Spracovanie koze, kozusin, zdobenie, sitie.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Spracovanie koze, kozusin, zdobenie, sitie.

Post by woden »

Ako upravujete kozene vyrobky?
Ako ich zdobite, farbite a cim?
Chcem nieco poskusat ale neviem ci na to stacia normalne mensie dlata alebo sa poziva nieco ine.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Technologický postup činění kůží v době Velké Moravy

Post by Pampalíny »

Když už jsem to přepisoval pro jiný účel, tak to dávám i sem. Snad to někomu poslouží.

Technologický postup činění kůží v době Velké Moravy

(výňatek z článku ZPRACOVÁNÍ KŮŽE V OBDOBÍ VELKÉ MORAVY)
Jan Galatík, Ing. Antonín Galatík CSc.
(časopis Moravského muzea - Vědy společenské; 1981)


Na základě analýz, předpokládaných nástrojů a zkušeností z výroby usní lze s určitou přesností stanovit technologii, kterou v době Velké Moravy koželuzi používali. Stručně lze tuto technologii znázornit takto:

1. Stažení kůže, opracování rubové strany nožem, odstranění podkožního vaziva a zbytků masa.
2. Praní vodou, pravděpodobně tekoucí, odstranění nečistot, zbytků hnoje a krve.
3. Uvolnění vlasu buď mírným zapařením na hromadách nebo vápnem v jámách vyhloubených v zemi.
4. Ostranění vlasu, odchlupování nožem, vytlačení límcového pigmentu nožem tzv. "omykaní".
5. Praní vodou (tekoucí), odstranění nečistot, zbytků vlasů a pigmentů, popřípadě vápna, bylo-li použito k odchlupování.
6. Činění v jamách, tak, že kůže byly posypány solí a ukládány na sebe a proloženy vrstvou kůry se stromů (dubu, smrku, popřípadě jinou třísloviny obsahující kůrou). Vyplněná jáma byla zakryta dřevem a hlínou po zaplavení vodou. Postupně se vyluhovaly třísloviny a rozpustila sůl. Doba činění byla několik měsíců až jeden rok (u ovčích kůží a hověziny až 3 roky).
7. Vyčiněné usně byly vyjmuty z jámy, natřeny živočišnými tuky a zvolna usušeny do zavlhlého stavu.
Usně mírně vlhké a vláčné byly měkčeny a rozpracovány na "hobze", tj. na měsíčkovitém železném nástroji, umístěném na asi 1 m vysokém podstavci. Přitom byly rozpracovány jednotlivá vlákna kolagenní struktury kůže, která při dalším sušení kůže již neztvrdla.
8. Kůže byly dále dosoušeny ve stínu, zvolna, až vyschly na normální vlhkost(asi 15% vody) a opět rozpracovány na "hobze".
9. Hotové usně byly apretovány nátěrem surovou zvířecí krví na líci. Tento postup nátěr byl zaschnutí několikrát opakován, až usně získaly čokoládově hnědou, mírně lesklou povrchovou úpravu líce.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

To je hodně zajímavé. Měl bych několik dotazů a poznámek:
1) Na VM neznali nějaké speciální škrabky? Pokud vím tak z dřívější doby jsou známé kamenné škrabky. Pracuje se s nimi totiž podstatně lépe jak s nožem. Nůž je vhodný jen na ořezávání velkých zbytků (pokud řezník neumí stahovat. :wink:
2) Pokud mi kůže schne a já ji oškrábu, přirozeně oškrábu také všechny nečistoty, nemusím kůži tedy kvůli tomu oplachovat. První oplachování má smysl, když potřebuji kůži udržet mokrou (tedy snažím se aby nezaschla).
3)Stejným způsobem jde opracovat i druhou (lícovou) stranu kůže. Nemusí se tedy nutně zapařovat, či vápnit.
4) Zakopání v zemi mi příjde zbytečně zdlouhavé, alespoň pro menší kožky, včetně ovcí. S kravskou kůží skušenost nemám. Stejnou službu, ale udělá i namočení do solného roztoku (solanky). Ty jámy jsou známé z arch. nálezů?
5) Tento postup předpokládá již na VM vcelku masivní použití soli. Jak byl rozvunut obchod s touto surovinou v tomto období? Nemohlo jít třeba o použití popele? Pokud vydělávám se solí tak na jednoho jelena upotřebím tak 1 - 2 kg soli. (Skušenost s vyčiněním za použití kamence)
6) Samotné napouštění kůží solí a tříslovinami (místo smrku bych spíš očekával listnaté stromy, zvláště vrbu, již zmíněný dub atd.) bych neoznačil jako činění. Činěním rozumím celý proces zpracování kůže až do finálního výrobku. Ostatně dle této technologie se napouštělo dvakrát
a) solí a kůrou
b) živočišnými tuky (to známe z našeho prostředí /indiáni/, tam se používá kaše z mozku a jater).
7) Jediné co mi v tom postupu není jasné, je "omykání" bylo by to možné nějak vysvětlit? Jde o odstranění epidermisu (tedy vrstvy kůže obsahující mimo jiné pigment)? Pokud to tak je, tak nevím proč se ta kůže zapařovala a vápnila. Tím se totiž docílí odstranění srsti a ponechání této vrstvy (tedy oddělení vlasu od epidermisu). To se používá, když chceme mít lícovou stranu hladkou. Nebo jde o nějakou technologii opracování (asi zhlazování) této vrstvy?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Bohužel ti moc neporadím. Leda ti mohu zkopírovat celou tu zprávu a poslat poštou. Ale to jsou spíše různé mikroskopiské snímky a tak. Ještě ji pořádně prostuduji a napíšu sem... Je třeba ovšem brát v potaz, že za 24 let se mohly najít nové zkutečnosti.

Co vím, tak čištění kůží snad sloužily kostěné brusle (z koní). Ovšem, ty byly poměrně dlouhé. Jámy nalezeny nejsou, alespoň pokud já vím. Ovšem jejich nalezení by musela být zřejmě náhoda (jde to poznat od jiné jámy). Dálší nástroje k čištění jsou asi pro populárně naučnou literaturu nudné téma a moc se toho tam nedočteš - zde by mohli zapracovat mladí archeologové. :-)

Co se soli týče, tak ta se předpokládá (našel se krystal soli ve vzorku kůže z opasku z VM). To samé platí pro třísloviny (právě smrk je myslím potvrzen). Solná stezka byla opačným směrem jak jantarová. Takže za peníze asi sůl byla. :? Zda bylo kilo moc nebo málo - pro šlechtice asi ne, ale pro chudé lidi, zřejmě byla sůl cenná.

Ostatní ti neodpovím, neboť nejsem v této věci sběhlý. :cry:
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Ty kostěné brusle nebudou podle mne k čištění kůží, maximálně by připadala v úvahu škrabka na nečistoty (takové shrnovadlo již oškrabaného).
Její použití bych předpokládal spíše i vláčnění kůže, tedy jiný druh "hobzy".
Hodil by se na první vláčnění, na kůži napnuté do rámu. Zatímco ona "hobza" (dle popisu), až na samotný konec vláčnění, kdy je již kůže z rámu sejmuta.

Jámu na takovéto činění by podle mne poznat šlo. Právě kvůli množství soli používané při takovémto způsobu.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Spracovanie koze, zdobenie, sitie.

Post by Sidney »

Malá rada z vlastní zkušenosti. Jestli chces světlou přírodní hlazenici zabarvit na tmavě hnědo až hnědočerveno a zároveň řádně vytvrdit /asi jako když ji vyvaříš ve vosku/, doporučuji koupel v Jodisolu /jódový preparát na desinfekci kůže v lékařství/. Než se mi ty řemínky podařilo promazat tak, aby se ohýbaly, chvíli mi to trvalo. Pokud ji jenom natřeš, myslím že se dá dosáhnout rozumného kompromisu barva, tvrdost. není to úplně LH, zato je to účinný
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Na ty jámy jsem již narazil jinde. Tady půjde ale o vydělávání ve velkém - čili živnost :wink:
Joe M.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Trochu váhám, zda následující dotaz souvisí až tak se zpracováním kůže, ale v té souvislosti jsem na to narazil. V aktuálním (08/05) čísle "červeného" časopisu ATM je článek Jak přežít, veskrze nezajímavý až na zmínku čím opracovat staženou kůži:
Zpracování kůží
Ze dřeva jilmu nebo kůry z bílého ořechu si vyrobte dřevěný nůž na kožedělné práce. Vytvarujte ostří, namočte ho přes noc do vody a rychle vysušte nad ohněm. Nabruste ho na kameni. Opakujte to několikrát. Ztvrdne jako měkká ocel. Je dobrý na stahování kůží a lehké práce. Z kůže seškrábejte všechen tuk a maso...
Tak by mě zajímalo, co je na tom pravdy - má někdo z lesních a prérijních přátel zkušenosti s takovýmto nástrojem? Ony tyhle články pro commandos jsou obvykle dost na dvě věci, ale představa že by se nůž z určitého dřeva dal až tak vytvrdit je docela fascinující.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Bozha wrote:má někdo z lesních a prérijních přátel zkušenosti s takovýmto nástrojem?
Já bohužel ne a nevím ani o nikom jiném. Popravdě slyším toto poprvé. :(
Navíc si to ani nedovedu představit. Když dělám z kůží, tak nusím mít nůž i jiné nástroje perfektně ostré a každou chvíli je i ostřím, takže tomu moc nevěřím. Jestli to ale někdo bude skoušet, tak mne výsledek zajímá. :wink:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

BOZHA: O tom, že dřevo opálením ztvrdne není pochyb - to je vyzkoušeno. Ale slyším poprvé, že by se dalo brousit :?

Pampalíny: ty jámy byli součátí koželužen (co byli - např. v Indii je mají dodnes. Čili jde o místa, kde se vydělávala kůže ve velkém!
Joe M.
Zdeněk
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Zdeněk »

Vyhrabal jsem toto téma z hlubin dávnověku a rád bych ho znovu oživil,neboť jsem v něm nenašel tak úplně,co mě zajímá.Tedy prostředky a způsoby zdobení kožených doplňků,jak barevné,tak i rytím apod.Má někdo praktické zkušenosti?
Díky,Z.
Grinulf
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by Grinulf »

zdravim, rad bych se zeptal na vase zkusenosti s potahovanim kulateho stitu surovou hovezi kuzi,mym kamaradum se jiz nekolikrat stalo ze se stit zkroutil.
Diky G.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

zalezi jak moc nechas tu surovku rozmocit... kdyz je namocena dlouho, da se i vic vytahnout a o to vic se pak srazi... aspon z toho materialu mam takovy dojem
User avatar
Kydliman
Nováček
Nováček
Posts: 31
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Kydliman »

had: Napínáš to provazem nebo surovinou?
User avatar
Kydliman
Nováček
Nováček
Posts: 31
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Kydliman »

Já nechám dostatečnej přesah a vypletu to poměrně silnejma pruhama mokrý surovky. Když to sesichá tak se síly vyrovnávají a k průhibu nedochází. Kůži přibiju a ořežu až když je suchá.
Post Reply