Zbraně chladné

Moderators: El Cid, Brant, MarcusIV, LiborZ

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Nakonec jsem pořešil futrál na nůž takhle. Přehnutá kůže podél hřbetu, na ostří ve švu samozřejmě vložka, ústí zesílené našitým páskem, který tvoří zároveň na hřbetu očko jako u kinžálu. Nosit to budu za tím vázacím páskem, takže i když sundám hlavní výstrojní opasek, pořád mi nůž zůstane a nebudu ho musel přendávat. Strčím futrál za pásek, šňůrkou v očku ho k němu uvážu a bude. Pokud budu chtít dlouho posedět, můžu ho na té šňůrce nechat jen volně zavěšený, aby za pasem netlačil.

http://img5.rajce.idnes.cz/d0507/3/3108 ... C09426.JPG

http://img5.rajce.idnes.cz/d0507/3/3108 ... C09427.JPG
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Dlouhán
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2132
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Zbraně chladné

Post by Dlouhán »

Máš nějak jištěný, abys ho neztratil? Nebo je je "na fest"?
Pochva časem povolí a nůž je v ní volnější. Jednou jsem ho takhle ztratil (a zase našel).
Teď řeším u nového nože nějaký bezpečný zajištění proti ztrátě.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Je tam na fest, relativně. Mám z nošení mého VM nože podobným způsobem osvědčené, že přimáčknutí tím opaskem ho docela dobře zajistí. Nemám rád jakékoli vázání nebo pojistné řemínky zapínané na knoflíky či olivky na nožích, přitom nic dobového a spolehlivého co se dá snadno a rychle odjistit jednoruč skoro neexistuje. Buď natěsno řezaná dřevěná pochva, nebo tohle. Jo jo, na Kydex a Secure-ex si ještě 250 let počkáme. Privykajme na bidu :mrgreen:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Hm, tak jsem si s Figurou domluvil kelep a kopí... :mrgreen:
na kování kopí teď nemám kdy a kelep tak pěkný jak bych chtěl sám neukovu. Jako předlohu mám tohle:
20100222140536_00005.jpg
Chtěl jsem mít jednoznačné východní kopí na 17.století, abychom všichni neměli ten RS-VS univerzál. Sice mám jako hlavní zbraň pušku, ale kopí poskytuje proti průměrné třicítkové výzbroji tolik výhod, že je škoda ho nemít. Kdyžtak si ho prostě někde zapíchnu na bojišti a ve vhodnou chvíli si ho vezmu (až se mi okřeše kámen nebo rozpálí hlaveň a bude po střílení). Navíc ho hodlám používat jako tyčku k tříyardovce. Kelep chci jednoruční a lehký - můj úžasný čakan je proti kordům trochu těžkopádný.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně chladné

Post by woden »

pozeral som teraz obrazok kozaka so smrtou a zaujalo ma ako ma rieseny zaves na sablu. Ako keby to tam mal len priviazane snurkami co mi pride troska nezvycajne. Ze by to bol nejaky chudas sa neda povedat nakolko ma kluc na koleckovu zbran.cizmy a pod.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Ono teda co jsem pochopil to není kozák, ale to je nakonec v tomhle případě jedno. U šavle je vlastně vidět jen ten přední závěsný řemínek, který se mi nezdá nijak extra tenký, je nakreslený stejně jako řemen od ládovnice. Má šavli zavěšenou s přetočením,což se občas objevuje, mělo pokud vím jít o zavěšení před bojem, že bylo rychlejší tasení.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zbraně chladné

Post by Brant »

Kování na pochvě. Je možná ale tatarské, tak radši opatrně.
kování_tatar.jpg
A jedna šavle "ormianka". Obrázek je ale mrňavej :?
ormianka.jpg
ormianka.jpg (17.83 KiB) Viewed 5228 times
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Re: Zbraně chladné

Post by Brant »

Podívejte na to zavěšení šavle. Je to týpek od Ruděnka a Zaremby, takže by to asi mělo být košer...
zaveseni_savle1.jpg
zaveseni_savle2.jpg
zaveseni_savle3.jpg
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Dovolím si tuto teorii: ta šavle je podle vzhledu nová, nablýskaná záštita, neomlácený futrál bez kování. Podle mě prostě neměl hotový opasek a kování, tak na ni tohle narychlo uvázal, aby si ji mohl vzít na akci
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně chladné

Post by woden »

Tak nejako som to mal aj ja len bola priviazana o opasok z toho isteho dovodu :-)
Ale nemyslim si ze to nieje koser :-) predsalen zaklad bol aby ti to drzalo a bolo funkcne.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Zbraně chladné

Post by cossack »

Závěs přes rameno, ale trošku sofistikovanější - ne tenhle špagátek, se u kozáků vyskytuje až když se univerzální poboční zbraní stala šaška, tedy někdy ke konci 19.stol. (jen odhad -tak daleko můj zájem nikdy nesahal). Občas jsem to zahlídl i při rekonstrukci starších období, ale je to nejspíš špatně. Nikdy jsem na žádném dobovém vyobrazení neviděl jiný závěs šavle než klasický.
Ani sebelepší oživovač se občas nevyhne nějaké nedokonalosti, ať už jsou příčiny jakékoli. Je velice zrádné přejímat věci z fotek s argumentem "když to použili tamti, musí to být dobře".
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně chladné

Post by Knecht »

Já mám dojem, že závěs šavle přes rameno jsem někde viděl, ale určitě to není časté.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Ghoblin
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Mon 22. Mar, 2010 17:48

Re: Zbraně chladné

Post by Ghoblin »

Závěs přes rameno se celkem dost - alespoň podle toho co jsem viděl - vyskytuje u hajduků za Bathoryho, viděl bych to spíš na uhersko/sedmihradskou záležitost, u kozáků jsem zatím na podobný závěs nenarazil.
Image

cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Re: Zbraně chladné

Post by cossack »

No a je to dobový obrázek? Mě to přijde že má docela moderní pojetí, skoro jako ilustrace z knihy někdy ze 30.let 20.stol.
Radovan
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 122
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně chladné

Post by Radovan »

zdravím Vás
provazový závěs se dost často vyskytuje u orientálních zbraní
dá se tedy předpokládat, že ho i Poláci běžně znali a používali
jako znak chudoby se mi hedvábné šňůry moc nezdají, vyděl jsem šňůrové závěsy na opravdu zdobených šavlích
až se dostanu domů skusím sem dát nějakou fotku
Post Reply