změknul ten vosk co je v kůži nasáklý. Trouba stačí.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by wolf »

Kdyz tu resite plisen, tak bych se pripojil s jednim OT dotazem: V kvetinaci (neglazovanym) se mi udelal flek, o kterem si myslim, ze je to plisen, bohuzel nepomohlo nic, co mam normalne doma - varici voda, kartac, pisek na nadobi, NaOH, ocet (v tomhle poradi). Co se da jeste pouzit?
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Knecht »

Savo?
případně přímo koncentrát, ze kterého se to vyrábí - tuším chlornan sodný.

Taky existuje takový sprej, Fungistop - kdysi jsem s ním celkem úspěšně léčil plesnivý stan. Ale nevím jak je poživatelný.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Daeron.Silivren
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Sun 08. Nov, 2009 17:35
Location: Moravskoslezský kraj
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Daeron.Silivren »

Savo by to spravit mělo ;-)

Já to s tou mojí čutorou budu řešit zítra, a vzhledem k tomu, že vysoká teplota (od 70°) ničí všechny bakterie a plísně, tak jsem se rozhodl, že tu čutoru dám do trouby na 70° tak na 10 minut, sice mi ten vosk všechen vyteče a čutora splaskne, ale aspoň se té plísně zbavím... Pak to nafouknu a znova vyvoskuju :-) A bude po problému :-)
Sword in my hand, axe on my side, Valhall awaits me, when I die!
Daeron.Silivren
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Sun 08. Nov, 2009 17:35
Location: Moravskoslezský kraj
Contact:

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Daeron.Silivren »

Tak jsem tu čutoru dneska spravil, je to luxusní... Dal jsem tam více vosku, než tam bylo, takže nikde ten vosk ani neprosvítá a nejde tím pádem vidět kůže pod ním... Podle mě je to uděláno lépe než předtím :-) Čutora je sice těžší, ale až tak velký rozdíl to není :-) V každém případě je plíseň pryč a já se postarám o to, aby se tam už nikdy neukázala :-) :twisted:
Sword in my hand, axe on my side, Valhall awaits me, when I die!
Post Reply